Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 37
- Füstölgő
Keresztény szemmel
Hozzászólás a cikkhez
Füstölgő
(A közelmúlt noteszlapjaiból)
Baka
Elsőéves kommunikáció szakos beszédóra van a főiskolán, rádiós gyakorlat. Ha ismeretlen kifejezést vagy idegen szót találnak a felolvasandó szövegben, előbb tisztázniuk kell a jelentését és helyes ejtését. Egy fiú fennakad a következő mondaton: „Kun Béláék Kecskeméten kivagonírozták a Piave poklából hazatérő bakákat.” Kik azok a bakák?
Hogy a régies-németes katonai műszót nem ismeri, az nem az ő hibája, de hogy fogalma se legyen arról, hogy a baka mit jelent… Gyors körkérdés – a jelenlévők egyike sem tudja! További tapogatózásra kiderül, hogy a Piave sem mond semmit tucatnyi tizennyolc-húsz éves magyar fiatalnak (Kun Béla azért némelyiknek „megvan”). A Harry Pottert viszont majd mindenki ismeri, nem jelent nehézséget a mű nyelvezete, páran „vágják” Középfölde eredetét és történetét is Tolkientől. A fenti magyar szavak, történelmi kifejezések viszont hiányoznak még passzív szókincsükből is – az elmúlt évek liberális és kozmopolita oktatáspolitikájának legnagyobb gyönyörűségére!
Vállalás
A hatalom már rég nem törődik vele, az országnépesség meg (Nemeskürty tanár úr szóhasználatával élve) belenyugodni látszik, hogy fogy, mégpedig vészesen fogy a magyarság. Az egykor volt szerelmetes gyermek ma már nem áldás, nem öröm forrása meg szemünk fénye, hanem teher, gyakran kényszerű-kelletlen vállalás. Egy nő ma nem áldott állapotban van, hanem terhes – az egészségügy hivatalos szóhasználata is ezt hangsúlyozza, amikor terhesgondozásról vagy terhességmegszakításról beszél. A szociológus alacsony gyermekvállalási hajlandóságról értekezik s arról, hogy a szülőképes korú magyar nők újabban csak harmincon túl vállalják az első terhességet, akkor is félig-meddig kényszerből, mert kell a szocpolhoz, meg aztán ketyeg a biológiai óra.
Ha majd köznapi szóhasználatunkban országnépesség helyett ismét nemzetről és népről beszélhetünk, terhesség helyett meg áldott állapotról, s újra igazi becsülete lesz az anyának, az anyaságnak, akkor, talán, s nem csak nyelvében…
Cécécépé
Megjöttek a gólyák, meg az új középiskolások, kezdődik a tanév. Fiatalodik a város is, mindenütt diákok, kipihentek, vagy holtfáradtak a végigdolgozott hetek-hónapok után. Még nyári a viseletük, főképp a póló megy, menő a retró, s újra sikk Che (mármint Guevara). A villamoson lányok, egyikük vörös pólóban feszít, mellecskéjén: CCCP. Idősödő úr szemét vonzza e látvány, de nem a megremegő cicik érdeklik, hanem az a bizonyos négy betű. Összeszedve régi orosztudását rákérdez: „Znaes li ti, sto eto znacsit?”, s a feliratra mutat. Zavarban a tinik, úgy néznek rá, mint egy marslakóra. Megálló, az úr leszáll, a lányok meg azon vitatkoznak, hogy mit is akart az öreg, s hogy normális-e egyáltalán.
Anyag
Két középkorú tanítónő beszélget. A magánélet után – pedagógusbetegség – az iskolára, majd tanítványaikra fordul a szó. „Már nálunk is hígul a gyerekanyag” – mondja egyikük, egy elismerten elit iskolában tanító, mire a másik, a közeli kisvárosban okító így kontráz: „A mi gyermekanyagunk meg egyre »színesebb«!”
Huszonharmadika előestéjén ekképp jellemzi a rend őreit parancsnokuk: „Ez a mostani emberanyag már alkalmas a korszerű és szakszerű intézkedésre.” Röviddel később másik elöljárójuk meg az „állomány megváltozott hozzáállását” dicséri. (Szürkemarhák a Hortobágyról?)
Darab
Az MR1, leánykori nevén Kossuth rádió, a szavak erejével kürtöli világgá az Oktatási és Kulturális Minisztérium Roma Integrációs Titkársága egyik munkatársának üzenetét, mely szerint „az önkormányzati és intézményi pályázatok benyújtásánál a szakértőknek azt is közölni kell, hogy hány darab gyerek jár iskolába, és ebből hány darab hátrányos helyzetű”. Az éppen évfordulós debreceni bevásárlóközpont ünnepi gyermekműsorának konferansziéja pedig így invitál: „Kettő darab gyerek jelentkezését várjuk!” (Lőrincze tanár úr meg forog a sírjában.)
Kisebbségben
„Magyar vagyok, fehér, kék szemű, heteroszexuális, nagycsaládos, keresztyén értelmiségi, per- és tehermentes lakással rendelkezem s munkahellyel, hol negyedszázada dolgozom, nincs tartozásom, ellenben háromfelé adózok, nem iszom, nem dohányzom, törvénytisztelő állampolgárként élek, segítem a rászorulókat határainkon innen és túl” – sorolja egy szuszra az ötvenes évei végén járó férfi, majd újabb lélegzetvétellel: „A mások másságának tiszteletét mindig, mindenhol elvárók, már-már kikövetelők, a tolerancia felkent és örökös bajnokai az én másságomat mikor fogják végre becsülni?”
Ozsváth Sándor
::Nyomtatható változat::
|