Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 43
- Meglátni a másikban a Megváltót
Egyházunk egy-két hete
Hozzászólás a cikkhez
Meglátni a másikban a Megváltót
Diakóniai konferencia a Balatonnál
Újonnan kinevezett közszolga is volt az október 11-étől 13-áig zajlott, elsősorban intézményvezetők számára meghirdetett őszi diakóniai konferencia meghívott vendégei között. A Magyarországi Evangélikus Egyház (MEE) Diakóniai Osztálya által szervezett balatonszárszói alkalomra ellátogatott dr. Andráczi-Tóth Veronika, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Családi és Szociális Szolgáltatások Főosztályának vezetője is, hogy kötetlen beszélgetés keretében válaszoljon a szociális szakmában tevékenykedők kérdéseire. A szélrózsa minden irányából érkezett csaknem hetven résztvevő ugyanakkor minden napot a Biblia üzenetére figyelve kezdett az Evangélikus Konferencia- és Missziói Központban.
Hétfőn, miután Gregersen-Labossa György szombathelyi lelkész, a diakóniai bizottság elnöke és dr. Mekis Viktória országosirodaigazgató-helyettes köszöntötte a megjelenteket, Ittzés János elnök-püspök tartott áhítatot a hét igéje (Jer 17,14) alapján, majd a diakóniai szolgálat bibliai előképeit ismertette a hallgatósággal.
A délután folyamán három, az ismeretszerzést és a tapasztalatcserét szolgáló műhelyfoglalkozás közül választhattak a résztvevők; a témák a demencia (szellemi hanyatlás), módszertani kérdések, illetve a vezetői konfliktusok voltak. (Az első nap tartalmas programjának végeztével A Lakmusz, a Rögtönzések Színházának művészei szórakoztatták a jelenlévőket.)
Másnap reggel a „diakóniai csapat” új tagja, Laczi Roland lelkész szolgált áhítattal. A szarvas-újtemplomi gyülekezet közelmúltban beiktatott fiatal pásztora – aki egyben az egyházközség Betánia szeretetotthonának intézményvezetője is – Jón 3,1–4 alapján hirdette Isten igéjét.
„Rövid távú céljaink között az egyszerűsítés, az ésszerűsítés és az adminisztratív terhek csökkentése szerepel” – hangsúlyozta dr. Andráczi-Tóth Veronika főosztályvezető, aki a Mekis Viktória vezette plénumbeszélgetés keretében – egyebek mellett – arról is szólt, hogy zajlik az országos szociálpolitikai koncepció, valamint – ezzel párhuzamosan – az új szolgáltatási törvényjavaslat megalkotása. (A konkrét jogszabályi változtatások ismertetésére épp ezért – ígérete szerint – csak a diakóniai osztály által jövő januárra tervezett intézményvezetői konferencián vállalkozik.)
A munkatársak motiválásának lehetőségeiről Kuna Gábortól, a Cromo Alapítvány képviselőjétől kaphattak ötleteket az evangélikus szeretetszolgálatokat vezetők.
Dr. Halászné Kasziba Valéria minőségügyi tanácsadó a Szociális Innováció Alapítvány (SZIA) szakemberei által kidolgozott, öt modulból álló modellt ismertette, amelynek alapja az a „kliensközpontú szemlélet”, melyet egyházunkban öt intézmény, illetőleg a diakóniai osztály ültetett át a gyakorlatba. Ez a modell a munkatársak aktív részvételére alapoz, és a folyamatos kommunikációra buzdít, de lényeges eleme az intézményi működés állandó ellenőrzése és az elégedettségmérés is.
- Keveházi László nyugalmazott lelkész, egyháztörténész A diakonisszák szolgálata a magyarországi szociális ellátórendszerben a 20. században címmel tartott előadást abból az apropóból, hogy a Luther Kiadó gondozásában most jelent meg két általa jegyzett kiadvány, az „Irgalmasságot akarok” – A diakónia bibliai alapjai és vázlatos története című, valamint a győri diakonisszák életét és munkásságát ismertető kis kötet, Isten nagy dolgokat kicsiny kezdetből szokott elindítani címmel. Ez utóbbit dr. Szilvásyné Peregi Eszter, a Börcsi Evangélikus Szeretetház intézményvezetője méltatta.
A könyvbemutatók sorát a diakóniai osztály vezetője, Buda Annamária zárta, aki a Tenger harcon át című könyvről szólt. Ebben Joób Olivér evangélikus lelkésznek fia, ifj. Joób Olivér állított emléket.
Az utolsó előadó Bozorády Zoltán volt. A nyugalmazott lelkipásztor Közösségépítés lehetőségei a munkatársak között témacímet boncolgatva azt hangsúlyozta, hogy a megújulás Isten tisztelete és a Szentírás tekintélyének elismerése, valamint Krisztus jelenléte által valósítható meg. A nap a Ribár János orosházi esperes-lelkész által tartott úrvacsorai istentisztelettel zárult.
A rendezvény zárónapján Decmann Tibor, a lajoskomáromi Agape Evangélikus Szeretetszolgálat igazgató lelkésze az Útmutató aznapi igéjének, Zsolt 27,8-nak az üzenetével bátorította a diakóniai szolgálatban állókat.
Dezanove Bartolomeu Inácio intézményvezetőnek és munkatársainak – Papp Andrásnak és Nagy Juditnak – köszönhetően a konferencia résztvevői a nyíregyházi Oltalom Szeretetszolgálat munkájával ismerkedhettek meg, majd Fricker Andrea, a kaposszekcsői Evangélikus Diakóniai Otthon intézményvezetője mutatta be szolgálati helyét, ahol már sikerrel alkalmazzák a fentebb említett SZIA-modellt. Ennél az összetett módszernél léteznek sokkalta egyszerűbb „gyakorlatok”, vagyis a mindennapi életben bevált módszerek is, melyekről Molnár István János szociális szakértő vezetésével oszthatták meg egymással tapasztalataikat a résztvevők.
Gazdag Zsuzsanna
::Nyomtatható változat::
|