Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2007
- 26
- „Isten eszközei vagyunk valahányan”
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
„Isten eszközei vagyunk valahányan”
Árvíz után épült új óvodába, iskolába járhatnak a hodgyai gyerekek
Kétéves, 132 millió forintos székelyföldi segélyprogramját zárta le Hodgyán a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet. Június 9-én ünnepi hálaadó istentisztelet keretében adta át a településen a 2005. évi árvíz következtében károsodott oktatási intézmény régi épülete helyett mostanra felépült új óvoda-iskola épületkomplexumot, melynek felső szintjén orvosi rendelő is helyet kapott. Az átadáson részt vett dr. Lévai Anikó és Kovács „Kokó” István, a segélyszervezet jószolgálati nagykövete, illetve Lehel László, a szervezet igazgatója. Igét hirdetett Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspökhelyettese.
A hodgyai református templomban tartott istentiszteleten Kató Béla a 90. zsoltár 15. verse alapján az árvíz után megerősödött faluközösségről, az Isten és az embertársaink iránt érzett szeretetről és a hálaadásról szólt. A „Vidámíts meg minket a mi nyomorúságunk napjaihoz képest, az esztendőkhöz képest, amelyekben gonoszt láttunk” (Károli-fordítás) ige alapján kifejtette: annyi örömmel jutalmazza Isten az ő népét, amennyit rossz sorsban kellett eltöltenie.
A harmincmillió forintért a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet által felépített új épület átadóünnepségén Antal Zoltán esperes kért áldást a hodgyaiakra és az őket segítőkre, majd Lévai Anikó jószolgálati nagykövet szólt köszöntőjében az egymás iránti felelősségvállalás és az összetartás fontosságáról. Kiemelte: csak ez tarthatja össze a jövőben is a magyarságot. Kovács „Kokó” István pedig székelyföldi élményeit summázva hangsúlyozta: ez az ünnepség is jó példa arra, hogy a bajban segítenünk kell egymáson.
Lehel László az új épület alakjára utalva elmondta: ahogy a ház megjelenése két kinyújtott kart szimbolizál, úgy öleli át a kultúra, a tudás a gyermekek és családjaik jövőjét. Mint mondotta, Isten eszközei vagyunk valahányan, személyre szabott feladattal – adományozók, segélymunkások és az árvizet megélő székely emberek egyaránt.
A település református lelkésze, Ballai Zoltán elmondta: a Kálvin Jánosról elnevezett intézmény oktatási és egészségügyi szerepén túl közösségi házként is funkcionál a jövőben; húsz óvodásnak és tizenhat iskolás gyermeknek nyújt nívós környezetet tanuláshoz és közösségi programokhoz.
A névadót ábrázoló plakett, illetve az emléktábla – mely a magyarországi református és evangélikus egyház, gyülekezetek és hívek támogatását is hirdeti – leleplezése és a hodgyai gyermekek műsora mellett Lévai Anikó, Lehel László, egy hollandiai alapítványt képviselő házaspár, valamint a faluért sokat tevő Balázs Árpád, az egyik székelyudvarhelyi rádió felelős szerkesztője vehetett át díszpolgári oklevelet egy darab hodgyai földdel, tégladarabbal és nemzetiszínű virágokkal teli dobozkával együtt.
A Magyar Ökumenikus Segélyszervezet ezúton is köszönetet mond minden támogatójának, hogy 132 millió forint értékben nyújthatott segítséget a 2005. évi udvarhelyszéki árvíz károsultjainak. A szervezet által kidolgozott bonrendszer keretében 278 család kapott vásárlási utalványt újjáépítésre és tönkrement ingóságaik pótlására. Siménfalván összedőlt magánépületek helyreállítását is vállalta. Karácsonykor az árvíz által leginkább sújtott településeken 245 ajándékcsomagot osztott ki a gyerekek között.
A segélyszervezet hosszú távú fejlesztési programjai keretében – a hodgyai óvoda és iskola új épületének kivitelezése mellett – részt vett a bikafalvi református templom helyreállításában és a kiskadácsi unitárius közösségi és gyülekezeti ház építésében is. A Magyar Ökumenikus Segélyszervezet a humanitárius programok lezárása után civilszervezet-fejlesztési programot kíván indítani, előreláthatólag Székelyudvarhely központtal.
Ifj. Kis Boáz
::Nyomtatható változat::
|