Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 33
- Ahány ember, annyi őrangyal
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Ahány ember, annyi őrangyal
Aknay-kiállítás Bogláron
Az Asztali Beszélgetések Kulturális Alapítvány és a Balatonboglári Evangélikus Egyházközség szervezésében Aknay János Kossuth- és Munkácsy-díjas festőművész közel negyven angyalábrázolása és öt Krisztus-festménye került a balatonboglári templomtérbe. A kiállítás telt házas megnyitóján Karosi Bálint orgonaművész, a bostoni evangélikus templom orgonistája erre az alkalomra komponált darabbal köszöntötte a műveket és a közönséget. A tárlatot Galambos Ádám, az Asztali Beszélgetések Kulturális Alapítvány kuratóriumának elnöke nyitotta meg. A kiállítás szeptember 15-ig tekinthető meg.
Nehezen titkolható a különösség iránti vágy, hogy Aknay János kiállítását lássam a balatonboglári evangélikus templomban. A kiállítás ideje alatt a templom keresztje helyén egy Krisztust ábrázoló, fordított T-alakú festmény függ. Belépve a térbe ez a kép jelenik meg először, majd oldalt sorban az őrangyalok és hírhozók ikonjai. A műteremhatás nem marad el, engem erősen emlékeztet Kunffy Lajos somogytúri műtermére, amely számomra Somogy megye egyik legszakrálisabb épülete.
Aknay őrangyalait nem is olyan régen láttam Debrecenben, és most itthon, Bogláron. A két tér, a Modern és Kortárs Művészeti Központ és a templom tere, első gondolatra, másként áll a festmények mögé. De nem. Amott félhomályos termek műfényeiben, itt a templomtér természetes megvilágításban. Ám akiben megszületett már az angyalikon, annak a külsőségek csak erősíthetik az élményt.
A templomtérben mintha nemcsak belső, de valamiféle funkcionális magyarázatot is hoznának létezésükre. Az ikonarcok sokfélesége egyszerre mutatja meg a bennünk élő ikonarcok sokféleségét és saját világaink végtelen sorát. Ahány ember, annyi őrangyal. Létezésük kétsége csupán az önmagunkra zárt világ bizonyítéka. Egy nyitott világban a legritkább esetben értelmezhető a szakralitás létének és hatásainak megkérdőjelezése. Aknay János belső útján nem kérdés az őrangyal örökidejűsége, hiszen ez által válik egyazon ikon a végtelen szelídségre mutató sorozattá.
És akkor ott, a templomtérben odalépett hozzám egy kislány, az arca festve volt, nem ismertem meg. A nevemen szólított, és mosolygott. Abban a néhány másodpercben, amíg a gondolataim mélyén kutattam kiléte után, azt a gondolati lépést sem hagyhattam ki az álmélkodásból, hogy igen, az őrangyalom beszél hozzám vagy épp a hírhozóm. De vajon milyen hírt hozott, amiről ilyen mélyen kell hallgatnia, és aminek előbb-utóbb testet kell öltenie?
A kérdésemre csak délután kaptam választ. Ha süt a nap, a melegét szeretem, ha hideg van, a pulóverem melegét. Azt hiszem, minden jó. Mert mindenütt otthon vagyok.
Podmaniczky Szilárd
::Nyomtatható változat::
|