EISZ
Evangélikus Információs Szolgálat
 
Luther Kiadó
Luther Kiadó
 
Rovatoló
Fundamentum
Élő víz
Egyházunk egy-két hete
Keresztutak
e-világ
Kultúrkörök
Keresztény szemmel
Nem mi írtuk...
A hét témája
Evangélikusok
EvÉlet - Lelki segély
A közelmúlt krónikája
Gyermekvár
Szószóró
evél&levél
Közlemények, nyilatkozatok
On-line plusz
E heti Luther-idézet
Útitárs
Presbiteri
 
Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2003 - 31 - Fehérvári forgács

A hét témája

Hozzászólás a cikkhez

Fehérvári forgács

A pulpitusnál ifj. dr. Fabiny Tibor
A székesfehérvári IV. országos evangélikus találkozón elhangzott előadásomra („Gyógyulást az egyháznak!” – részletek: Evangélikus Élet, 2003. július 6.) a sok pozitív visszhang mellett néhány kritikai észrevételt is kaptam.

Az egyik ilyen reflexió a „demoralizáltsággal” kapcsolatos. Az előadás elején idéztem az 1989 nyarán Kőszegen megfogalmazott Kiáltó szó egy mondatát: „Hogyan tudnánk évtizedeken át züllesztett nemzetünknek erkölcsi segítséget adni, amikor magunk is demoralizált egyház vagyunk?” Később utaltam a kommunizmus egyházat nyomorító és azt sokszor identitásvesztésre kényszerítő évtizedeire az egyik aranydiplomás lelkész vallomása kapcsán (l. Krisztus meghalt és feltámadott értünk. Aranydiplomás evangélikus lelkészek vallomásai. Budapest, 2003. 205. o.). Ebben a könyvben a nyugdíjas lelkipásztor arról számolt be, hogy 1958 körül egy kommunistává lett püspök volt a vacsoravendége, aki meg akarta őt győzni, hogy a materializmusnak van igaza, és Isten, vallás csak illúzió, ópium a nép számára. A vacsorán jelen lévő felügyelőt a lelkésznek kellett „felmosdatni”, hogy magához térjen. Hozzátettem, hogy e sorok olvasása közben arra gondoltam, hogy vajon hány további felügyelőt, presbitert, egyháztagot kellett „felmosdatni’ amikor azt tapasztalhatták: annyira ellényegtelenülhet az egyház, hogy egyes püspökei is marxista agitátorok lesznek. Hányan lehettek olyanok, akiknek újra és újra napirendre kellett térni ilyen és ehhez hasonló jelenségek felett?

Ezt értettem tehát a „demoralizáltság” állapotán az egyház életében. Erre jött az észrevétel, hogy az egyház egyes hiteltelenné – hitetlenné – vált vezetőit nem szabad összekeverni az egyházzal. Voltak – hangzott az érvelés – ebben az időben hitvalló püspökök, lelkészek, egyszerű egyháztagok, akik hitükért bilincseket és börtönt is vállaltak. Tehát legfeljebb az egyház egyes vezetői váltak demoralizálttá és nem az egész egyház. Értem én e gondolatmenet logikáját, s mivel több mint másfél évtizede újra és újra foglalkozom Ordass Lajos tanúságtevő életével, aligha kell engem meggyőzni arról, hogy a kereszthordozók értünk is szenvedtek az egyházban. És az egyház tényleg a minden időkben hűséges gyülekezeti tag hitében élt tovább.

A félreértés alapja az, hogy ismét csak személyekben gondolkodunk. Pedig én egyáltalán nem az ötvenes években hitét elhagyó püspökről beszéltem, nem róla mondtam ítéletet. Barátai, egykori pályatársai szerint az említett püspököt élete végén újra megtalálta az Úristen. Ha ez így van (és miért ne higgyük, hogy így van?), akkor ez egy igazi elrejtőzködő, láthatatan megtéréstörténet, aminek csodáját majd odaát, az örökkévalóságban szemlélhetjük, miközben testvérként átöleljük egymást.

Előadásomban az egyházról, a hívők közösségéről beszéltem, arról, hogy a püspök akkori hitehagyása milyen hatással lehetett a közösségre, a hívők életére. Egyértelműen úgy látom, hogy ez romboló, demoralizáló hatású volt, s megviselte, megpróbálta egyházunk népét egy ilyen eset. Nem vigasztalhat bennünket, hogy nem csak a mi egyházunkban történt ez meg. Úgy érzem, igazolta mondanivalómat az a testvér, aki a délutáni fórumbeszélgetésen külön megköszönte előadásomat, s elmondta, hogy az ötvenes években az egyik budapesti lelkész erőszakos eltávolítása után elhagyta az egyházat, s csak most tért oda vissza.

