Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 43
- Hatvanéves barátságunk után…
Evangélikusok
Hozzászólás a cikkhez
Hatvanéves barátságunk után…
Hálaadó emlékezés Ferenczy Zoltán (1919–2010) lelkésztársamra
Első szavam a hálaadás szava. Istennek köszönöm Zoltánt, öreg barátomat. Több mint hat évtizedes barátságunk 1949-től datálódik.
Ismertem már őt fasori diák korában is, felettem járt, 1942-ben végzett. Barátságunk akkor kezdődött, amikor káplán koromban, 1949 őszétől a zuglói gyülekezet területén új munka indult a missziói intézet Gyarmat utcai székházában. Ennek az intézetnek magyar létrehozója és mindenese volt ő.
Munkatársai, tanárok és a hallgatók nagyszerű közösséget alkottunk. Zoltán nem volt kezdő lelkész, hiszen már vidéken és a fővárosban is szolgált. Az ostrom idején Budahegyvidéken segédlelkészként állt a gyülekezet szolgálatában. Feleségem, Veronika tanúskodik arról, hogy a legnehezebb időben, 1944–45 telén, amikor svábhegyi házukat porig rombolták, ő segített szüleinek és testvérének lelki-testi nyomorúságukban.
Énekeskönyvünk imádságos részét hárman készítettük: Benczúr László, Ferenczy Zoltán és jómagam. Barátságunk töretlen maradt évtizedeken át.
Különös merészség kellett ahhoz az 1950-es évek elején, hogy együtt tartsunk előadást lelkészi körökben Gyenesdiáson – majd megismételjük Budapesten – a következő témáról: „Támadásban a világvallások”. Egyik – különben jól tájékozott – kollégánk megkérdezte: „Miért érdekel minket a misszió világhelyzete, amikor van nekünk is éppen elég bajunk?” Európa keleti sarkában éltünk, elzárva a külföldi perspektívától, előadásunk témája feleslegesnek tetszett. Ma pedig már az egész világ kereszténysége egyik fő témájának tekinti ezt.
Kinek ismertem meg
az elhunytat?
Testvérnek. Egyaránt elmondta örömét és saját nyomorúságát; együtt örült velem vagy vigasztalt, ahogy a Szentírás mondja: „Örüljetek az örülőkkel, sírjatok a sírókkal.” (Róm 12,15)
Zoltán az imádság embere volt. Napi rendszeres elcsendesedésében éppen úgy, mint közösségben. Gyakran lehajtott fejjel, de szinte kiáltva imádkozott közöttünk. Minden időben gyakorolta az egymásért imádkozás keresztény kötelességét. Istentiszteleti imádságaira éppen úgy készült, mint prédikációira.
Szívügye volt a gyermekmunka és ugyanígy a konfirmációs oktatás is. Szívesen tanította a gyerekeket énekekre, bibliai idézetekre. Nagyon szerette énekeinket; minden találkozásunkkor énekeltünk is. Emlékszem, mennyire örült, amikor lefordítottam egyet Nikolai Grundtvig sok száz éneke közül – az Áll az Úristen temploma kezdetű korált –, s ez később megjelent énekeskönyvünkben (a 288. számú; énekeink között ez az egyetlen dán).
Ferenczy Zoltán hivatása az igehirdetés volt elsősorban. Mindig pontosan készült a vasárnapi szolgálatra, ahogy Jánossy Lajos professzor tanította nekünk: már hétfőtől kezdve! Erős hangon, érthetően prédikálta a törvényt és az evangéliumot.
Az Egyház volt mindene (nagybetűvel!), noha sokféle egyesületben, mozgalomban is részt vett, a MEGDESZ-től a Fébén keresztül a különböző baráti társaságokig. Mégis az Egyház egészében gondolkozott a Credo harmadik hitágazata alapján. Jellemző a család gyászjelentésén az első oldal: az Egyház hajója a hullámokon hányattatik, de nem süllyed el. Ez a szimbólum Zoltán hitvallása is volt.
Fontos volt számára lelkipásztori munkája. Komolyan vette a magángyónást és a testvéri lelki beszélgetéseket, vigasztalást is.
Nagyon szerette családját. Felesége munkatársi szolgálata, gyermekeinek a teológiára kerülése azt jelentette, hogy a Mezőberényből származó család kis otthoni gyülekezetté vált. Napi közös imádsággal, közös bibliaolvasással és énekléssel tartották az otthoni áhítatokat.
Zoltán sokat olvasott, sokat tanult és sokat tudott, mégis a szív embere maradt.
Végül egy személyes vallomás. Amikor Benczúr László barátunk megvakult, már Zoltán is alig-alig látott. Családja segített a bibliai igék felolvasásában, és Marschalkó Gyula – hűséges barátja és lelkipásztora – tartott igehirdetést az ágya mellett. Imádkozott vele, beszámolt az egyház életéről.
Közben az én látásom is megromlott, csak fél szemmel látok. Gyakran idéztem mindkét barátomnak John Miltontól A vak szonettjét: e szerint Isten vak szolgái is a mennyei Király alattvalói, és vakon is lehet dicsérni az Istent. A mű egy részlete – Tóth Árpád fordításában – így hangzik: „Tünődöm olykor, mért szállt rám homály / éltem felén? (…) / »Mit kezdjek így, ha nincs munkámra fény?« – / lázongok halkan. Ám vigaszt talál / türelmem és szól: »Senki sem viszen / méltó munkát Elé. Csak tűrd szelíd / Igáját, úgy a jó. Hisz Ő a szent / király. A szárazföldön és vízen / sürögteti szolgái ezreit / s az is cselédje, ki csak vár s mereng.«” A 17. századi híres angol költő, klasszikusan művelt tudós és politikus Az elveszett paradicsom című eposzát még maga írta. Élete alkonyán A visszanyert paradicsom szövegét már diktálta lányainak.
Amíg életben vagyunk, látók és vakok, szolgálhatunk Urunknak, sőt reménykedhetünk, hogy az elveszett paradicsom helyett visszanyerjük – a paradicsomot.
Hafenscher Károly
::Nyomtatható változat::
|