Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2004 - 30 - Elfogadás vagy beletörődés?

Elfogadás vagy beletörődés?

A televízióban sugároznak egy műsort, amelyben egy pszichiáter beszélget különböző testi-lelki bajokban szenvedő emberekkel. Rövid idő áll rendelkezésére, hogy megismerje a vele szemben ülőket, hogy rájöjjön, mi bántja, mi nyomasztja őket, miért fordultak hozzá. Legtöbbször el is mondják a páciensek, hogy miért keresték fel az orvost. A bajok különfélék: pánikbetegség, drogfüggés, válás, magány, munkanélküliség, depresszió, alkoholizmus stb. Se szeri, se száma korunk különböző lelki bajainak, amelyek – ha huzamos ideig fennállnak – testi betegségeket is okozhatnak. Ördögi kör ez, amelyből nagyon nehéz kilépni. Ha valaki elveszíti a munkáját, bánatában inni kezd, de ha iszik, nem kap állást. A pszichiáter azt magyarázza a hozzá fordulóknak, hogy az őket ért csapásokba ne beletörődjenek, hanem fogadják el azokat. Ha csak beletörődnek, a szorongás megmarad, a lélek nem szabadul fel.

A hívő embert sem kerülik el a sorscsapások. Isten nem ígérte nekünk azt, hogy gondtalan és problémamentes lesz az életünk. Az Édenkertből való kiűzetéssel elvesztettük ezt a jogunkat. Életünk küzdelmek sorozata. Az orvos a televízióban arra biztatja beszélgetőpartnereit, hogy fogadják el azokat, amit rájuk mért az élet. Arról nem esik szó, van-e erejük ahhoz, hogy elfogadják mindazt, ami elől menekülni szeretnének.

Az embernek egyedül nincs ereje mindehhez. De van segítőnk, aki mindig mellettünk áll: Jézus Krisztus, Isten Fia. Ő keményen megharcolta, hogy a keresztbe ne csak beletörődjön, hanem el is fogadja azt. Csak a benne való hit adhat erőt ahhoz, hogy lelki egyensúlyunk ne boruljon fel. Hit és imádság: ezek segítenek. A hit se hullik az ölünkbe, naponta imádkoznunk kell érte, s Istennek nagy-nagy kegyelme, ha elnyerjük a benne való rendíthetetlen hitet. Enélkül nem megy. Az ő segítsége nélkül a földi szenvedéseket nem tudjuk elfogadni még akkor sem, ha az orvos erre biztat. Pál apostol írja: „Nekünk pedig a mennyben van polgárjogunk, ahonnan az Úr Jézus Krisztust is várjuk üdvözítőül, aki az ő dicsőséges testéhez hasonlóvá változtatja a mi gyarló testünket azzal az erővel, amellyel maga alá vethet mindeneket.” (Fil 3,20–21)

A televízióban hallott sok-sok jó tanács csak Isten igéjével lesz teljessé, s hoz gyógyulást nekünk, esendő, bűnös embereknek.

Csaba Piroska

Liturgikus sarok
A római liturgia ereje (I.)
Elfogadás vagy beletörődés?
Cipőfűző
Szentlélek a vágószobában
Együtt az úton
Lelkészavatás a Bakonyalján
Nyitott templom program a Deák téren
"a testvérekkel egységben lenni"
Egyházunk külmissziói egyesületének konferenciája Piliscsabán
Külmissziói gyermektábor
On-line adományozás a www.okumenikus.hu-n
Bűnbánat az interneten
Esély
Kossuth Zsuzsanna emlékezete
Magyarországi koncertkörúton az Exit
Emlékezés Nagybocskai Vilmosra
Vajdasági atrocitások
Nemzetközi "homokvihar"
Fenyegetés és biztonság az interneten
A templom egerétől a közkútig

A hűségről és a mi hűségünkről
Értékrendetlenség
A Csernus-szindróma
Strandon
Labdázó angyal
Csodák képeit őrzöm
Régi magyar családok
"A Fabinyakrúl"
Egy elveszett tanítvány nyomában
Istenfélő könyvrongáló
ERIK a kudarcra ítélt?
Hit által örök életre
New Age vagy kereszténység?

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2004 30 Elfogadás vagy beletörődés?