Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 43
- Lelki próbáimban, Jézus, légy velem
Cantate
Hozzászólás a cikkhez
Lelki próbáimban, Jézus, légy velem
A 20. század énekeskönyv-szerkesztő munkáját a történeti énekhagyomány tudatos felélesztése mellett a népi kultúra befogadása is jellemezte. A magyar népzene újrafelfedezésének köszönhetően, mely a népi gyűjtések hatására egész elmúlt századunk zenei életét áthatotta, immár magyar népdalok is gazdagítják gyülekezeti énekrepertoárunkat. Ugyanez a törekvés külföldön is megmutatkozott, ám nem lévén mögötte olyan mélyreható tudományos gyűjtő- és kutatómunka, mint hazánkban, e külföldi „népdalok” eredetisége nem minden esetben tisztázott.
Ír dallamra visszavezethető heti énekünkről – Lelki próbáimban, Jézus, légy velem (EÉ 451) – is kevés adat áll rendelkezésünkre. Csomasz Tóth Kálmán (1902–1988) református zenetudós, lelkész, a református énekeskönyv szerkesztője ezt írja: „Dallama ír népdal volt, de már több mint száz éve egyházi énekként használatos.” A patetikus hangvételű, mindannyiunk számára kedves, keserédes melódia eredetének tisztázása nélkül is nagy hatást gyakorol az azt éneklő gyülekezetre. Mégis felmerülhet a kérdés, hogy az erőteljes hangközlépésekből építkező, nehéz énektechnikai elemeket tartalmazó dallam valóban az ír nép ajkán született-e, vagy inkább csupán egy népies elemekre építő, jól sikerült kompozíció.
Csomasz Tóth volt az, aki először emelte be a magyar protestáns énekkincsbe e darabot, s a gondozásában elkészült református gyűjtemény számára ő maga készítette a magyar fordítást az In the hour of trial Jesus, pray for me kezdetű angol szövegre.
Szövegírónk, az angol költő, hírlapíró és -szerkesztő James Montgomery (1771–1854) misszionárius-lelkész családból származik. Édesapja a Moravian Church kötelékében szolgált, mely a világ minden tájára kiterjesztette buzgó hittérítő tevékenységét. Ennek hatására fiatalon árván maradt fia – újságírói munkája mellett – a bibliaterjesztés és a missziós ügyek elkötelezett pártfogója lett.
Az evangélizáció feladatát költeményein keresztül is szolgálni kívánta: írásai között nem kevesebb mint négyszáz gyülekezeti éneket tartunk számon. 1834-ben írt Lelki próbáimban kezdetű, imádságos jellegű énekszövegében a Gecsemáné-kert történéseire való többszöri utalással állítja elénk Jézus tusakodását.
Bár mindvégig az „én” szemszögéből fogalmaz, biblikus tartalmával mégsem válik túlságosan szubjektívvé Montgomery szövege. „Ne győzzön le téged a rossz…” – hirdeti a Szentháromság ünnepe utáni 21. vasárnap heti igéje (Róm 12,21), s ezzel összhangban áll heti énekünk is, mely Megváltónk példája által erősít bennünket saját lelki próbáinkban.
Fekete Anikó
::Nyomtatható változat::
|