Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2008 - 02 - Egyenlítsd ki a tartozásodat!

Egyenlítsd ki a tartozásodat!

Egy tekintélyes nemzetközi cég egyik üzemének az építésébe egyik ismerősöm vállalkozása is bekapcsolódott. A projekt előrehaladtával az építtetőnek pénzügyi problémái támadtak, és kijelentette, hogy bár nincs rá jogos indoka, de 700 ezer dollárt nem fog kifizetni a vállalkozónak. Mikor ő kilátásba helyezte, hogy fizetség híján abba fogja hagyni a munkát, az építtető a szerződés egyik pontjára emlékeztette. Ebben az állt, hogy a vitás kérdéseket csak az építkezés befejezése után vihetik bíróság elé.

A bírósági eljárás több mint egy évig is eltarthat, így a vállalkozónak ezt az időt az említett összeg nélkül kellett volna valahogyan túlélnie. A másik lehetőség az lehetett volna, hogy nem terelik jogi útra az ügyet, hanem megpróbálnak megegyezni – az azonban szinte biztos, hogy valamilyen kisebb összegben. És éppen ez az, amit a nagy nemzetközi cég el akart érni. A vállalat egyébként saját alkalmazottaival is hasonlóan bánik, például a nagyobb nyereség érdekében a szükséges munkaerőnek csak a felét alkalmazza.

Az üzleti életben vannak olyanok, akik senkire és semmire nincsenek tekintettel a nagyobb profit érdekében. Mivel az említett cég a saját területén a legnagyobb, biztos, hogy könnyen talál majd újabb, munkára éhes üzletfelet, de a végén mindenképpen számolnia kell majd a következményekkel. Előbb vagy utóbb minden partnere számára nyilvánvaló lesz gátlástalan üzleti magatartása, és kerülni fogják a vele való együttműködést.

A Római levél a következőre tanít bennünket: „Adjátok meg mindenkinek, amivel tartoztok: akinek az adóval, annak az adót, akinek a vámmal, annak a vámot, akinek a félelemmel, annak a félelmet, akinek pedig tisztelettel: a tiszteletet. Senkinek se tartozzatok semmivel, csak azzal, hogy egymást szeressétek; mert aki a másikat szereti, betöltötte a törvényt.” (Róm 13,7–8)

A jó hírnév és előmenetel érdekében – az üzleti életben, de azon túl is – fontos, hogy ragaszkodjunk ennek a szakasznak a tanításához. Ha valakinek tartozol valamivel, fizesd vissza!

Rick Boxx (Forrás: Monday Manna)

Mózes második könyve – szabadság
Ki mit tud?
Egyenlítsd ki a tartozásodat!
Közkézen a liturgikus könyvek
Új munkaév kezdetén
Páratlan szilveszter
Tizenöt esztendős volt a Szarvasi Középhalmi Misszió
Újév-köszöntő hétvége Révfülöpön
Ötven nemzet fiataljai vettek részt a jubileumi taizéi találkozón
Ökumenikus hírszőttes
Kényszer, kegyelem, hivatás
El nem hangzott búcsúszó
Fabiny Tibor utolsó szolgálata a Deák téren
Fenntartható közösségek
Apróval az aprókért
Félelmek nélkül
Minden arcon legyen mosoly!
Imahét a Krisztus-hívők egységéért
Útmutató az imahét szervezői számára
Történeti áttekintés
1. nap – Mindenkor imádkozzatok
2. nap – Mindenkor imádkozzatok, egyedül Istenben bízva
3. nap – Mindenkor imádkozzatok a szívek megtéréséért
4. nap – Mindenkor imádkozzatok az igazságosságért
5. nap – Mindenkor imádkozzatok türelmes szívvel
6. nap – Mindenkor imádkozzatok kegyelemért, hogy Istennel együtt munkálkodhassatok
7. nap – Imádkozzatok azért, amire szükségünk van
8. nap – Mindenkor imádkozzatok, hogy mindnyájan legyünk egy
Az ökumené helyzete az USA-ban
Apostol emberközelből
Krisztus dicsősége
Szélrózsa 2008, Kőszeg
Ige+hirdető
Fáradtság?!

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2008 02 Egyenlítsd ki a tartozásodat!