Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2006 - 19 - Heti útravaló

Ha valaki Krisztusban van, új teremtés az: a régi elmúlt, és íme: új jött létre. (2Kor 5,17)

Húsvét ünnepe után a harmadik héten az Útmutató reggeli és heti igéi az élő Jézus örvendező gyülekezetének erre a kérdésére felelnek: mit jelent Krisztusban lenni? Elsősorban az Úr Isten nevének a dicsőítését: „Ujjongj Istennek, egész föld! Zengjétek dicső nevét! Magasztaljátok nagy dicsőségét.” (Zsolt 66,1.2; LK) Az szolgálja az Atya dicsőségét, ha Fia tanítványainak gyümölcshozó életük van. Ennek előfeltétele, hogy hitük Jézusban gyökerezzen: „Én vagyok a szőlőtő, ti a szőlővesszők: aki énbennem marad, és én őbenne, az terem sok gyümölcsöt…” (Jn 15,5) Ennek a kétirányú kapcsolatnak a lényege az ige és az imádság. „Aki keresztyén, annak szervesen a szőlőtőből, Krisztusból kell születnie és sarjadnia. (…) Általa gyümölcsöt is termek, amely nem az enyém, hanem a szőlőtőé” – tanítja Luther. Valljuk, hogy nem lehet élő, igaz az a hit, melynek nincs jó gyümölcse. Az Isten- és emberszeretet kettős parancsolatának megtartása a bizonysága annak, hogy Krisztusban vagyunk, „és az a győzelem, amely legyőzte a világot, a mi hitünk” (1Jn 5,4)! Pál legjelentősebb levele elején a régi teremtést mutatja be: akik még nem éltek Krisztusban, „azok a teremtményt imádták és szolgálták a Teremtő helyett, aki áldott mindörökké”. A bálványimádás hitetlenségét a haragvó Isten ítélete követi, de az igaz ember „hitből fog élni” (Róm 1,25.17). Pál Krisztusban él; az ő szeretete szorongatja, és evangéliuma hirdetésére ösztönzi, „hogy akik élnek, többé ne önmaguknak éljenek, hanem annak, aki értük meghalt és feltámadt” (2Kor 5,15), és Isten felhatalmazásával végezzék a békéltetés szolgálatát. Mi az igazság? – ez nem csak Pilátus kérdése. Isten igazságát az ő igéjéből ismerhetjük meg, s ez megszabadít minket a Szabadító által a bűn szolgaságából: „Ha tehát a Fiú megszabadít titeket, valóban szabadok lesztek” (Jn 8,36) – csak így lehetünk új teremtéssé! Pál is folytatja a válaszadást: akik Krisztusban vannak, azok Lélek szerint járnak: „Ha pedig Krisztus bennetek van, bár a test a bűn miatt halott, a Lélek életet ad az igazság által.” (Róm 8,10) Micsoda ok az ujjongásra: Isten bennünk lakó Lelke által örök életet ajándékoz nekünk Jézus halálának és feltámadásának igazsága alapján! „Íme, az ember”, aki Pilátus szerint is bűntelen és ártatlan, a zsidók törvénye szerint azonban „meg kell halnia, mert Isten Fiává tette magát” (Jn 19,5.7). De melyik is ez a törvény? „Aki az Úr nevét káromolja, az halállal lakoljon…” (3Móz 24,16) Márk tudósítása szerint a főpap megkérdezte Jézust: „Te vagy a Krisztus, az Áldottnak Fia?” Ő ezt mondta: „Én vagyok…” (lásd Mk 14,61.62) Mindezeknek azért kellett megtörténniük, hogy a régi elmúlhasson, és Jézus feltámadása által új teremtés jöjjön létre. Aki már most Krisztusban van, a mennyei Jeruzsálemben is ott lesz Isten és a Bárány trónusa előtt, s „az Úr Isten fénylik fölöttük, és uralkodnak örökkön-örökké” (Jel 22,5). „Amennyekben, a mennyekben / Vár öröm végtelen…” (EÉ 527,1)

Garai András

Ima húsvét után
Sárvári parókiaszentelés
Gyülekezetvezetői találkozó a Déli Evangélikus Egyházkerületben
Vezérfonal mentén
Gimnázium és gyülekezet találkozása
Beiktatták a Soproni Egyházmegye esperesét és felügyelőjét
Csernobil katasztrófájára emlékeztünk
Három napig „otthon” voltunk Kárpátalján
Az élet vallása
Száznegyven éves a Fővárosi Állat- és Növénykert
„Ja, és boldog anyák napját!”
Az anya meg a szülő
Mérkőzés
Radioaktív rombolások
Az emberi felelőtlenség örök szimbóluma
Jézus mellett Tamásnak is helye van!
Tisztelt Murányi Úr!
Reflexiók egy nagymama tollából
Kedves Murányi László!
Válasz egy tamáskodó testvérnek