Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 33
- Programok internetezéshez: Chrome
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
Programok internetezéshez: Chrome
Most induló cikksorozatunkban az öt legnépszerűbb böngészőt mutatjuk be. A programok mindegyike kibővíthető, mi azonban azokra a felhasználókra koncentrálunk, akik nem kívánnak kiegészítőkkel bíbelődni, hanem telepítés után már csak internetezni szeretnének.
Az átlagfelhasználó számára leginkább keresőjéről ismert Google készítette el a Chrome-ot. Ez nemcsak betűrendben az első, hanem mind közül a legfiatalabb versenyző is. 2008. szeptember 2-án jelent meg. Újoncként már akkor is komoly tudást kellett felmutatnia a versenybe kerüléshez, de két év alatt persze nagy fejlődésen is átesett a Chrome, rengeteg újdonság került bele.
A legfrissebb stabil kiadás jelenleg az 5.0.375.xxx-nél tart. A pontos verziószám olyan gyorsan változik, hogy kár is leírni, mert a lap megjelenésére már lehet, hogy csiszolgatnak is egy kicsit a böngészőn.
Beépített Flash és összeomlás-védelem
A most aktuális verzió mindenesetre már tartalmazza a beépített Flasht, ami a neten főleg reklámokban és játékokban feltűnő izgő-mozgó(-hangos) tartalmak lejátszásához szükséges. A Flash külön is telepíthető a számítógépre, de azzal, hogy a Chrome-ot installáljuk, már fel is raktuk – pont abba az irányba mozdul a Google, amely ezt a cikksorozatot is vezérli: egyetlen telepítéssel minél teljesebb internetezési élményt kapjon a felhasználó. A Chrome a Flash frissítéseire is figyel, ezáltal segítve, hogy a száz legnagyobb weblap 85 százalékán használt Flash technológiából mindig a legbiztonságosabb, új verzió legyen meg.
A Flashhez (is) kapcsolódik az a megoldás, melyet a Google Chrome hozott el a böngészők világába. A szoftver külön kezeli a megnyitott lapjainkat, így ha az egyik oldal valamiért lefagy, nem kell azzal szembesüljünk, hogy használhatatlanná válik és összeomlik az egész böngésző. Ennek a funkciónak mindenki át tudja érezni az előnyét, ha az egyik kifagyó oldal miatt vesztette már el a másik megnyitott oldalon írt szövegét.
Parlez-vous français?
Az angol szövegekkel még csak-csak elboldogulnak sokan, de más nyelvek már komolyabb gondot jelenthetnek. Ezen segít a jelenlegi böngészőverziók közül egyedül a Chrome-ba beépített Google Fordító szolgáltatás. Ezzel azonnali és teljes fordítását kaphatjuk meg az éppen látogatott oldalnak. Verset persze ne fordítsunk vele, és magyaros szövegek előállítására sem képes. Arra viszont pont jó, hogy francia, német, macedón vagy éppen indonéz nyelvű honlapokon lássuk, hogy melyik menüpont mit jelent, illetve nagyjából megértsük az oldalon lévő szöveget.
További hasznos funkciók
Ezeken kívül egyedi megjelenést biztosító felhasználói felületek (témák), inkognitó mód (amely elrejt minket a weboldalakról), egybegyúrt cím- és keresősáv, a könyvjelzők és böngészőbeállítások számítógépek közti szinkronizálása (Google-fiókkal), helyesírás-ellenőrzés, valamint több ezer kiterjesztés várja a Chrome-használókat.
Apróság, de biztonsági szempontból fontos, a megtévesztő oldalak ellen hasznos megoldás, hogy a Chrome alapból kiemeli az URL-címekben a fődomaint, így téve egyértelművé, hogy az otpbank.hu/akármi/bármi című oldalon járunk, vagy csak egy otpbank.atveres.cn/akármin.
Nem funkció, hanem saját tapasztalatokon és objektív méréseken is alapuló tény: a Chrome igen gyors. Bár a hamar változó verziók világában nagyon nehéz megmondani, hogy éppen melyik a leggyorsabb böngésző, de ez a „számháború” az átlagfelhasználót talán nem is nagyon érdekli. A lényeg, hogy aki Chrome-ot használ, annak – megfelelő internetkapcsolat esetén – egészen biztosan nem lesz gondja az internetezés sebességével.
Balogh Csaba
::Nyomtatható változat::
|