Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2007
- 47
- Magyar királylány a császárvárosban
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Magyar királylány a császárvárosban
November második felében, Árpád-házi Erzsébet emléknapja körül hallhatunk talán legtöbbet a királylány születésének nyolcszázadik évfordulójához kapcsolódó megemlékezésekről. Ebből az alkalomból érkezett egyházunkhoz meghívó Bécsből, ahol a hónap közepén ünnepélyes külsőségek között nyitották meg a bécsi magyar kulturális intézetbe, a Collegium Hungaricumba érkező nemzetközi vándorkiállítást.
A kezdeményezés a bécsi magyar egyházi közösségektől, az Ausztriai Magyar Evangélikus Gyülekezettől és a Bécsi Magyar Katolikus Egyházközségtől indult, amelyek a december 21-ig látogatható kiállítás szellemi házigazdái. Munkájuknak köszönhető az a hatalmas összefogás, amelyhez a tárlatnak otthont adó kultúrintézet és a bécsi magyar külképviselet is csatlakozott.
A látogatók elé tárt anyagot – közel két tucat tabló mutatja be Erzsébet életét és korát – a németországi Hessen tartomány két evangélikus egyháza és azok diakóniai intézményei állították össze – hiszen Erzsébet életének utolsó éveit a Hessenben fekvő Marburg város beteg- és szegénygondozó ispotályának megszervezésével töltötte, utódai pedig hosszú évszázadokon át uralkodtak ezen a területen. „Erzsébet hazatér” – hangzott az osztrák köszöntésben, hiszen Bécsben Erzsébet-ereklye is található, de ez az érzés talán számunkra, jelen levő magyarok számára volt a legkézzelfoghatóbb.
A kiállítás megnyitója minden várakozásnál nagyobb érdeklődést váltott ki: a teremben található százharminc szék kevésnek bizonyult. Az eseményről felvételt készített az osztrák televízió és a magyar Duna Televízió, valamint több rádiócsatorna is; összeállításuknak köszönhetően a kiállítás széles körben ismertté vált, azóta is számosan látogatják mindennap. A vendégeket a házigazdák – köztük Solymár Mónika lelkész – és dr. Horváth István bécsi magyar nagykövet köszöntötték. Az ünnepség jelentőségét emelte, hogy az ausztriai egyházak püspöki szinten képviseltették magukat; evangélikus részről Herwig Sturm püspök is jelen volt. Egyházunkat Vető István püspökhelyettes és a zsinat lelkészi alelnöke, e sorok írója képviselte.
A Krone, Brot und Rosen című, a hatalom, gondoskodás és lelkiség gondolatkörére felépített tárlatot a magyar érdeklődők már megismerhették Sárospatakon, most pedig a Bécsben járók tekinthetik meg. Így tanúivá válhatnak – a megnyitón részt vevő vendégekhez hasonlóan – az Ausztriai Magyar Evangélikus Gyülekezet széles körű összekötő szerepének is, annak, hogy november közepén a császárvárosban egy magyar királylányra emlékezve találkozót adott a német, osztrák és magyar közösségeknek, evangélikus és katolikus keresztényeknek.
Dr. Korányi András
::Nyomtatható változat::
|