Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2004
- 24
- Zsinati napló
Egyházunk egy-két hete
Hozzászólás a cikkhez
Zsinati napló
Számítógépes nyelven szólva „csökkentett üzemmódban” mûködött a zsinat június 4-én és 5-én. Ennek oka részben az lehetett, hogy a Budapest-Fasori Evangélikus Gimnáziumban tartott ülésszak közvetlenül az Országos Közgyûlés tanácskozása után kezdõdött. Amint Muntag András zsinati gazda létszámjelentésébõl kiderült, az elsõ napon a 45 szavazati joggal rendelkezõ tag közül 23-an, másnap pedig 19-en jelentek meg. Emiatt egyházunk törvényhozó testülete határozatképtelenné vált, és a levezetõ elnök berekesztette az ülést. A zsinati atyák mindezek ellenére úgy döntöttek, hogy bár érdemi döntést hozni nem tudnak, mégis beszélgetést folytatnak egymással a napirenden szereplõ kérdésekrõl: az egyházi intézményekrõl, valamint a lelkészek szolgálati jogviszonyáról.
Zsinatunk ez évi második, mindenki számára nyilvános ülésszaka június 4-én Schulek Mátyás áhítatával vette kezdetét. A Deák Téri Evangélikus Gimnázium igazgatója az Útmutató aznapra kijelölt igéi (1Kor 12,31b–13,7) alapján tartott prédikációjában kiemelte: „Dolgozzunk tovább az egyházi törvényeken, mert azok fontosak és nélkülözhetetlenek, de ne feledjük, hogy nem a jogszabályok hozzák rendbe az egyház zilált ügyeit, hanem az, ha megtérünk, ha életünket és cselekedeteinket a szeretet irányítja.”
Ezt követõen – az elnökség tagjainak és a bizottságoknak a beszámolói között – a szolgálati bizottságot képviselõ Szarka István lelkész arra hívta fel a figyelmet, hogy a zsinat elõzõ ülésén felmerült kérdéssel, a diakónusi tisztséggel kapcsolatban még mindig nem született mindenki számára elfogadható megoldás. Mivel a bizottsághoz korábban már érkezett egy – részleteiben még nem tárgyalt – javaslat, ezért a jelenlévõk végül úgy határoztak, hogy azt terjesszék a zsinat elé.
Ittzés Andrásnak az új intézményi törvényrõl szóló elõterjesztése nyomán az egybegyûltek arra az elhatározásra jutottak, hogy megmaradnak az eddigi terveknél. Ebben a témában egyfelõl a minden intézményre érvényes, már megfogalmazott, általános rendelkezéseket tárgyalják tovább, másrészt pedig külön megalkotják a speciális – tehát csak egy-egy adott intézménytípusra vonatkozó – szabályokat.
A szombati napon, amikor Bárdossy Tamás töltötte be az elõterjesztõi tisztet, a szolgálati törvény került terítékre. A neuralgikusnak tartott téma kapcsán õszinte, a problémákat is néven nevezõ vita alakult ki. A résztvevõk egyetértettek abban, hogy mindenképpen olyan intézkedésekre van szükség, amelyek a lelkészeket és a gyülekezeteket egyaránt védik. A zsinati atyák ezúttal a kiküldés, valamint a felmondás kérdését boncolgatták, és azt indítványozták, hogy a püspök a helyettes lelkészeket határozott idõre küldje ki az egyházközségekbe. A pásztorok és gyülekezetek kapcsolatáról szólva elhangzott, hogy megoldhatatlan problémák esetén törekedjenek a korrekt elválásra, továbbá ne csak fegyelmi vétség miatt lehessen felszólítani a lelkészt arra, hogy távozzon az egyházközség élérõl. Az mindenesetre még nincs kellõképpen tisztázva, hogy pontosan mit kell érteni a fegyelmi vétségen, illetve ki állapítja meg a fegyelmi vétség tényét.
A kétnapos zsinati ülésszak június 5-én, szombat délután Tamásy Tamás lelkész imádságával és annak a rögzítésével zárult, hogy a következõ, október közepére tervezett õszi ülésszakon elõreláthatóan milyen feladatok kerülnek a zsinati atyák elé.
G. Zs.
Regionális hozzárendelés:
BudapestFasori Evangélikus Gimnázium
::Nyomtatható változat::
|