Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2005
- 15
- Számot vetettek a számvevők
Egyházunk egy-két hete
Hozzászólás a cikkhez
Számot vetettek a számvevők
„Legyen jó rend egyházunkban a pénzügyek területén is!” Ennek a – névre szóló meghívóban is olvasható – célkitűzésnek a jegyében találkoztak most első ízben egyházmegyéink számvevői április 2-án a Budapest-Fasori Evangélikus Gimnázium dísztermében. A revizori hétvégére érkező számos számvevőszéki elnököt és tagot is ezzel a gondolattal üdvözölte köszöntőjében Abaffy Zoltán, a Gazdasági és Pénzügyi Bizottság elnöke. A szakmai nap házigazdája elmondta: régi és többek által megfogalmazott kérésnek tesz eleget az Országos Egyházi Iroda ennek a konferenciának a megszervezésével, amelynek keretében egyházunk belső ellenőrei személyesen is találkozhatnak, és kicserélhetik tapasztalataikat, elképzeléseiket, illetve – reménység szerint – ily módon is gazdagíthatják egymás munkáját.
Először egy rövid bemutatkozásra került sor. Minden résztvevő beszámolt az egyházmegyéjében eddig egy vagy több választási ciklus során szerzett tapasztalatairól, az elért sikerekről. Ezenkívül a számviteli, pénzügyi szakemberek egymás között őszintén szóltak a meglévő hiányosságokról és nehézségekről is. Már ekkor megfogalmazódott az országosan egységes ellenőrzési irányelvek, vizsgálati szempontok kialakítása iránti igény, hogy azonos mércével mérhessék és értékelhessék a gyülekezetek éves pénzgazdálkodását és annak bizonyítványait: a költségvetéseket és a zárszámadásokat.
Nagy érdeklődéssel kísért előadásában dr. Nagyné dr. Stieber Tünde, aki egyben az Országos Bíróság elnöke is, aktuális kérdéseket érintett. Hogyan hat a számvitelről szóló törvény egyházunk gazdálkodására? Stieber Tünde a napokban e-mailben eljuttatja a résztvevőknek – véleményezés céljából – az egyszeres és a kettős könyvvezetés általa kidolgozott egyházi módszerének, programjának ismertetőjét és munkatábláit. Erre azért van szükség, hogy a végleges bevezetést elrendelő, nyár végére tervezett döntés előtt a döntéshozók megismerhessék, és figyelembe vehessék a gyülekezeti és az egyházmegyei számvevők szakmai javaslatait, észrevételeit is, akik között számos okleveles könyvvizsgáló, adószakértő és más felsőfokú végzettségű pénzügyi szakember is található.
Bogdányi Gábor az Internet Munkacsoport vezetőjeként a SÜNI (Sikeres Ügyvitel Nemcsak Interneten) rendszer még hiányzó pénzügyimodul-koncepciójának kialakításához kérte a jelenlévők szakmai segítségét. Az ismertetett programok egységes bevezetésének előfeltétele, hogy minden gyülekezetnek legyen számítógépe.
E sorok írója, aki a Hajdú-Szabolcsi Egyházmegye számvevőszéki elnöke, az ellenőrzések szervezett rendjének szükségességéről szólt, és röviden ismertette az általuk kialakított és évek óta eredményesen használt ellenőrzési program lényegét. Végül néhány törvénymódosító javaslatot is előterjesztett, hogy az egyház háztartásáról hozott 2000. évi I. számú törvény még jobban segítse a gyülekezetek gazdálkodását, és egyben a számvevőszéki ellenőrzések gyakorlatát is hatékonyabbá tegye. Ezekkel az írásos formában is közreadott javaslatokkal kapcsolatban kérte a revizor kollégák által is szükségesnek ítélt további szakmai észrevételeket, hogy azokat a gazdasági bizottság összesítve továbbíthassa az illetékes országos egyházi fórumoknak.
Ebéd után kötetlen konzultáció keretében folytatódott a számvevők tapasztalatcseréje. A résztvevők a további részletekről érdeklődtek az előadóktól és az országos iroda jelen lévő munkatársaitól. A találkozót a megszólalók egyöntetűen hasznosnak és további folytatásra méltónak ítélték. Számot vetettek a belső ellenőrök azzal is, hogy nemcsak egymás hite, de egymás szakismerete, tapasztalata által is tovább kell erősíteniük nem mindig népszerű revizori szolgálatuk gyakorlatát, azért, hogy a külső ellenőrök se találhassanak semmi kivetnivalót egyházunk pénzgazdálkodásában, és majd elmondhassák: fáradozásotok nem hiábavaló az Úrban!
Záróáhítatában Kis János kecskeméti lelkész ezt a gondolatot folytatta; a feltámadott Jézus igényli tanítványai gyakorlati közreműködését.
Garai András
::Nyomtatható változat::
|