Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2005
- 17
- Az élet értelméről
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
Az élet értelméről
Konferencia Viktor E. Frankl születésének századik évfordulója alkalmából
A Logoterápia és Egzisztenciaanalízis Egyesület tudományos ülést tartott április 16-án a Ráday Kollégium dísztermében Az élet értelméről címmel. A hazai és külföldi előadók lélekemelő gondolataikkal méltóképpen emlékeztek meg a logoterápia megalkotójának, Viktor E. Frankl professzornak a munkásságáról.
- E. Frankl Bécsben munkálkodó pszichológus, pszichiáter és neurológus volt. Nagy meggyőző erővel és bizonyossággal szólt arról, hogy az élet feltétel nélkül értelmes. Életfilozófiájának fő gondolata: „Az ember értelemre irányul (logosz = értelem), és erre az értelemre szüksége van.” Az általa leírt emberkép és terápiás irányzat világszerte elismertséget szerzett; a professzort huszonkilenc egyetem avatta díszdoktorává, számos kitüntetést kapott.
A konferencia díszelőadását prof. dr. Wolfram Kurz (Tübingen) tartotta Az értelemkérdés ma címmel. A neves professzor arról beszélt, hogy Isten az embert a saját útjára küldi: az embernek a lehetséges utak sokaságából meg kell találnia a saját útját; tudnia kell, mi célból van ezen a földön. A remény Istene jelenlétével, útmutatásával velünk van az úton. Szellemi segítséget nyújt ahhoz, hogy az életünket bátran a kezünkbe merjük venni és merjük egy emberhez méltóbb élet eszméjét megvalósítani. Segít felébreszteni magunkban a szabadság álmát, hogy merjük eldobni a felesleges terhet, merjünk megszabadulni bilincseinktől, és legyen bátorságunk azt tenni, ami fontos az életünkben – hangsúlyozta az előadó.
Prof. dr. Bagdy Emőke (Budapest) előadásában arról szólt Frankl nyomán, hogy mit jelent értelmesen élni a fogyasztói világban. A mai konzumvilág embere „fertőzött tudattal” él – mondta –, hiszen a tömegkommunikáció által „beetetnek” bennünket, és mi „bevesszük”, amit kínálnak nekünk. A professzor asszony szerint a következő kérdéseket kell feltennünk magunknak és megválaszolnunk: Minek vagyok a fogyasztója? Miért élek, mi a célom, merre igyekszem? Milyen értékek mozgatnak? Vannak-e saját, megtartó belső értékeim?
Dr. Boglárka Hadinger (Tübingen) a jellemerős személyiségekről beszélt és arról, hogyan válhatunk mi is ilyenné. A jellemerős személyiségeknek saját arculatuk, gerincük van, és a belső értékek vezetik őket. Jellemző rájuk az önismeret, a bátorság, a belső béke, a tolerancia és az, hogy valami megragadó emberiességet sugároznak – hangzott el az előadásban.
A fent említetteken kívül még számos neves előadó referátumát hallhatták a résztvevők. A találkozót két csoportban műhelymunka zárta; az egyikben a logoterápia és a mentálhigiéné kapcsolata, a másikban – e sorok írójának és munkatársának vezetésével – a logoterápia és lelkigondozás összefüggése volt a téma.
Honti Irén
::Nyomtatható változat::
|