Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2006 - 19 - Beiktatták a Soproni Egyházmegye esperesét és felügyelőjét

Beiktatták a Soproni Egyházmegye esperesét és felügyelőjét

1952-ben Hanzmann Károly soproni esperes szó szerint belebetegedett abba, hogy egy közgyűlésen be kellett jelentenie: egyházmegyéjét megszüntetésre ítélte a hatalom. A folyamatot a történelem Ura jónak látta megfordítani: ennek köszönhetően április 29-én a soproni templomban sor került a most megalakult Soproni Egyházmegye elnökségének, Gabnai Sándor esperesnek és dr. Gimesi Szabolcs egyházmegyei felügyelőnek a beiktatására. Az iktatás szolgálatát a megszűnő, pontosabban kettéváló Győr-Soproni Egyházmegye esperese, Jankovits Béla és az egyházmegye rangidős lelkipásztora, Szűcs Kálmán farádi lelkész végezte. Az igét Zsolt 127,1–2 alapján Ittzés János, a Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület püspöke hirdette.

Az iktató istentiszteletet követő közgyűlésen dr. Gimesi Szabolcs magasztos pillanatként említette a Soproni Egyházmegye első hivatalos alkalmát. Személyes vallomásában a város volt polgármestere hangsúlyozta: tisztségét elsősorban szolgálatnak tekinti, ebből a szempontból pedig nagy lehetőséget kínál a kisebbé vált egyházmegye, hiszen könnyebbé válik a személyes kapcsolatok kialakítása, amire elidegenedő világunkban szükség is van. Szavait végül Reményik Sándor Májusi biztatás című versével fejezte be, amelyet annak idején ugyanitt, a soproni templomban szavalt el mint a gyülekezet ifjúságának tagja.

Székfoglaló beszédében Gabnai Sándor 5Móz 8,2 alapján a helyes emlékezésre figyelmeztetett. „A kritikus helyzetekben is hálát kell tudnunk adni, hiszen emlékezhetünk: hasonló nehéz helyzetekből megszabadított már az Úr. Gazdagon megajándékozottak vagyunk: fel kell tudnunk nézni magára az ajándékozóra” – mondotta az új esperes.

A Győr-Soproni Egyházmegye elnökségének (Jankovits Béla esperesnek és Szabó György felügyelőnek) áldozatos munkáját is köszönettel nyugtázó köszöntések végén Ittzés János átadta a beiktatott elnökségnek az egyházkerület zászlajának asztali változatát, és e szavakkal indította el szolgálatára az újonnan megalakult egyházmegye népét: „Úgy vigyázzatok a közösségre, amelynek megszületésén most örvendeztek, hogy egymás pásztorai tudjatok lenni!”

Tubán József

Regionális hozzárendelés: Soproni Evangélikus Egyházközség

Ima húsvét után
Sárvári parókiaszentelés
Gyülekezetvezetői találkozó a Déli Evangélikus Egyházkerületben
Vezérfonal mentén
Gimnázium és gyülekezet találkozása
Beiktatták a Soproni Egyházmegye esperesét és felügyelőjét
Csernobil katasztrófájára emlékeztünk
Három napig „otthon” voltunk Kárpátalján
Az élet vallása
Száznegyven éves a Fővárosi Állat- és Növénykert
„Ja, és boldog anyák napját!”
Az anya meg a szülő
Mérkőzés
Radioaktív rombolások
Az emberi felelőtlenség örök szimbóluma
Jézus mellett Tamásnak is helye van!
Tisztelt Murányi Úr!
Reflexiók egy nagymama tollából
Kedves Murányi László!
Válasz egy tamáskodó testvérnek