Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2005
- 36
- Egyházi vezetõk reagálása Göncz Kinga felvetésére
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Egyházi vezetõk reagálása Göncz Kinga felvetésére
Az egyházi vezetõk meglepõdtek Göncz Kinga miniszter felvetésén, miszerint az egyházi szociális intézmények további térnyerése nemkívánatos folyamat. Veres András katolikus püspök az Magyar Távirati Irodának nyilatkozva múlt pénteken bizakodását fejezte ki, hogy csupán a tárca vezetõjének egyéni véleményérõl van szó, Bölcskei Gusztáv református püspök pedig azt mondta, hogy nagyon lesújtotta a javaslat.
Az Ifjúsági, Családügyi, Szociális és Esélyegyenlõségi Minisztérium csütörtökön közölte az MTI-vel: Göncz Kinga a vatikáni megállapodás újratárgyalását szorgalmazza azért, hogy kevesebb önkormányzati szociális intézmény alakuljon át magasabb normatívában részesülõ egyházi fenntartásúvá.
Vágner Mária, a tárca szóvivõje megerõsítette a Magyar Nemzet értesülését, miszerint a miniszter levelet írt Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek „az egyházi normatíva ügyében”. A levélben szerepelt, hogy nemkívánatos folyamat az egyházi szociális intézmények további térnyerése. „Ennek azonban nem ideológiai oka van, hanem praktikus magyarázata: az egyházak ugyanannak a szociális feladatnak az ellátására másfélszer annyi pénzt kapnak, mint az önkormányzati vagy állami fenntartású intézmények” – hangsúlyozta a szóvivõ. Hozzátette, hogy a szegényebb önkormányzatok úgy próbálnak megszabadulni az intézmények fenntartásának terhétõl, hogy átadják azokat az egyházaknak.
A szóvivõ szerint, ha továbbra is nõ az egyházi fenntartású intézmények és férõhelyek száma, akkor felborul a költségvetés. Tájékoztatása szerint a készülõ szociális törvény korlátokat állítana az intézmények átalakulása elé.
Veres András katolikus püspök pénteken az MTI-nek azt mondta, hogy abszurd és nemzetközi viszonylatban is példátlan lenne felrúgni egy nemzetközi megállapodást. A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia titkára értetlenségének adott hangot az egyházi szociális intézmények állítólagos térnyerése kapcsán, megjegyezve: érdeklõdésére az egyházmegyék, szerzetesrendek arról tájékoztatták, hogy nem emlékeznek olyan esetre, amikor szociális intézményt vettek volna át.
Veres András valótlannak nevezte azt az állítást, hogy az egyházi szociális intézmények másfélszer akkora támogatásban részesülnének, mint az állami vagy önkormányzati fenntartásúak. A püspök cáfolta azt is, hogy Göncz Kinga felvetése szóba került volna az egyházak múlt heti minisztériumi látogatásakor. Mint közölte, a találkozón a készülõ új szociális törvényrõl egyeztettek, amelynek kapcsán írásban átadták a történelmi egyházak „fenntartásait, illetve kritikus észrevételeit”. „Egyenesen sértõnek érzem, hogy a miniszter nem szólt a találkozón a levélrõl, amelyet pedig július 7-i dátummal írt a kormányfõnek” – mondta.
Bölcskei Gusztáv református püspök úgy fogalmazott: „Engem nagyon lesújtott ez a javaslat, mégpedig azért, mert hosszú-hosszú hónapok óta a múlt héten volt az elsõ, egyáltalán érdeminek nevezhetõ tárgyalás egy minisztérium és az egyházak között, és az éppen a szociális minisztérium volt, ahol a készülõ új szociális törvényrõl kaptunk tájékoztatást.” A zsinat lelkészi elnöke szerint a miniszter akkor elhangzott szavaiból arra lehetett következtetni, hogy valóban fontosnak és értékesnek tartja azt a szolgálatot, amelyet az egyház a szociális ellátórendszerben végez.
„Arra is ígéretet kaptunk, hogy az idén szinte állandóan akadozó normatíva, kiegészítõ normatíva folyósítása szeptembertõl egyenesbe kerül” – mondta. Feltette a kérdést, hogy valójában mi Göncz Kinga véleménye: az, amit élõszóban hallottak tõle, vagy amit a levélben leírt. Bölcskei Gusztáv közölte: azt várják, hogy ezt az ellentmondást a miniszter asszony oldja fel. Megfogalmazása szerint „egész egyszerûen valótlan állítás”, hogy az önkormányzatok tömegesen adják át szociális intézményeiket az egyházaknak. A református egyház vonatkozásában a püspök az elmúlt öt évben mindössze két olyan esetrõl tud, amikor – ellátási szerzõdés keretében – ez megtörtént.
Bölcskei Gusztáv „fájdalmas csúsztatásnak” nevezte, hogy az egyházi intézmények lennének az „államháztartási hiány okozói”. A másfélszer annyi támogatás feltételezésével kapcsolatban õ is ismételten leszögezte, hogy az egyházi intézmények nem kapnak többet, mint az önkormányzatiak. Úgy látja, hogy „ugyanaz a recept”, mint az önkormányzati és az egyházi iskolák esetében: nagyon „rosszízû”, „kampányízû megfogalmazásokról” van szó.
Bölcskei Gusztáv kiemelte: arra a kérdésre is mielõbb megnyugtató választ szeretnének kapni, hogy mennyiben érinti az egyházakat a „maradványképzésnek” nevezett megszorító csomag.
MTI
::Nyomtatható változat::
|