Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2004
- 24
- Katolikusok az interneten
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
Katolikusok az interneten
A Tömegkommunikáció Pápai Tanácsának két jelentős dokumentuma jelent meg 2002 februárjában; az egyik címe Erkölcs és internet, a másiké Egyház és internet. Ezek az írások elemzik a világhálónak a mai világban és a katolikus egyházban betöltött szerepét, illetve útmutatást adnak a felhasználóknak, szolgáltatóknak, rendszergazdáknak, politikusoknak és más felelős döntéshozóknak ahhoz, hogy az internet minél inkább a „szeretet civilizációjának” és ne a „bűn struktúráinak” szolgálatában álljon.
Sokat hallunk az internetről, de a hírforrások alapján sokszor téves és torz kép alakul ki bennünk: mintha csak egy újabb tömegkommunikációs médium lenne. Pedig az internet ennél jóval több: eredeti természete épphogy idegen ettől, és ennek keresztény szempontból is nagy jelentősége van.
A tudatos keresztény szellem az első években elsősorban lelkes katolikus laikusok által volt jelen a világhálón. Egyetemi, kutatóintézeti munkatársak, diákok és nyugdíjasok tettek közzé olyan alkotásokat, amelyek őket különösen megragadták. Felkerült a hálózatra a Szentírás és sok klasszikus keresztény irodalmi mű is. Keresztény vitafórumok alakultak, amelyeken például imákat kérnek, elmélkedéseket közölnek. Van azonban az ilyen kezdeményezéseknek egy árnyoldaluk is: a külső szemlélők számára egy-egy magánvélemény az egyház hivatalos álláspontjának tűnhet. A sokféle – bármilyen jó szándékú – hozzászóló esetenként sekélyesen, ügyetlenül vagy akár tévesen közvetítheti a keresztény üzenetet. Az ilyen személyes, sokszor botladozó véleményeknek is fontos szerepük van. Nagyszerű, hogy helyet kaphatnak, ugyanakkor ügyelni kell arra, hogy megjelenjen a hiteles, csorbítatlan tanítás is, valamint hogy az internetes világ számára egyértelmű legyen, mi az, ami csupán magánvéleménynek tekinthető, és mi az, ami az egyház hivatalos tanítását tükrözi.
Szerencsére az interneten évek óta jelen vannak képzett, hivatott személyek és intézmények is: szerzetesközösségek, egyházmegyék és plébániák, katolikus hírügynökségek és persze a Vatikán.
A Vatikán weboldala a www.vatican.va oldalon érhető el. Itt és a www.zenit.org honlapon több nyelven is tájékozódhatunk a Rómában történő legfontosabb eseményekről. A német nyelvű országok talán legismertebb katolikus weboldala a www.kath.de oldal.
Hazánkban a katolikus egyház hivatalos honlapján kívül (www.katolikus.hu) nagy jelentőségű az önszerveződéssel létrehozott Virtuális Plébánia Portál is (www.plebania.net). Tapasztalataink szerint kiindulópontként sokan használják a katolikus.lap.hu weboldalt is.
A katolikusok rendelkeznek egy több mint háromszáz kötetet tartalmazó könyvgyűjteménnyel, a Pázmány Péter Elektronikus Könyvtárral (www.communio.hu/ppek) is, amely a lelkes önkéntes segítők és a katolikus könyvkiadók együttműködésének gyümölcseként került fel a világhálóra.
Magyarországon az elmúlt néhány év a különböző kisebb egyházi közösségek (egyházközségek, szerzetesrendek, mozgalmak, lelkiségi irányzatok) honlapjainak robbanásszerű fejlődését eredményezte. A hazai katolikus egyházmegyék többségének azonban még nincs önálló weboldala. Az egyik legígéretesebb kezdeményezés ezek közül a Szombathelyi Egyházmegye oldala, amely a www.katolikus.hu/szombathely címre kattintva érhető el. Több hazai szerzetesrend – így például a bencés, a ferences, a jezsuita és a piarista közösség (www.osb.hu, www.ofm.hu, www.jezsuita.hu., www.piar.hu) – igen tartalmas és szép honlappal rendelkezik.
Reméljük, hogy cikkünk megjelenésekor már elérhető lesz a Magyar Katolikus Rádió portálja (www.katradio.hu) is. Ezen keresztül a most indult új országos rádió műsora is hallgatható.
Összességében elmondhatjuk: egyházunk nagyon sok tartalmas szolgáltatást kínál a világhálón, de még akadnak tennivalóink, különösen a honlapok tartalmának frissítése és időnként az oldalak külső megjelenése terén.
Fehér János informatikus (Magyar Katolikus Püspöki Konferencia)
::Nyomtatható változat::
|