Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2008 - 02 - Közkézen a liturgikus könyvek

Közkézen a liturgikus könyvek

Az Evangélikus istentisztelet – Liturgikus könyv (LK), valamint a Gyülekezeti liturgikus könyv (GyLK) karácsony előtt jelent meg a Luther Kiadó gondozásában. Ünnepélyes „útra bocsátásukra” január 3-án került sor a Magyarországi Evangélikus Egyház Üllői úti székházának kápolnájában. A könyvbemutatóra egybegyűlt érdeklődők szokatlanul nagy száma is jelezte az egyházunk új agendájául szolgáló kiadványok megjelentetésének egyháztörténeti jelentőségét.

A közös énekléssel is színesített alkalmon Hafenscher Károly lelkész, az Agendaszerkesztő és Liturgiai Bizottság elnöke, valamint Kendeh K. Péter, a Luther Kiadó igazgatója köszöntötte a megjelenteket, köztük a testvéregyházak magas rangú képviselőit. A két kötetet Ittzés János elnök-püspök mutatta be (képünkön), szakmai ismertetésükre Hafenscher Károly és Bence Gábor egyházzenész vállalkozott.

A liturgia nem üdvözít, de az „imádkozott és énekelt dogma” meghatározó közösségeink életében – emelte ki Ittzés János. Az elnök-püspök szólt arról, hogy az Agendaszerkesztő és Liturgiai Bizottság több mint egy évtizedes munkája összegződik a most megjelent liturgikus könyvekben. Kijelentette, hogy e hosszú folyamatnak nem lezárása, de mindenképp fontos állomása az egyházunk istentiszteleti életének megújulását szolgáló két kiadvány. Ittzés János utalt arra, hogy az új istentiszteleti rendek előzetesen nyilvánosságra hozott „próbaváltozatait” sokan fogadták fenntartásokkal, ellenérzésekkel, nem hagyván kétséget afelől, hogy a most megjelent – évtizedekre véglegesnek tekinthető – istentiszteleti rendek is csak hosszabb idő múltán minősíthetők.

A liturgikus könyvekhez való viszonyulás szempontjából lényeges tudnivaló, hogy bár az új istentiszteleti rendek használata ajánlott, de nem kötelező. Hafenscher Károly szakmai ismertetéséből a jelenlévők megtudhatták, hogy a bizottság számára előírt feladat az eddig használatos Agenda revideálása, megújítása, kiegészítése volt. A Liturgikus könyv tartalmazza a korábbi Agenda istentiszteleti rendjeit és a megújított liturgiákat egyaránt. Azzal, hogy a kettő egymás mellé került, egyértelműen látható az egymásra épülésük, átjárhatóságuk. A régi és az új rendek egyaránt használhatók – s mind a kettő meríthet a változó részek jóval gazdagabb kínálatából. A megújult rendek tartalmilag minden elemükben a Szentírásra épülnek, formailag pedig főként az ősi keresztény istentiszteletet és az eredeti lutheránus istentiszteleti gyakorlatot kívánják feleleveníteni. A közös keresztény tradíció, a lutheri hagyomány és a ma kihívásai együtt hatnak.

Amint Bence Gábor elmondta, a Liturgikus könyv a lelkészek, a Gyülekezeti liturgikus könyv pedig alapvetően a hívek számára szolgál egyfajta kézikönyvként. A Gyülekezeti liturgikus könyv egyben az énekeskönyv kiegészítő kötete.

A könyvbemutató Fehér Károly nyugalmazott lelkész zárszavával ért véget.

Az Evangélikus istentisztelet – Liturgikus könyv kétezer, a Gyülekezeti liturgikus könyv tízezer példányban jelent meg. Előbbi 2990, utóbbi 990 forintos áron vásárolható meg a kiadónál, illetve egyházunk Üllői úti könyvesboltjában (1085 Budapest, Üllői út 24.).

Gazdag Zsuzsanna

Mózes második könyve – szabadság
Ki mit tud?
Egyenlítsd ki a tartozásodat!
Közkézen a liturgikus könyvek
Új munkaév kezdetén
Páratlan szilveszter
Tizenöt esztendős volt a Szarvasi Középhalmi Misszió
Újév-köszöntő hétvége Révfülöpön
Ötven nemzet fiataljai vettek részt a jubileumi taizéi találkozón
Ökumenikus hírszőttes
Kényszer, kegyelem, hivatás
El nem hangzott búcsúszó
Fabiny Tibor utolsó szolgálata a Deák téren
Fenntartható közösségek
Apróval az aprókért
Félelmek nélkül
Minden arcon legyen mosoly!
Imahét a Krisztus-hívők egységéért
Útmutató az imahét szervezői számára
Történeti áttekintés
1. nap – Mindenkor imádkozzatok