EISZ
Evangélikus Információs Szolgálat
 
Luther Kiadó
Luther Kiadó
 
Rovatoló
Fundamentum
Élő víz
Egyházunk egy-két hete
Keresztutak
e-világ
Kultúrkörök
Keresztény szemmel
Nem mi írtuk...
A hét témája
Evangélikusok
EvÉlet - Lelki segély
A közelmúlt krónikája
Gyermekvár
Szószóró
evél&levél
Közlemények, nyilatkozatok
On-line plusz
E heti Luther-idézet
Útitárs
Presbiteri
 
Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2005 - 15 - Két szentség közötti híd

Egyházunk egy-két hete

Hozzászólás a cikkhez

Két szentség közötti híd

Kétnapos szakmai konferenciára hívogatta az érdeklődőket egyházunk néprajzi munkacsoportja. A 250 éves a konfirmáció Magyarországon című szimpózium résztvevői a Deák téri evangélikus gyülekezet nagytermében március 31-én és április 1-jén a konfirmációval kapcsolatos népszokások vizsgálata mellett annak teológiai vetületével is foglalkoztak. A tanácskozás – melynek előadásait a tervek szerint írásban is megjelentetik – tartalmas programját az Evangélikus Országos Múzeum ekkor nyílt, új időszaki kiállítása tette még színesebbé.

Darázsfészekbe nyúltak ezzel a témával – értettek egyet a jelenlévők az előadásokat követő vita során. Hiszen a latin confirma (megerősítés) szóból eredő konfirmáció – amely elsődlegesen a hit megvallását, az első úrvacsoravételt, valamint a gyülekezet felnőtt tagjai sorába való felvételt jelenti – tartalmi és formai kérdéseket is felvető, összetett probléma. Éppen ezért hasznos és érdekes volt az előadások és a beszélgetések során körbejárni, hogy mit jelentett ez a szertartás egykor, és mit jelent ma.

A tanácskozás kezdetén Gáncs Péternek, a Déli Evangélikus Egyházkerület vezetőjének megnyitóbeszéde után elsőként a konfirmáció történetéről hallhattunk dr. Kertész Botond egyháztörténész jóvoltából. Mint kiderült, míg Németországban a konfirmáció történetének kutatása hosszú időre tekint vissza, addig hazánkban nincs irodalma, annak ellenére, hogy a pietizmus hatására jelent meg Magyarországon. Elterjedését Bárány János szuperintendens, felpéci lelkész 1756-ban írt egyházlátogatási utasítása igazolja, melyben konfirmációi oktatást rendel el. A 18. század végére általánossá vált az evangélikusok között, ám az oktatás, a vizsga és az istentisztelet ideje nemcsak vidékenként, de gyülekezetenként is különbözött. Az egységesítés igénye a 19–20. század fordulójára fogalmazódott meg. A több mint két évszázada meghonosodott hagyomány gyülekezeti életünk elválaszthatatlan részévé vált.

A történeti áttekintés után a konfirmáció teológiai megközelítése került előtérbe. Az Országos Egyházi Iroda igazgatója, ifj. Hafenscher Károly lelkész Liturgia-e a konfirmáció? – Az áldás pillanata és folyamata című referátumában kiemelte, hogy a kereszténység „elegyháziatlanodása” új, válaszra váró kihívást jelent, és igényli, hogy átgondoljuk a konfirmációt. Hiszen – mint mondotta – „a formák változnak, a szokások eltérőek, de a lényeg ma kommunikálhatóan izgalmas: eljut-e az áldás az áldatlan világban élő emberhez…?”

Ugyancsak erre a kérdésre kereste a választ A konfirmáció szerepe a gyülekezetépítésben című előadásában Gáncs Péter püspök. „Az alap a keresztség – hangsúlyozta –, amellyel egy adott egyházközség tagjai elkötelezték magukat arra, hogy gondoskodnak közösségük új tagjának hitbeli felkészítéséről. A konfirmáció – azzal együtt, hogy elsősorban természetesen Isten Lelkének munkája – tehát nemcsak a szülők, a keresztszülők és a lelkész, hanem az egész gyülekezet ügye.” A konfirmáció teológiai vizsgálata a konferencia első napján Balog Eszter doktorandusz kátétörténeti áttekintést nyújtó előadásával zárult.

Délután és másnap neves néprajzkutatók, valamint folklór szakos hallgatók konfirmációval kapcsolatos, népi jellegzetességeket ismertető előadásaival folytatódott az összejövetel. Ennek köszönhetően bepillantást nyerhettünk többek között – a hazai mellett – a halmágyi és a barcasági csángó evangélikus, valamint a ceglédi és a kalotaszegi református szokásokba. A találkozó záróakkordjaként megtekinthettük Győri János Sámuel lelkész filmes betétekkel gazdagított számítógépes prezentációját is.

A konfirmációról szóló érdekes és figyelemfelkeltő szimpózium a tervek szerint a közeljövőben az ünnep témakörének alaposabb átgondolásával folytatódik.

GaZsu


::Nyomtatható változat::

E számunk tartalma
Napról napra
Új nap – új kegyelem
Liturgikus sarok
A liturgus
Élő víz
Gondolatok a konfirmációról
Heti útravaló
Egyházunk egy-két hete
250 éves a konfirmáció Magyarországon
Valóságshow a parókián
Számot vetettek a számvevők
Két szentség közötti híd
A konfirmáció népi gyökereiről
Fogadalomtétel
Tanári csendesnap
Család és média
Keresztutak
Ötszáz magyarországi református lelkész utazik határon túli magyar gyülekezetekhez
Fokoláre családfesztivál
Templomban kaszabolt egy stuttgarti ámokfutó
Az élet hete a gyermekekért
Több mint százan Krisztus nevében
Kecskeméti vélemények
Újraválasztották az unitárius egyház püspökét
Keresztény fiatalok Münchenben
Evangélikusok
„Hatalmas szeretetmű volt ez az iskola”
Száznyolcvan éve halt meg Hrabovszky György
e-világ
Hírek a nagyvilágból
Keresztény szemmel
Egyház – média – aktuálpolitika
A hét témája
Krisztus azért jött, hogy örömöt hozzon
Az utolsó napok krónikája
Elhunyt II. János Pál, a szenvedő római főpap
Életrajz
II. János Pál pápa emlékére
II. János Pál pápasága alatt…
A feltámadás hitével búcsúzunk
LVSZ-közlemény
Isteni retorika
A közelmúlt krónikája
Szarvason történt…
Mesenap
E heti Luther-idézet
Luther-idézet
Kultúrkörök
A Szent Szeretet könyve
Ember az embertelenségben
Munkácsy a nagyvilágban
A vasárnap igéje
A jó Pásztor
Oratio oecumenica
Oratio oecumenica
EvÉlet - Lelki segély
Üdvözülnek-e az állatok?
 
A lapról
Impresszum
Fórum
Kapcsolatok
Evangélikus portál
Déli Egyházkerület
Északi Egyházkerület
Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület
 


Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2005 15 Két szentség közötti híd

© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003–2017
© Luther Kiadó, Evangélikus Információs Szolgálat, 2015–2017
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster