Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2007 - 47 - Diakónia – a szavak nélküli igehirdetés

Diakónia – a szavak nélküli igehirdetés

A révfülöpi Ordass Lajos Evangélikus Oktatási Központban az elmúlt hét végén került sor a Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület gyülekezeti elnökségeinek konferenciájára. A gyülekezeti diakónia lehetőségei címet viselő konzultáció vezérigéjét Jakab apostol leveléből választották a szervezők: „Aki tudna jót tenni, de nem teszi: bűne az annak.” (Jak 4,17)

A kétnapos konferencia első napja fórumbeszélgetéssel indult, amelynek témája az egyházak közéleti szerepe volt. Ittzés János püspök és Szabó György egyházkerületi felügyelő több olyan nyilatkozatot ismertetett a tanácskozás résztvevőivel, amelyeket a közelmúltban fogalmazott meg egyházunk vezetése különböző társadalmi és etikai kérdések kapcsán. Közülük a legutóbbi, a Magyarországi Evangélikus Egyház püspöki tanácsának a lelkészek politikai szerepvállalásával kapcsolatban kiadott nyilatkozata váltotta ki a legélénkebb vitát.

A tanácskozás második napján két előadás hangzott el. Először Gregersen-Labossa György szombathelyi lelkész, a Túróczy Zoltán Szombathelyi Evangélikus Idősek Szeretetotthonának igazgatója, egyházunk diakóniai bizottságának elnöke szólt a gyülekezeti szeretetszolgálat teológiai alapjairól. „Diakóniai szolgálatunk az istentiszteletben és a gyülekezeti életben gyökerezik, mert arra a Krisztusra épül, aki egykor halálra ment értünk, és aki egyedüli tartóoszlopa az egyháznak és gyülekezetnek” – fejtette ki Gregersen-Labossa György.

Jeszenszky Zita, egyházunk országos irodája diakóniai osztályának vezetője a gyülekezeti diakónia lehetőségeiről beszélt. Mint mondotta, a diakónia szavak nélküli igehirdetés. Az osztályvezető ismertette az egyházunkban a bevezetés fázisában lévő úgynevezett Kapu programot. Az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány pályázatán elnyert támogatásból elinduló program lényegében egy lakóközösségi alapon szerveződő, a generációk közötti együttműködést előmozdító önkéntes segítőszolgálat. Egyházunkban a gyülekezeti diakónia, az önkéntes szolgálat erősítése céljából vezetjük be. A program többek között támogatja a pályaválasztás előtt álló fiatalokat, igyekszik elősegíteni a munkanélkülieknek a munkaerőpiacra való visszakerülését, illetőleg általában segítséget nyújt a rászorulóknak. Lényeges eleme, hogy széles körből csatlakozhatnak hozzá az önkéntesek, korra, nemre, iskolai végzettségre való tekintet nélkül: középiskolások, a felsőoktatásban tanulók, pályakezdők éppúgy lehetnek, mint főfoglalkozással rendelkező aktív korúak vagy nyugdíjasok. A tervek szerint első lépésként a szombathelyi gyülekezet és a Budai Egyházmegye vesz részt a program bevezetésében, hatvan önkéntessel.

Az előadásokat megbeszélés követte. A tanácskozásnak Polgárdi Sándor somlószőlősi és Kiss Miklós mosonmagyaróvári lelkész áhítatai adtak igei keretet. A gyülekezeti elnökségi konferencia úrvacsorai istentisztelettel fejeződött be Ittzés János püspök szolgálatával.

K. M.

Regionális hozzárendelés: Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület

Gyermekimák
Szotyizás a buszon
Diakónia – a szavak nélküli igehirdetés
Huszonöt éves Dunaharaszti evangélikus temploma
Közgyűlés az északi kerületben
Őszintén Isten előtt
Püspöki látogatás amerikai magyar gyülekezetekben
A szeretet otthona
Györköny gyümölcs(lev)e
Jövőképalkotó hétvége Győrben
Magyar királylány a császárvárosban
Ajándék – tudsz jobbat?
Fenntartható fejlődésről a Parlamentben
Búcsú Csiha Kálmántól
Recski képeslap
Nyolcvan esztendő
Öregdiák ifjonti lendülettel
Túl a pánikon
A „táncos lábú”
Pálya
Az eretneküldöző Morus Tamásról – Dallasban
A boldogság
Özvegy papné társamnak
Erőszakmentesség
Szubjektív vallomás egy születésnap ürügyén
Varázslatos búcsúrendezés
Emlékezés Szent Mártonra
Egyházi könyvtárak funkciója és jelentősége a történelemben
Aki a Szózat szellemében élt
Hatvanesztendős az Uránia Csillagvizsgáló
Annyi, mint – de nem egyenlő!
Keskenyút-keresés
Ige+hirdető
Én – a szószéken

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2007 47 Diakónia – a szavak nélküli igehirdetés