De nem csupán az ötvenes években volt demoralizálódás. Egyházunk szavának, teológiájának hitelét a hatvanas-hetvenes években az rontotta, amikor újságcikkekben, előadásokban lelkészeknek, teológiai tanároknak meggyőződés nélkül kellett recitálni a „diakóniai teológia” szlogenjeit. Még inkább növelte a romlást, amikor mindazok, akik egykoron „úgy” beszéltek, a politikai rendszerváltozás után egyszercsak hirtelen, mintha (bennük!) semmi sem történt volna, „így” kezdtek beszélni. Ily módon lett egyre mélyebb a demoralizálás…

Az is demoralizálhatja az egyház életét, ha valaki magas beosztásban nem a közösség számára is példát mutató életet él. Tudjuk persze, hogy a képmutatás, a hipokrízis – az egyházat mindig is kísértő örök betegség – ennél is rosszabb. Az is igaz, hogy az emberi boldogulásnak kanyargós útjai vannak, és őszinte szívből kívánhatjuk minden embertársunk és testvérünk egyéni boldogulását. De nem szabad megfeledkeznünk egyéni döntéseink közösségre gyakorolt hatásáról sem. Márpedig aligha lehet a közösség építésének hiteles módja az, ha a korábban elfogadhatatlant elfogadhatóvá akarjuk tenni, mondván: lám, kibírja ezt az egyház, már észre sem veszik.

Nem olcsó moralizálással, szemforgatással vagy törvényeskedéssel segíthetünk a közösség demoralizáltságán, hanem úgy, ha hitelesek leszünk. Ha felmérjük döntéseink közösségre gyakorolt hatását, és ennek jegyében cselekszünk.

Bármennyire is demoralizálta az egyházat egykoron az, amikor az említett püspök ateistává lett, ő a saját lelkiismeretéhez mégis hű maradt, hiszen nem a szerepjátszást választotta, hanem levette magáról a Luther-kabátot. Talán ezért is találkozhatott ismét Urával. Saját lelkünkért és közösségünkért egyaránt felelősek vagyunk.

Ifj. dr. Fabiny Tibor


::Nyomtatható változat::

E számunk tartalma
Napról napra
Új nap- új kegyelem
Liturgikus sarok
A nélkülözhetetlen mindenes: az egyházfi
Élő víz
Hova nézzek?
Tudom, itt jársz
Egyházunk egy-két hete
Tábori lelkészi iktatás Szombathelyen
Játék határok nélkül
Magasságok és mélységek
Vadkertiek a berekben
Konfirmandusok közt
Középiskolásokkal - először
Középiskolásokkal - másodszor
Keresztutak
Kápolna a kórházban?
Jézus és Mohamed Európában
Csillagpont - országos református ifjúsági találkozó
Ökumenikus programok a Szigeten
Evangélikusok
Egyedülálló hospice-program az evangélikus szeretetházban
Segítség a tengeren túlról
Winnipegi mozaik
Winnipegért imádkozunk
Winnipegi mozaik
Születésnapi találkozás Melis Györggyel
e-világ
Hol a templom EGERE?
Evangélium SMS-en
Internetes lelkigondozás Hannoverben
A hír igaz: hamis a Jézus-relikvia
Keresztény szemmel
Búcsú
Lili néni
A templom csöndje
A hét témája
Fehérvári forgács
"Kényszerít az ÁVO"
Cím nélkül
evél&levél
Világok arca...
A Szlovákiai Evangélikus Egyház istentiszteleti liturgiája
Evangélikus "hit-vallás" dióhéjban
Jókedvű évzáró az Élimben
Közlemények, nyilatkozatok
Püspökiktatás Békéscsabán
Káté adományozó vonal
E heti Luther-idézet
Luther idézet
Kultúrkörök
Thália és Teológia
A vasárnap igéje
Hit és élet
Oratio oecumenica
Oratio oecumenica
 
A lapról
Impresszum
Fórum
Kapcsolatok
Evangélikus portál
Déli Egyházkerület
Északi Egyházkerület
Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület
 


Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2003 31 Fehérvári forgács

© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003–2017
© Luther Kiadó, Evangélikus Információs Szolgálat, 2015–2017
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster