Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 33
- Triptichon
Élő víz
Hozzászólás a cikkhez
Triptichon
„Jöjjetek énhozzám mindnyájan, akik megfáradtatok…” (Mt 11,28)
Tudta már gyerekként is, hogy ebben a lakásban sohasem fog megszokni.
Pedig kedves, madárforma volt a vénasszony, mint a mesékben, ezüstszínű gyér haját kicsi kontyba tekerte a feje tetejére, elnéző, mindig bölcs mosoly ült az arcán, ahányszor Zsókára pillantott.
– Szaladj csak, szaladj – mondta, és a lány táskájába csúsztatta a szendvicset, miközben Zsóka csak úgy állva itta meg reggeli kávéját –, szaladj, úgysem éred utol, amit kergetsz.
Nem éri utol, persze hogy nem, három évfolyamon tanítani csoportbontás nélkül kétszáz gyereket – lehetetlen, egyszerűen képtelenség. Még hajnali kettőkor is a szódolgozatokat javította, majdnem belealudt, az íróasztalra koppant a feje, arra eszmélt. Levetkőzni is alig maradt ereje, úgy esett be az ágyba, az órát meg elfelejtette felhúzni, világos, hogy rohannia kellett reggel.
Rengetegen vártak a buszra is, alig fért fel, csak a lépcsőn állhatott. Éhes volt, nem is reggelizett, a kávé meg marta a gyomrát.
Megtapogatta táskájában a szendvicset. Szájában összefutott a nyál, ahogy a kolbászos zsemlére gondolt, amelyet az öregasszony minden reggel a táskájába csempészett. Akkurátusan, hajszálvékonyan vágta a sajtot, a szalámit, leheletvékonyan kente a margarint.
– Na, a franciák… – kuncogott magában a vénasszony, ahogy a kolbászra csorgatta a majonézt. De Zsóka így szerette, megcsinálta hát neki.
Furcsa gyerek volt mindig ez a Zsóka, talán hogy az apja meghalt, az tette ilyenné, mintha nem is ezen a világon járna. Mindig csak olvasott gyerekként is, aztán a Gizi, az anyja meg csak hagyta, nem tud ez a lány még egy rántást sem elkészíteni. Persze Gizi is ilyen volt, emlékezett rá, amikor odaadta az anyja nyaranként, alig látott ki a könyvből, még olvasni sem tudott, olyan kicsi volt, csak simult hozzá a nagy kereveten:
– Olvass még, Mamuskám, olvass!
Aztán felnőtt Gizi is, elvette az a széltoló – fene se tudja, milyen vér keveredik ebben a szerencsétlen Zsókában –, még esküvője se volt rendes a Gizinek, csak elszaladtak az anyakönyvvezetőhöz, senki se ment velük, még az anyjuk sem, csak a két tanú. Évekig nem is jöttek, nem látta az öregasszony Gizit, aztán ezzel a csepp lánnyal állított be.
Beigazolódott minden sejtése, amikor meglátta a férjét, nem volt az rendes ember, Isten nyugosztalja, hogy itt tudta hagyni Gizit télvíz idején. Nagy busa feje volt, széles mellkasa, még a szája is széles. Remegtek bele a falak, úgy nevetett még a semmin is, mintha csak játék lenne az élet, amit nem érdemes komolyan venni. Csak a széles szájára emlékszik, mintha a koporsóban is csak nevetett volna, kinevette a halált, úgy szeretett élni.
A temetésre, arra meghívták az öregasszonyt.
Egyedül maradt Gizi azzal a csepp gyerekkel, hát persze, hogy segített, hiszen a húga lánya volt. Kevés jutott neki is itt a bérlakásban, a harmadikon nincs kiskert, az özvegyi nyugdíj szűkös magának is, de amit tudott, megosztott vele. Aztán, hogy meghalt Gizi is, itt maradt vele a lány. Kitaníttatta őt, de a temperamentumát sose tudta megszokni.
– Szaladj, csak szaladj – mondta neki reggelenként, de mintha a falnak beszélt volna. Persze a lány reggelijét is neki kellett megcsinálnia, a zsemlét, a kolbászosat, majonézzel.
