Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2007
- 10
- Egyházkerületi nap – négy évfordulóval
Egyházunk egy-két hete
Hozzászólás a cikkhez
Egyházkerületi nap – négy évfordulóval
Egyházunk zsinata tíz évvel ezelőtt, 1997. február 22-én határozott arról, hogy megalakítja a harmadik egyházkerületet. A 2000-ben létrejött Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület elnökségének egyik első döntése az volt, hogy a kerülethez tartozók minden évben – az évfordulóhoz közeli szombaton – egész napos együttlét keretében emlékezzenek meg erről az egyháztörténelmi eseményről. Az idén viszont – az egyházvezetők ausztriai látogatása miatt – csak március 3-án kerülhetett sor az egyházkerületi napra.
A helyszín ezúttal a soproni evangélikus líceum volt. Az esemény így a nyitányává válhatott annak az ünnepségsorozatnak, amellyel legrégebbi egyházi iskolánk, a ma Berzsenyi Dániel Evangélikus Gimnázium (Líceum) és Kollégium nevet viselő intézmény fennállásának 450. évfordulójáról emlékezik meg. Az összejövetel emellett lehetőséget adott arra, hogy az ünneplő gyülekezet jelenlétében Ittzés János püspök leleplezze azt az emléktáblát, amelyet az intézmény két egykori diákjának, az ötven évvel ezelőtt, 1957. április 2-án elhunyt Kapi Béla dunántúli püspöknek és édesapjának, Kapi Gyula egyházzenésznek, a soproni tanítóképző intézet igazgatójának emlékére állítottak (képünkön).
A program a líceum nagytermében kezdődött Gabnai Sándornak, a Soproni Egyházmegye esperesének Mt 18,1–5 alapján tartott áhítatával. Ezután az egyházkerület elnöksége által kiírt teológiai pályázat eredményhirdetése következett.
Ittzés János püspök bevezetőjében elmondta, hogy a pályázati kiírások minden évben sajátos evangélikus értékeinkre és azok alapos feldolgozására igyekeznek késztetni. Legutóbb Történelem felülnézetben – Érvényes-e korunkban Luther tanítása Isten kétféle kormányázásáról? címmel várt pályamunkákat a kerület vezetősége. A bírálóbizottság a beérkezett két dolgozatot megosztott második díjjal jutalmazta. A szerzők – Csonkáné Szabó Magda szákszendi helyettes lelkész, illetve Balogné Vincze Katalin, az Evangélikus Hittudományi Egyetem doktorandusza – rövid referátumban ismertették kutatásaik eredményét.
A délelőtt folyamán a vendégek megtekinthették a líceum rövid bemutatkozó videofilmjét, amelyet dr. Kárpáti György, a líceum orvosa, egyben öregdiákja készített. Ezt az egyházkerületi nap programjával párhuzamosan zajló Neumann János informatikai verseny döntője utáni eredményhirdetés követte; mint elhangzott, Fekete Jonatán, a győri Péterfy Sándor Evangélikus Oktatási Központ diákja, valamint Graf Ádám, a líceum tanulója osztozhat az egyházkerület ifjú informatikusa megtisztelő címen.
Bőséges ebéd után 450 éves a líceum – hálaadás az elmúlt évszázadokért címmel Mesterházy Balázs líceumi lelkész tartott multimédiás előadást az intézmény múltjáról, Kiss Dávid, az ifjúsági diákszövetség elnöke pedig felhívta a jelenlévők figyelmét arra, hogy az említett két évforduló mellett még kettőről érdemes megemlékezni: a Líceumi Ifjúsági Diákszövetség (az ősi Deákkúti Vármegye utódja) ebben az évben ünnepli fennállásának száznyolcvanadik évfordulóját, továbbá az idén hetvenöt éves a líceum ma is használatos címere.
A Kapi család tagjainak rövid kamarazenei szolgálata után a gyülekezet levonult a líceum udvarára, ahol Ittzés János püspök megáldotta Kapi Gyula és Kapi Béla emléktábláját. Zsid 13,7–8 alapján tartott igehirdetésében hangsúlyozta, hogy nem emberekről, nem hithősökről akar beszélni, hanem Jézusról. Mert miatta és érte áll ma is az anyaszentegyház. Jézus nem azt várja tőlünk, amit a két Kapi tett, de azt elvárja, hogy a magunk szintjén ne legyünk kevesebbek náluk – hangsúlyozta a püspök.
A közös emléktábla alkotója, Kutas László szobrászművész – a híres soproni professzor, Podmaniczky Pál unokája – élethűen mintázta meg a híres elődök portréját.
Az egyházkerületi napot családjával együtt megtisztelte jelenlétével az egykori püspök fia, vitéz Kapi Béla is, aki magával hozta az édesapja által Paul Gerhardtról írt életregény, az Isten hárfása új kiadását; a kötetet most jelentette meg az Ordass Lajos Baráti Kör.
Menyes Gyula
Regionális hozzárendelés:
Berzsenyi Dániel Evangélikus (Líceum) Gimnázium és Kollégium
::Nyomtatható változat::
|