Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2007
- 47
- Egyházi könyvtárak funkciója és jelentősége a történelemben
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Egyházi könyvtárak funkciója és jelentősége a történelemben
A szlovákiai Bél Mátyás Egyetem Bölcsészettudományi Kar Történelem Tanszéke november elején kétnapos nemzetközi konferenciát rendezett Besztercebányán, az Állami Tudományos Könyvtárban az egyházi könyvtárakról, illetve az egyházi műveltséggel kapcsolatos kérdésekről. A szervezésben részt vett a Pozsonyi Szlovák Történelmi Társaság és a Keresztény Tanulmányi Központ is. A fővédnökséget a besztercebányai katolikus egyházmegye püspöke, Rudolf Baláz vállalta. A tudományos konferencia cseh, lengyel, magyar, szlovák és ukrán résztvevői két szekcióban mutatták be a különböző keresztény felekezetek történelmi gyűjteményeit, az ott folyó tudományos munkát, tájékoztattak a nehézségekről és a jövő felé mutató programokról.
A hajdani vármegyeházában található, igényesen felújított Állami Tudományos Könyvtár (http://www.svkbb.sk) munkatársai szeretetteljes gondoskodással vették körül a könyvek-könyvtárak elkötelezett munkásait. Külön kamarakiállítást is készítettek, amely bemutatta Besztercebánya magyar, német és szlovák nyelvű könyves műveltségét. A szervezés jelentős részét Nagy Imre, a történelem tanszék oktatója vállalta magára. A kitűnően megszervezett konferencia elérte egyik fő célját: megindult a párbeszéd az egyházi könyvtárak munkatársai és kutatói között, a két nap során a résztvevők megismerhették a Kárpát-medence egyházi gyűjteményeit, azok munkáját, és kialakulhattak a szakmai kapcsolatok.
A II. szekcióban – szinkrontolmácsok és diavetítés segítségével – az előadások nagy múltú egyházi gyűjteményeket mutattak be. Ezek közül néhány: ferences könyvtárak Szlovákiában, nyitrai egyházmegyei könyvtár, az eperjesi görög katolikus eparchia könyvtára, a strahovi premontrei kolostor könyvtára, a rajhradi bencés kolostor könyvtára, a kijevi Szent Katalin-kolostor könyvtára, az Egri, illetve a Szombathelyi Egyházmegyei Könyvtár, Evangélikus Országos Könyvtár – ez utóbbiról Gyűjteménytípusok és történeti rétegek az Evangélikus Országos Könyvtárban címmel hangzott el előadás.
A Kárpát-medencében sok egyházi könyvtár hasonló gondokkal küzdött a második világháború után: vagy megszüntették őket, és anyagukat szétszórták, vagy anyagi nehézségek miatt nem fejlődhettek. A rendszerváltozás óta mindenhol megindult a fejlődés. Példaértékű a magyarországi Egyházi Könyvtárak Egyesülése (http://www.eke.hu), amely 1994 óta fogja össze és szervezi meg az egyházi könyvtárak együttműködését.
Sok helyen az egyetemekkel és tudományos állami könyvtárakkal együtt tárják fel a könyvtári anyagokat, mentik meg az elhagyott parókiákon és plébániákon lévő kincseket. Így például a csehországi Hradec Králové-i Egyházmegyében eddig már ötvenegy plébánia sokszor fertőzött könyvtári és levéltári anyagát rendezték a kutatók. Znióváralján 2003-ban hozták létre a �tefan Moyses besztercebányai katolikus püspökről elnevezett egyházmegyei könyvtárat, amelyben összegyűjtik és feldolgozzák a plébániák könyvtárait. A Selmecbányai Evangélikus Lyceum Könyvtárát a Selmecbányai Bányamúzeum munkatársai teszik elektronikus úton is hozzáférhetővé.
A lyceumi könyvtár bemutatott 16–17. századi teológiai könyveinek nagy része megtalálható az Evangélikus Országos Könyvtárban is, hiszen ezek a könyvek az európai evangélikusság közös kulturális múltjához tartoznak. A selmecbányai könyvek elektronikus feldolgozásának számunkra talán legérdekesebb része az lesz, amikor az egykorú tulajdonosi bejegyzéseket is közzéteszik.
Az evangélikus himnológia története szempontjából ki kell emelni azt az előadást, amely hírt adott arról, hogy a szlovák nemzeti könyvtár digitalizálja Jirí Tranovsky Cithara Sanctorumának összes kiadását. Sajnos magyarországi kutató nem vett részt azon a 2006-os liptószentmiklósi Tranoscius-konferencián, amelyen a Cithara Sanctorum megjelenésének (1636) évfordulóját ünnepelték. Talán a digitalizálás kapcsán sikerül majd felvenni a kapcsolatot a Tranoscius-kutatókkal, hiszen az Evangélikus Országos Könyvtárban is mintegy 225 olyan Tranoscius-kiadást őrzünk, amely 1684–1956 között jelent meg.
A szervezők ígérete szerint az összes előadást nyomtatásban kiadják, így az I. szekcióban elhangzott előadásokat is megismerhetik majd az érdeklődők (ebben a szekcióban nem volt szinkrontolmácsolás). Az egyházi műveltséggel kapcsolatos témákról tájékoztatásul néhány cím emelhető ki: Antik tudományosság Lactantiusnál; Egyház és könyvkultúra Bizáncban; Szellemi élet a Premysl-kori Csehországban; Henckel János könyvtára Lőcsén; Evangélikus történelmi könyvtárak és feldolgozásuk; Erasmus művei a 16. századi egyházi könyvtárakban.
A besztercebányai tájban, a műemlékek között különösen jólesett a séta az evangélikus szigetnek is nevezhető, dombon álló városrészben, amelynek aljában folyik a Beszterce-patak: harmonikus együttest alkot Pollack Mihály 1807-ben épített klasszicista stílusú temploma, az iskola és a parókia épülete, valamint a temető, amelyben fasori tanárokra, híres evangélikus családokra emlékezhetnek az odalátogató evangélikusok.
H. Hubert Gabriella
::Nyomtatható változat::
|