Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2005
- 01
- Száz éve született dr. Belohorszky Ferenc gimnáziumi igazgató
Evangélikusok
Hozzászólás a cikkhez
Száz éve született dr. Belohorszky Ferenc gimnáziumi igazgató
Dr. Belohorszky Ferenc száz évvel ezelõtt, 1905. január 1-jén született Újvidéken. Családja Tótprónáról, Árva megyébõl származik. Dédapja tanító, nagyapja fõesperes volt Újvidéken, apja ügyvédként polgári életkörülményeket biztosított családjának. Édesanyja Hornyánszky Mária volt. Anyai nagyapja Budapesten lévõ, Aradi utcai nyomdájában igen sok könyv és egyházi irat készült el.
Édesapja váratlan halála miatt a család visszaköltözött Magyarországra. Ferenc Veszprémben, a piaristáknál érettségizett. A fõvárosban, egy patikában helyezkedett el, és megszerezte a gyógyszerészsegédi képesítést. A patikában ismerkedett meg Kosztolányi Dezsõvel; õ ajánlotta be egy gazdag gyároshoz házitanítónak. Így szerzett jövedelmével végezte el Budapesten a magyar–német tanári szakot; Császár professzor a Bessenyeirõl írott szakdolgozatát doktori disszertációnak fogadta el.
1930-ban került a Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnáziumba. Már 1931-ben kiadta tanítványaival Bessenyei kisebb költeményeit; ifjúsági szavalókört szervezett a III–IV–V. osztályosoknak. 1936-ban az önképzõkör keretében megindította a Nyíregyházi Kossuth Diák címû iskolai lapot, amely 1944-ig jelent meg. A lapot havonta, füzet formájában, tizennyolc oldalas terjedelemben adták ki. Fedõlapját a címmel és a szerkesztõ nevével ellátott, zöld boríték képezte, 150-200 példányban jelent meg. Szerkesztõjét az önképzõkörben, évente választották meg. Belohorszky Ferenc 1941-ben a diákotthon igazgatója lett, és 1944. szeptember 1-jén vette át az igazgatói tisztet.
Az igazgató igazi közéleti ember volt Nyíregyházán. Tagja és tisztségviselõje volt a Bessenyei Társaságnak. Ennek keretében 1934-ben megindította a Szabolcsi Szemle címû folyóiratot, melynek szerkesztõje lett. Ugyanebben az évben részt vett Bartók Béla nyíregyházi koncertjének megszervezésében, 1939-ben pedig a zeneiskola szervezésében segédkezett. Pusztakovácsiból (Bakonszeg) Nyíregyházára hozatta 1940-ben Bessenyei hamvait, és az irodalmárt az északi temetõben, a legelsõ sírhelyen temették el újra.
A front 1944 õszén Nyíregyházát is elérte. Belohorszky Ferenc Budapesten keresett menedéket családjával együtt. Késõbb, 1945 márciusában Debrecenben fogták el, és miután letartóztatták, Nyíregyházára vitték. 1945. június 22-én népbíróság elé állították, és tízévi börtönre ítélték. Tizenhét hónap múlva szabadon engedték. Egy ideig alkalmi munkákból élt, majd egy zsidó származású növendéke segítségével a Gyógyszertár Vállalatnál helyezkedett el. Évtizedeken át az itt szerzett jövedelmébõl tartotta el a családját. Még életében eltemette feleségét, Argalás Sára francia szakos tanárnõt és mind a három fiát. Ezen kívül volt még két leánygyermeke is.
Nyolcvanhat éves korában hunyt el, 1991. március 8-án temettük el Nyíregyházán. Könyvtárát az újra evangélikus Kossuth-gimnáziumra hagyta. Hálás tanítványai egy, az arcképével ellátott márvány emléktáblát helyeztek el az emeleti könyvtár folyosói falán.
Dr. Reményi Mihály
::Nyomtatható változat::
|