Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 37
- Problémamegoldás szeretetfokon
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Problémamegoldás szeretetfokon
Öt éve nyitotta meg kapuit a pedagógusok előtt a Rákosszentmihály-Sashalmi Evangélikus Egyházközség, hogy az empátia nyelvét tanítsa nekik. Tizenhét pedagógust ajándékozott meg a Párbeszéd szívtől szívig elnevezésű, harmincórás akkreditált képzéssel, melynek résztvevői közül többen azóta is visszajárnak péntekenként szupervízióra és tovább tanulni.
Tavaly március 11-én Nyújtsd két kezed, érintsd meg a szíveket! címmel Börönte Márta evangélikus lelkész országos szakmai konferenciát szervezett a Corvin Művelődési Házban. A címben megfogalmazott felszólítás célja az volt, hogy sikerüljön megvalósítani az egymás életét gazdagító kommunikációt, a szívtől szívig ható párbeszédet.
A konferencia sikere arra ösztönözte Börönte Mártát, hogy gyógypedagógus trénertársával, Katona Erzsébettel együtt többet tegyenek. Ezért megalkották a Párbeszéd szívtől szívig elnevezésű tréningprogramjukat – egy harmincórás akkreditált pedagógus-továbbképzést –, amely ennek a konferenciának a továbbgondolásaként is felfogható.
A pedagógusok számára a személyiségfejlesztést sok minden nehezíti manapság. A küzdelemben, amelyet azért folytatnak, hogy a rájuk bízott fiatalok megállják majd a helyüket az életben, sokan megfáradnak, „kiégnek”. Szükség van a pedagógusok igencsak igénybe vett lelkének támogatására, önbecsülésük erősítésére. Mindehhez olyan kommunikációs eszközökre van szükségük, amelyekkel az új helyzeteket sikeresen oldhatják meg.
A 2005-től működő, a XVI. kerület felnőtt lakosai számára nyitott „lelki kibeszélő műhelyben” Márta és Erzsébet azt tapasztalta, hogy a szülők, illetve a többi felnőtt is szívesen foglalkozna önmaga fejlesztésével, hogy társas kapcsolataikban a kommunikációjuk sikeresebb legyen. Ezért a trénerek szakmai programjuk elemeivel megújították és színesebbé tették a műhely egyes alkalmait, amihez amihez Budapest XVI. Kerületi Önkormányzatának Kulturális és Sportbizottsága nyújtott támogatást. Öt különleges foglalkozás volt; a részt vevő pedagógusok, szülők köre egyre nagyobb lett, és mind több ismerős, barát jött el sa tréningekre.
Minden alkalom olyan gyakorlatokkal kezdődött, amelyek egyszerre tették lehetővé egymás megismerését és az együttműködéshez nélkülözhetetlen bizalom kiépítését. Nagyon izgalmas azt látni, hogy egymást nem ismerő emberek három óra alatt hogyan válnak jó ismerőssé, később már-már baráttá. Csodálatos a tréning távolságot legyőző ereje: a Kölnben élő Henry is részt vett a foglalkozásokon, még a szabadságát is úgy időzítette, hogy el tudjon jönni. Vidékről is többen érkeztek, nem számított a távolság, pedig sokszor este tíz óra is volt, mire egy-egy kiadós beszélgetés után a résztvevők elindultak hazafelé.
Rendkívül érdekes volt annak megtapasztalása is, hogy egy-egy szerepet akkor is felvállaltak a csoporttagok, ha az a zárkózottabbaknak komoly kihívást jelentett. Megértették, hogy a fejlődést nem várni kell, hanem tenni érte, „dolgozni kell önmagunkon”.
A gyakorlatok megbeszélését aktivitás, kérdések özöne és alapos elemzés jellemezte. A tréning során a résztvevők azt élhették meg, hogy figyelmet kapnak egymástól. Kis dolgok, amelyek mindenkinek jár(ná)nak a hétköznapok sodrásában is. A lelki kibeszélő műhely 2010. szeptember utolsó péntekén folytatódik.
„Senki sem magától lett olyan, ami. Mind ezernyi más emberből vagyunk. Bárki, aki valaha is kedvességet tett nekünk vagy bátorítóan szólt hozzánk, része lett a mi karakterünknek, gondolatainknak és sikereinknek is.” (George Matthew Adams)
– böka –
::Nyomtatható változat::
|