Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2005 - 17 - A jelen tényei és a jövő reménységei

A jelen tényei és a jövő reménységei

„Valószínű, hogy hamarosan rákényszerülhetünk arra, hogy végiggondoljuk a kegyetlennek tűnő evangéliumi tételt, miszerint »…akinek van, annak adatik, és bővelkedik, akinek pedig nincs, attól az is elvétetik, amije van« (Mt 13,12). Ez azt jelenti, hogy ahol nem becsülik meg a lelkészi szolgálatot – vagy nyersen szólva: nincs, aki megbecsülje –, ott nem biztos, hogy szabad mesterségesen életben tartani az önálló gyülekezet látszatát. Helyesebbnek tűnik igencsak véges szellemi és anyagi energiáinkat azokra a helyekre koncentrálni, ahol esély és igény van a gyülekezetépítésre. Mindez természetesen nem jelenti, hogy fel kellene számolni gyülekezeteket, de erőforrásainkat helyesebben és jobban kell kihasználnunk, mint ahogy eddig tettük.” Gáncs Péternek, a Déli Egyházkerület püspökének jelentéséből származnak az idézett mondatok, amelyek április 15-én, a kerület presbitériumának és közgyűlésének idei éves alkalmán hangzottak el Soltvadkerten, a Találkozás Házában.

A püspöki jelentésben elhangzott ugyanakkor az is, hogy vannak „életjelek” – éledő vagy újjáéledő gyülekezetek – is. A püspök konkrétan is megemlítette Ambrózfalva–Pitvarost, Baját, Dunaföldvárt, Hódmezővásárhelyt, Káposztásmegyert, Komlót, Orosházát és környékét, valamint Pestimrét mint olyan helyet az egyházkerületben, ahol esélyt lát a gyülekezet plántálására, építésére, illetve újraélesztésére. „Az e helyeken szolgálatot vállaló »misszionáriusokkal« igyekszünk intenzívebb kapcsolatot kiépíteni, hogy érezzék, nincsenek magukra hagyva” – mondotta a püspök, hozzátéve: „A reménységek közé sorolható a szarvasi népfőiskolai kezdeményezés és a bonyhádi konfirmandustábor is, amelyek biztatást adnak a munkához.”

Az örömök mellett Szemerei Zoltán kerületi felügyelő azokról a problémás gyülekezetekről is említést tett, amelyekben a konfliktusok rendezéséhez a kerület elnökségének szinte napi segítségére van szükség. (Szemerei Zoltán egyébként – az ügynöklistával kapcsolatos érintettsége kapcsán – felajánlotta lemondását, amelyet azonban a közgyűlés tagjai harminc nem és egy igen szavazat mellett nem fogadtak el.)

Az ülés második részében Andorka Árpád egyházkerületi másodfelügyelő, statisztikus elemezte az összesített 2004. évi népmozgalmi adatokat. Megjegyezte, hogy összhangban az országos adatokkal, a Déli Egyházkerületben is megfigyelhető a népesség lassú fogyása.

Meghívott vendég volt Bárdossy Tamás, a zsinat nem lelkészi elnöke, aki röviden vázolta a zsinat következő időszakának munkáját. Részletesen említette azokat a paragrafusokat, amelyek esetében mindenképpen változtatást terveznek, annak érdekében, hogy egyszerűsödjön az egyház élete, és egyszersmind hatékonyabbá is váljon majd – például – a bíróság munkája. Az ülés végén Káposzta Lajos esperes mint házigazda búcsúzott el a jelenlévőktől, akik ezen a napon fogadták el az egyházkerület új logójának tervét is, amelyet jövő heti számunkban mutatunk be olvasóinknak.

Az összevont ülésen a szavazásra jogosult tagok 72%-a volt jelen.

Barthel-Rúzsa Zsolt

Regionális hozzárendelés: Soltvadkerti Evangélikus Egyházközség

Liturgikus sarok
A gyülekezet