Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2005 - 44 - Oratio oecumenica

Mindenható Istenünk! Hálát adunk neked ezért a világért, melybe életünket helyezted, melyet minden örömet adó javával és áldásával, tettekre sarkalló hiányosságával és nehézségével nekünk teremtettél. Őrizd meg e világot olyannak, amilyennek alkottad; ne engedd, hogy a tudatlan ember tönkretegye. Őrködj fölötte, hogy a háború, a lélektelen pusztítás, a fizikai és lelki környezetszennyezés, az értelmetlen halál ne boríthassa fel az élet egyensúlyát. Vezess el minden embert a teremtettség kincseivel való felelős bánásmódhoz, hogy minden cselekedetünk igaz istentiszteletté válhasson, és téged dicsőíthessen teremtett világodban.

Könyörgünk ezért az országért, hazánkért, átmeneti otthonunkért, ahová bölcs rendelésed által sorsunk útja kijelöltetett, ahol a tőled kapott küldetésünk és feladataink akaratod szerint elvégzésre várnak. Könyörgünk országunk vezetőiért, hogy rendíthetetlen kötelességtudattal és mély felelősségérzettel döntsenek embertársaik sorsa felől. Adj elméjükbe bölcsességet és belátást, helyezd szívükbe a te szereteted világosságát, erősítsd lelkükben az alázatot és a lelkiismeretességet, hogy ne a saját egyéni érdekeik, hanem a közjó elősegítése és az általuk vezetett embercsoportok szolgálata vezérelje őket döntéseik meghozatalában.

Mennyei Atyánk! Hálát adunk és könyörgünk egyházunkért és gyülekezeteinkért. A Lélek erejével formáld minden igehallgató szívét figyelmessé, befogadóvá és belátóvá, hogy ne csak megértsék, de át is éljék a hit sorsformáló és életújító igazságait. Köszönjük igéd örök életre vezető lelki táplálékát.

Könyörgünk a kereső emberekért, akik a hazugságok és féligazságok félhomályából a hozzád vezető út növekvő világosságába szeretnének eljutni. Vezesd őket sorsuk útján oda, hogy végül teljesülhessen szívük legmélyebb vágya, és ráleljenek a létezést beteljesítő végső igazságra, amelyet keresnek; hogy testvéri közösségre találjanak, amely igazi lelki otthonukká válik, és hogy megéljék szívükben a megtartó hitet, a múlhatatlan reményt és az életadó szeretetet. Vezesd el őket, és emeld fel lelküket az örökre megnyugtató végső felismeréshez: sem élet, sem halál, sem jelenvalók, sem eljövendők nem választhatnak el a te örökkévaló szeretetedtől.

Könyörgünk önmagunkért, igazi valónkért, mely belőled nyeri létét, hozzád tartozik, és a te végtelen békességedbe vágyik vissza. Adj látásunk mögé belső látást, hallásunk mögé belső hallást, testi érzékeinken túli lelki érzékeket, hogy a jelenségek felszíne mögött megláthassuk az örök lényeget, a szavakon túl meghallhassuk az igazi jelentést, és átélhessük a te igéd igazságának fényében a lét egyre mélyebb összefüggéseit. Teremtsd újjá, formáld ki és tápláld bennünk a Lélektől újonnan született belső embert.

Engedd, hogy végül mindannyian eljussunk a végtelen dicsőségeddel, fényeddel és békéddel megszentelt örök egységbe, a te Fiadért, Jézus Krisztusért, akit azért küldtél a világba, hogy minden ember léte az örökkévalóság üdvösségében teljesedjen be. Ámen.

Liturgikus sarok
Biblia és liturgia
„A keresztfához megyek…”
Rekviem
Halott élők és élő halottak
Hogyan tedd emlékezetessé az életed?
Deák téri mementók
Száztíz éves a budavári templom
Az alulmaradás képessége
Regionális evangélizáció Dabason