EISZ
Evangélikus Információs Szolgálat
 
Luther Kiadó
Luther Kiadó
 
Rovatoló
Fundamentum
Élő víz
Egyházunk egy-két hete
Keresztutak
e-világ
Kultúrkörök
Keresztény szemmel
Nem mi írtuk...
A hét témája
Evangélikusok
EvÉlet - Lelki segély
A közelmúlt krónikája
Gyermekvár
Szószóró
evél&levél
Közlemények, nyilatkozatok
On-line plusz
E heti Luther-idézet
Útitárs
Presbiteri
 
Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2003 - 17 - Ügydöntő népszavazás után

e-világ

Hozzászólás a cikkhez

Ügydöntő népszavazás után

A legújabb kori magyar történelemben, a rendszerváltozást követően először került sor ügydöntő népszavazásra. Ez annyit jelent, hogy az EU- referendum eredménye kötelező érvényű: a köztársaságot éltető népfelség elve alapján a döntést nem bírálhatja felül sem a kormány, sem a parlament. Az elmúlt tizenhárom évben tartattak ugyan népszavazások – legutoljára a NATO-csatlakozás kapcsán –, de ez volt az első ügydöntő alkalom.

Április 12-e óta sokat és széles körben vitatott kérdés a viszonylag alacsony részvételi arány. A negyvenhat százalék megítélésében úgy vélem, ez a szempont nem kapott eléggé hangot. Bizony mi – és ma még ezekhez a nemzedékekhez tartozik a választópolgárok többsége –, akik életünk javarészét a létező szocializmusban éltük le, nem szoktuk meg, hogy magunk dönthetünk az ország sorsáról, jövőjéről. Sokan nem érezték át ennek szépségét és felelősségét. Annál értékesebb a szavazók 84%-ának pozitív állásfoglalása.

Szeretném hinni – bár ilyen statisztika vagy közvélemény-kutatás nem készült –, hogy az egyházakhoz kötődő társadalmi csoportok nagyobb arányban járultak a szavazóurnákhoz, mint a hittől távol élő honfitársaink.

Mindez abból fakadhat, hogy az egyházak egyöntetűen az aktív részvételre és az „igen” szavazatra buzdították híveiket. Nem értünk egyet azzal a gondolkodással, amely az egyházakat egyszerűen civil szervezetként kívánja nyilvántartani, de kétségtelen, hogy a különböző felekezetek a közélet legmeghatározóbb intézményrendszerét jelentik. A civil szféra nem mozdult meg eléggé a kampányban, de talán a túlpolitizált állami élet nem is tartott erre igényt.

Működtek, működnek a régi paternalista reflexek – minden kormányban –, a „mi megmondjuk, mit kell tennetek, mi nektek a legjobb” elve – jelen esetben elmenni és igennel szavazni. Talán többen ezért maradtak távol.

Még kényesebb az említett túlpolitizált, sőt pártpolitizált, megosztott közélet, amelynek helyreállításában az egyházi személyiségek mind országos, mind helyi szinten sokat tehetnek. Mert a politikai elit hitelvesztése is hozzájárult a passzivitáshoz.

Magam is riadtan észlelem, hogy óvatosan fogalmazok, nehogy egy-egy mondatból politikai áthallás adódjék. Pedig ebben az ügyben egységes volt a hazai és a nemzetközi politika. Az Európai Parlament imponáló arányban szavazott a belépésünk mellett, a konkrét tennivalókat tekintve a legtöbb előrelépés az előző kormány idején történt, és ha nincs kormányváltás, bizonyára akkor is töretlen lett volna a folyamat. Tárgyszerűen így is az volt. Végül, már a népszavazást követően, a magyar Országgyűlés mindössze egy ellenszavazattal fogadta el az európai uniós belépésünket meghatározó szerződés aláírásáról szóló döntést. Utólag csendesen megjegyezhetjük, talán többet is tudtunk volna tenni a kampányban, de így is bizonyos, hogy az egyházak egyöntetű állásfoglalása benne rejlik a pozitív oldalban, a szavazásban résztvevők nyolcvannégy százalékának igenjében. Az egyházak számára mindig fontos volt a nemzet sorsa, és mindig európainak, illetve egyetemesnek vallották magukat. Az európai történelem szerves része az egyháztörténelem, ennek minden értékével, szépségével, bűnével, nyomorúságával.