A körforgalom előtt sokan leszálltak, még ülőhelyet is talált Zsóka, kivette hát a szendvicset, és beleharapott. Még így is nehezen nyelte le, pedig csúszott a majonéz, mégis menthetetlenül száraz volt az étel, mint az öregasszony. Végigpörgette fejében az órákat: a harmadik céseknek a szenvedő szerkezetet fogja tanítani, valami jó példamondat kéne, odáig már nem jutott a készülésben, pedig ez a kulcsa az egésznek.
Nem tudta megenni a zsemlét, gyorsan visszacsomagolta az öregasszony szalvétájába, bevágta a tarisznyába, s csak reménykedni tudott, amíg áttörte magát a tömegen, hogy nem kenődik szét a majonéz a negyedik bések szótárfüzetein.
A tanáriban kidobálta asztalára a füzeteket, futtában vette fel a köpenyét, hamarabb kellett volna bejönnie, az elsősöknél nem készítette elő az írásvetítőt, Karancs Szilvi is várja a versenyfeladatokkal, a negyedik ásoknak be kell szólni, hogy hozzák fel a nagyszótárt a könyvtárból, meg a példamondat a céseknél, a szenvedő szerkezet…
– Csak így? Elszaladsz mellettem? – villant rá Robi sokfogú mosolya, s alakja betöltötte az egész folyosót.
Nem volt ideje beszélgetni vele, a hangversenyjegyet csak estefelé vette észre, hiába mosolygott rá Robi napközben is a sok fogával, hiába ténfergett körülötte. Érezte, hogy vár tőle valamit, de nem értette, csak késő délután tűnt fel neki a boríték, mikor hullafáradtan lerogyott a székére. Odakint már sötétedett, szemerkélt az őszi eső.
Robi a színház előtt feltűrte kabátgallérját. A tér már üres volt, még egy buszt megvár, Zsóka úgyis elkésik mindig mindenhonnan.
Futva jött, akkor már karikára esett az eső, a farmerja is latyakos lett, oldalát verte a tarisznya. A koncerten persze megnézték őket, késve érkeztek, s a lány is… csupa sár a nadrágja, bakancs a lábán, hogy lehet így hangversenyre jönni?
Robi csak mosolygott, ahogy kihámozta a vizes kabátból, és akkor már nem volt más, csak a zene meg Robi széles válla, aminek olyan jó nekidőlni. Persze az agyát nem tudta rögtön kikapcsolni. Nem talált jó példamondatot, nem értették meg a negyedik cések a szenvedő szerkezetet, hiába magyarázta. Még az igeidőket sem fogadja be a gyerekek feje, ezt az egészen más időszemléletet, nekik csak a van-volt-lesz létezik, nem értik a pillanatot, ami a múlté és mégis jelenig ható, az állandóságot sem, a folyamatos egészet, amikor a minden pillanattá sűrűsödik. A van-volt-lesz triptichonjába zárva felfoghatatlan számukra maga az idő is, képtelen volt hát megmagyarázni nekik, hogy itt és most csak az lényeges, ami a személy által az időben elvégeztetett.
„Jöjjetek őhozzá mindnyájan…” – énekelte a szoprán, a van-volt-lesz triptichonjában ott a megfeszített jelen, a tett, a szenvedő, az elvégeztetett.
Csak a buszon vette észre, mennyire éhes, egész nap nem evett semmit. Előkotorta tarisznyájából a megmaradt szendvicset, két harapás az egész, felét Robi elé tartotta. Nagyot harapott belőle a fiú, tele szájjal mondta:
– Kolbász majonézzel? Ilyet csak te csinálhatsz…
– Á, nincs nekem erre időm – rázta a fejét Zsóka.
Sötét volt már, odakint szaladtak a villanyoszlopok. A busz ablakában megtört a külső és a belső fény, ezüst koszorúval vonta be Zsóka madárforma, vékony alakját.
– Nem én csináltam – mondta –, Mamuska kente…
– Mamuska… – simogatta meg Zsóka fáradt arcát Robi.
Egy pillanatra felvillant a mosolya, aztán hangosan nevetett, mintha csak játék lenne az élet, amit nem érdemes komolyan venni.
Miklya Luzsányi Mónika
::Nyomtatható változat::
|