Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2007
- 47
- Diakónia – a szavak nélküli igehirdetés
Egyházunk egy-két hete
Hozzászólás a cikkhez
Diakónia – a szavak nélküli igehirdetés
A révfülöpi Ordass Lajos Evangélikus Oktatási Központban az elmúlt hét végén került sor a Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület gyülekezeti elnökségeinek konferenciájára. A gyülekezeti diakónia lehetőségei címet viselő konzultáció vezérigéjét Jakab apostol leveléből választották a szervezők: „Aki tudna jót tenni, de nem teszi: bűne az annak.” (Jak 4,17)
A kétnapos konferencia első napja fórumbeszélgetéssel indult, amelynek témája az egyházak közéleti szerepe volt. Ittzés János püspök és Szabó György egyházkerületi felügyelő több olyan nyilatkozatot ismertetett a tanácskozás résztvevőivel, amelyeket a közelmúltban fogalmazott meg egyházunk vezetése különböző társadalmi és etikai kérdések kapcsán. Közülük a legutóbbi, a Magyarországi Evangélikus Egyház püspöki tanácsának a lelkészek politikai szerepvállalásával kapcsolatban kiadott nyilatkozata váltotta ki a legélénkebb vitát.
A tanácskozás második napján két előadás hangzott el. Először Gregersen-Labossa György szombathelyi lelkész, a Túróczy Zoltán Szombathelyi Evangélikus Idősek Szeretetotthonának igazgatója, egyházunk diakóniai bizottságának elnöke szólt a gyülekezeti szeretetszolgálat teológiai alapjairól. „Diakóniai szolgálatunk az istentiszteletben és a gyülekezeti életben gyökerezik, mert arra a Krisztusra épül, aki egykor halálra ment értünk, és aki egyedüli tartóoszlopa az egyháznak és gyülekezetnek” – fejtette ki Gregersen-Labossa György.
Jeszenszky Zita, egyházunk országos irodája diakóniai osztályának vezetője a gyülekezeti diakónia lehetőségeiről beszélt. Mint mondotta, a diakónia szavak nélküli igehirdetés. Az osztályvezető ismertette az egyházunkban a bevezetés fázisában lévő úgynevezett Kapu programot. Az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány pályázatán elnyert támogatásból elinduló program lényegében egy lakóközösségi alapon szerveződő, a generációk közötti együttműködést előmozdító önkéntes segítőszolgálat. Egyházunkban a gyülekezeti diakónia, az önkéntes szolgálat erősítése céljából vezetjük be. A program többek között támogatja a pályaválasztás előtt álló fiatalokat, igyekszik elősegíteni a munkanélkülieknek a munkaerőpiacra való visszakerülését, illetőleg általában segítséget nyújt a rászorulóknak. Lényeges eleme, hogy széles körből csatlakozhatnak hozzá az önkéntesek, korra, nemre, iskolai végzettségre való tekintet nélkül: középiskolások, a felsőoktatásban tanulók, pályakezdők éppúgy lehetnek, mint főfoglalkozással rendelkező aktív korúak vagy nyugdíjasok. A tervek szerint első lépésként a szombathelyi gyülekezet és a Budai Egyházmegye vesz részt a program bevezetésében, hatvan önkéntessel.
Az előadásokat megbeszélés követte. A tanácskozásnak Polgárdi Sándor somlószőlősi és Kiss Miklós mosonmagyaróvári lelkész áhítatai adtak igei keretet. A gyülekezeti elnökségi konferencia úrvacsorai istentisztelettel fejeződött be Ittzés János püspök szolgálatával.
K. M.
Regionális hozzárendelés:
Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület
::Nyomtatható változat::
|