Ezért is tudják jól az egyházak, hogy nem üdvözítő az európai lét, hanem feladat, lehetőség. Esély az Istennek tetsző felelős, autonóm, tehervállaló életvezetésre. Az örök élet reménysége, az Isten országába vetett hit a vertikális síkon, az Atyával való kapcsolatban jelentkezik, és a Fiú érdeméért valósulhat meg. De ebből adódik a kötelesség a horizontális síkon, az e világi életben, az értékorientált, értékőrző, értékteremtő munkálkodásért. Ennek egyik tartalma, történelmi tradíciókkal bíró kötelezettsége a magyar nyelv és kultúra ápolása. Ebben mindig meghatározó volt az egyház szerepvállalása, és ez biztosíték a jövőt illetően is. Felelősek vagyunk utódainkért. Ezt a felelősséget vállalták az egyházak a népszavazáskor.

Fontos döntés született meg április 12-én. Felelős polgárok határoztak az ország jövőjéről. Nem lehet eléggé megbecsülni ezt a tényt, és érezni kell benne a további feladatokat – az egyházi életben is. Mert akkor lesz igazi értelme (a várt, remélt gazdasági előnyökön túl) a csatlakozásnak, ha mi magunk élünk az ebből adódó lehetőségekkel, nem másoktól várjuk az útmutatást – az egyházi kapcsolatok területén is. Ezek közül hadd emeljem ki most azt, amit majd a határainkon túl élő magyarokkal való találkozás, korlátozás nélküli együttélés jelent. Jóleső érzés arra gondolni, hogy a Magyar Evangélikusok Tanácskozó Testületének közelgő találkozóján már az integrált Európában megnyíló új lehetőségekről tárgyalhatunk.

Jól vizsgáztak az egyházak az uniós népszavazás kapcsán, nem váltak a politika, a pártpolitika eszközeivé – jóllehet mindig vannak erre irányuló kísérletek –, saját identitásuk alapján tudtak üzenetet közvetíteni. Ez a feladat az integrációs folyamatban a továbbiakban is. Ezzel elősegíthetjük az egészséges közélet fejlődését, a polgári kultúra terjedését is. Így lehetnek ma is méltóak a hazai egyházak a sokat vitatott, szép és igaz „történelmi” jelzőre.

Dr. Frenkl Róbert


::Nyomtatható változat::

E számunk tartalma
Napról napra
Új nap - új kegyelem
Liturgikus sarok
Nagypéntek glória, böjt halleluja nélkül
Élő víz
Rabbuni
Beszélünk
Egyházunk egy-két hete
Ne csak kívül, belül is!
Luther, az ellenálló
Húsvét hajnal Szombathelyen
Teológus-passió
"Kincseik a kincseink"
Üres tolószék a keresztfa tövében
Keresztutak
Áprilisi fagykár az ökumené kertjében
Evangélikusok
Összefogás az orgonáért
Készülünk a IV. országos evangélikus találkozóra
Aktuális elmélkedés - püspökválasztás előtt
Látogatóban Richly Zsolt rajzfilmrendező-grafikusnál
e-világ
Egyházmegye az interneten
Ügydöntő népszavazás után
Az egyházak szerepe az EU-ban
Európának lélekre van szüksége
Keresztény szemmel
Ne aggodalmaskodjál!
Mindennapi félelmeink
Nyolcadik parancsolat
evél&levél
Evéllevél
A sepsiszentgyörgyi Luther-szoborra további adományokat várnak
Közlemények, nyilatkozatok
Bírósági ítélet
Magyar segélyszervezet Bagdadban
A közelmúlt krónikája
Diákcsendesnap Aszódon
E heti Luther-idézet
Luther idézet
Kultúrkörök
Dokumentumkötet egy párt tündökléséről és bukásáról
Egy "ártatlanul bűnös" film első sikerei
Nevesek összejövetele
Énekelt Biblia
Húsvét - a szabadság és a feltámadás ünnepe
Keresztkérdés
Becsület és bátorság
Gumifalú otthon a Vérmezőn
A vasárnap igéje
Menjünk halászni!
Oratio oecumenica
Oratio oecumenica
 
A lapról
Impresszum
Fórum
Kapcsolatok
Evangélikus portál
Déli Egyházkerület
Északi Egyházkerület
Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület
 


Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2003 17 Ügydöntő népszavazás után

© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003–2017
© Luther Kiadó, Evangélikus Információs Szolgálat, 2015–2017
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster