Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2008 - 02 - 7. nap – Imádkozzatok azért, amire szükségünk van

7. nap – Imádkozzatok azért, amire szükségünk van

„Gyámolítsátok az erőtleneket!” (1Thessz 5,14)

1Sám 1,9–20: Anna fiúgyermekért imádkozik

Zsolt 86: Hallgasd meg az én könyörgésemnek szavát

1Thessz 5,13–18: Kérünk titeket, karoljátok fel az erőtleneket

Lk 11,5–13: Kérjetek, és megadatik néktek

Magyarázat

Anna meddősége miatti végtelen elkeseredésében fiúgyermekért imádkozik Istenhez. A megfelelő időben imádsága válaszra talál, és megszületik Sámuel, kinek neve szó szerint azt jelenti: „az Úrtól kértem őt”. Lukács evangéliumában maga Jézus biztat így, „Kérjetek, és megadatik néktek.” Szükségünkben Istenhez fordulunk imádsággal. Nem biztos, hogy olyan választ kapunk, amilyet szeretnénk, de Isten mindig meghallgat minket.

Az imádság ereje felmérhetetlen – főleg ha szolgálattal jár együtt. Az evangéliumokban Jézus arra ösztönöz, hogy szeressük és szolgáljuk egymást. A thesszalonikaiakhoz írt levélben a biztatás felszólítássá erősödik: „Karoljátok fel az erőtleneket!” A gyakorlatban nem tartjuk elképzelhetetlennek, hogy ökumenikus szellemben együttműködve segítsünk a szenvedőknek és a rászorulóknak. Különböző keresztyén hagyományokat ápoló gyülekezetek gyakran kéz a kézben dolgoznak. Bizonyságtételük azonban a felekezetek közötti ellentétek miatt néha megerőtlenedik. Az együtt imádkozást pedig sokszor az akadályozza, hogy kételkedünk a különböző hagyományokat jellemző imaformulák helyességében. Olyan római katolikus imádságok helyességében, amelyekben Istent Márián, Isten anyján vagy a szenteken keresztül szólítják meg. Vagy az ortodox imaliturgiák, pünkösdista imádságok vagy olyan spontán protestáns megnyilvánulások helyességében, amelyek Istent személyes, hétköznapi nyelven szólítják meg.

Ennek ellenére növekvő érdeklődést tapasztalunk a különböző imádkozási módszerek iránt. A pünkösdista ébredési mozgalom hatására az amerikai gyülekezetekben egyre fontosabbnak tartják az imádság erejét. A pünkösdisták jelenléte erősödött az ökumenikus mozgalomban is. Az Egyházak Világtanácsa keretében az ortodoxokkal folytatott párbeszédek hozzájárultak ahhoz, hogy jobban megismerjük és értékeljük egymás imádkozási szokásait.

Az imádság erejébe vetett bizalom kétségkívül mindannyiunk hagyományában központi helyet foglal el. Ez nagyban hozzájárulhat a keresztyén egység megvalósításához. Végre megérthetnénk, mi az, ami elválaszt bennünket, és így túlléphetnénk az akadályokon. Hordozzuk imádságban azokat a párbeszédeket, amelyek az egyházaink közötti különbségek megértését célozzák! Azon különbségekét, amelyek megakadályoznak abban, hogy együtt járuljunk az Úr asztalához, az oltárhoz. Hatalmas lépést jelentene az egység felé vezető úton, ha ott együtt tudnánk elmondani a hálaadó és bűnvalló imádságokat.

Imádság

Segíts, Urunk, hogy igazi egységben tudjunk a világ gyógyulásáért, egyházaink és a közöttünk lévő ellentétek feloldásáért imádkozni. Add, hogy soha ne kételkedjünk abban, hogy te válaszolsz imáinkra. Jézus nevében kérünk. Ámen.

Mózes második könyve – szabadság
Ki mit tud?
Egyenlítsd ki a tartozásodat!
Közkézen a liturgikus könyvek
Új munkaév kezdetén
Páratlan szilveszter
Tizenöt esztendős volt a Szarvasi Középhalmi Misszió
Újév-köszöntő hétvége Révfülöpön
Ötven nemzet fiataljai vettek részt a jubileumi taizéi találkozón
Ökumenikus hírszőttes
Kényszer, kegyelem, hivatás
El nem hangzott búcsúszó
Fabiny Tibor utolsó szolgálata a Deák téren
Fenntartható közösségek
Apróval az aprókért
Félelmek nélkül
Minden arcon legyen mosoly!
Imahét a Krisztus-hívők egységéért
Útmutató az imahét szervezői számára
Történeti áttekintés
1. nap – Mindenkor imádkozzatok