Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 33
- „Hajnalcsillag kél fel szívetekben”
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
„Hajnalcsillag kél fel szívetekben”
Vénusz-sarló az esti égen augusztus 20-án
A Szentírás a Naprendszer planétái közül egyet említ: a Hajnalcsillagot, más néven Esthajnalcsillagot.
A bibliai leírások szakrális tartalma mellett érdemes figyelmet fordítani az égitest fizikai tulajdonságaira is. Mindennek külön aktualitást kölcsönöz, hogy 2010 nyarán a kora esti égbolt feltűnő látványosságaként tündököl – legfényesebben augusztus 20-án, amikor a bolygó eléri legnagyobb naptávolságát. Az Esthajnalcsillag, a Vénusz ugyanis bolygó!
A hagyományos, a nép ajkán, sőt a mai köznyelvben is elterjedt elnevezéssel ellentétben a Vénusz nem a nukleáris fúzióval energiát és fényt termelő csillagok, hanem a fényt visszaverő, központi égitestünk körül keringő égitestek, régiesen a „bolyongók” családjába tartozik. Mivel közelebb kering a Naphoz, mint a Föld, a földi megfigyelő számára mindig annak szomszédságában látszik, reggel közvetlenül előtte kel, este nem sokkal utána nyugszik. Így könnyen érthetővé válik a költői „Esthajnal” kifejezés.
A bolygóról sokáig az a képzet élt, hogy fizikai és biológiai viszonyai az ősi Földéihez hasonlóak: felszínén pompás fajtaválasztékban pompázó őserdő burjánzik, mely dinoszauruszokhoz hasonló őslényeknek nyújt kiapadhatatlan táplálékot. Nevét is a szépség és a szerelem istennőjéről nyerte.
A 20. század második felében azonban a csillagászati műszertechnika fejlődése, a radarvizsgálatok, majd az űrszondás mérések egy egészen más Vénusz képét rajzolták meg. Egy pokoli világ képét, mely az üvegházhatás révén oly forró, hogy megolvadna rajta az ólom. A nyomás a Földön megszokottnak a százszorosa. Így ha szkafanderes űrhajós lépne a felszínére, pillanatokon belül úgy összelapulna, mint egy összetaposott konzervdoboz. A szén-dioxidból álló légkörének narancsos színű felhőiből hulló csapadék halálos kénsavból áll.
Mindezek ellenére az ember elküldte követeit az Esthajnalcsillagra. A körülötte pályára állt amerikai űreszközök részletes radarmérésekkel pontos térképeket állítottak elő. A szovjet-orosz szondák – a mostoha körülmények miatt csak néhány másodperces működésre kalibrálva – a felszínen fényképeket készítettek, a tudomány eszközeivel megjelenítve e pokoli világ arcát.
A Földünkkel szinte megegyező méretű bolygószomszéd ebben az időszakban az esti délnyugati égbolton ragyog. Szabad szemmel fényes csillagnak látszik. A legkisebb csillagászati távcsőbe tekintve is feltűnik kiterjedése, a műszer megmutatja a bolygó korongját. Megfigyelhetővé válik a Holdéhoz hasonló fázisa, kirajzolódik egyre vékonyodó sarlója. A Vénusz-sarló, melyet az átlagosnál élesebb szeműek messzelátó nélkül is észlelhetnek, sőt amely – ha a Hold fénye nem zavar – akár árnyékot is vethet.
Rezsabek Nándor
::Nyomtatható változat::
|