Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 43
- Nők főpásztori szolgálatban
Evangélikusok
Hozzászólás a cikkhez
Nők főpásztori szolgálatban
Magyarországon ma még szokatlan látványban lehetett részük azoknak, aki részt vettek a bajor–magyar testvéregyházi szerződés meghosszabbítása alkalmából tartott istentiszteleten. A fasori templom oltáránál ugyanis az egyházi vezetők sorában egy asszony is állt püspöki kereszttel a nyakában. Dr. Dorothea Greiner, a Bajor Evangélikus Egyház Bayreuthi Egyházkerületének főpásztora azonban nem az egyedüli e magas pozícióban. Az egyház hét régiójának püspökei közül már kettő is nő…
– Szolgatársnőm, Susanne Breit-Keßler is eljött erre az ünnepi alkalomra, Budapestre. Ő már régebb óta, több mint tíz esztendeje püspök a Müncheni Egyházkerület élén. Én csupán másfél éve töltöm be e posztot, de ezt megelőzően, 1999-től egyháztanácsos voltam, amely megbízatás hasonló „ranggal” jár.
– Kicsit elmosolyodott ezen a megfogalmazásán: rang. Vajon a nők a férfiaktól eltérő módon gondolkodnak karrierről, vezetésről?
– A püspöki megbízatást csak szolgálatnak szabad felfogni. Minél magasabb pozícióba kerül valaki, annál nagyobb a felelőssége, hogy a rábízottakat emelje, hordozza. Azt pedig még mindig nem tudom eldönteni, hogy más légkör van-e egy olyan egyházi közösségben, amelyet nő vezet.
Én mindenesetre törekszem egyfajta családias hangulatot teremteni a kerületemben. Az asszonyokról úgy tartják, ők ügyelnek az otthon melegére, a bensőséges kapcsolatok ápolására. Ilyen értelemben vállalom, hogy nő vagyok, és így a személyes kapcsolatok kiépítésére nagyon nagy hangsúlyt helyezek. Sokat utazom, látogatom a rám bízott gyülekezeteket. Igyekszem tájékozódni, tanácsolni, hidat építeni egyházvezetés és egyháztagok, lelkészek és laikus munkatársak között.
Ebbe az otthonosságba illik bele az is, hogy például legújabb püspöki körlevelemet néhány, a családomra vonatkozó hírrel kezdtem. Beszélgetésünk elején kérdezte tőlem, hogyan állnak a szolgálatom mögött a szeretteim. Nos, az említett körlevélben épp erre válaszolok. Felnőtt fiaim vannak, akik előző lakhelyünkön maradtak, lelkész férjem viszont örömmel költözött Bayreuthba, hogy emberi támaszom legyen szolgálatomban.
– Püspök asszonnyal nem ez az első találkozásom. Néhány héttel ezelőtt magyar nők kis csoportját fogadta hivatalában. A találkozóról kijövet önkéntelenül kiszaladt valamelyikünk száján: „Áldás volt ez az együtt töltött óra”…
– Talán nem véletlenül írtam doktori disszertációmat éppen az áldás témájáról. A spiritualitást, a lelki töltöttséget elengedhetetlennek tartom az egyházi szolgálatban.
– Az egyházkerülete munkatársainak, gyülekezeteinek szánt írását reformációi körlevélnek nevezte el. Ennyire sokat jelent Önnek ez a protestáns ünnep?
– Csatlakoztam püspöktársaim kezdeményezéséhez. Az úgynevezett Luther-években nem húsvétkor vagy pünkösdkor küldjük el körleveleinket, hanem a reformáció hónapjához igazodunk. Mint tudja, 2017-ben lesz ötszáz esztendeje annak, hogy Luther Márton kitűzte 95 tételét, s ezzel elindult az a megújulási mozgalom, amelynek örökségéből táplálkozunk mi, ma élő keresztények is. Bajorországban megadjuk ennek az emlékezésnek a módját: egy évtizeden át készülünk a nagy ünnepre.
Bizony sokat köszönhetünk a reformációnak és személy szerint Luthernek, az ő áldozatos munkásságának. Csak néhány dolgot hadd említsek. Nagy reformátorunk vitt vissza bennünket hitünk forráshoz, a Szentíráshoz. Énekei által magunk is éneklő egyházzá váltunk. Prédikációiban, tanításában, legfőképpen pedig bátor hitvallásával Krisztust állította a középpontba. Reá mutatott, arra a Jézusra, aki az egyedüli Szabadító. Kimondta: nincs más útja az üdvösségnek, csak Krisztus, az Isten Fia. Világossá tette azt is, hogy a megváltás titka csak a hit számára ragadható meg, és csak úgy élhető meg a mindennapokban.
De talán a legaktuálisabb üzenet, és ezt a gondolatot ki is emeltem idei körlevelemben: az egyház csak akkor maradhat élő közösség, Krisztus élő teste, ha mindig kész a reformációra, vagyis ha hajlandó szüntelenül megújulni a Lélek által.
B. Pintér Márta
::Nyomtatható változat::
|