Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2008
- 13
- Megjelent a Keresztyén Igazság új száma
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
Megjelent a Keresztyén Igazság új száma
Amikor 1989 júniusában megjelent a Keresztyén Igazság című folyóirat új évfolyamának 1–2. összevont száma, szerkesztői tudatosan vállalták annak a lapnak a címét, mely a két világháború között (1934–1945) Karner Károly szerkesztésében került az olvasók elé, s amely lapnak Ordass Lajos is belső munkatársa volt. A Szerkesztői beköszöntőben olvashatjuk: „Úgy véljük, hogy az igazságot kutató és kimondani akaró céljainkkal összhangban áll, ha egy olyan folyóirat szellemi-lelki örökségét valljuk a magunkénak, amely egykor az »igazságos kritikát«, »az igazságért való elszánt küzdelmet«, »a teológiai kutatás elősegítését«, »az egyház elfeledett értékeinek a feltárását«, »az egyházi élet megújulását« tűzte zászlajára, s a mi törekvéseinkhez hasonlóan a krízissel való tudatos szembenézés igényéből született.”
Ezek alapján érthetővé válik, hogy a szerkesztőbizottság azt tartja önmaga és a lap küldetésének, „hogy a maga lehetőségeivel élve törlessze egyházunk teológiai-szellemi-erkölcsi adósságát”. A közel húsz esztendeje évente négy alkalommal kiadott folyóiratban ennek a küldetésnek a szellemében jelennek meg meditációk és igehirdetések, tanulmányok és emlékezések, könyvismertetések és dokumentumok, sőt még elbeszélések, versek is.
A Keresztyén Igazság jelentősége egyházunk számára vitathatatlan. Hiszen nagymértékben hozzájárult a diakóniai teológia téves gondolkodásának feltárásához, elemzéséhez és kritikájához, a közelmúlt egyháztörténetének megismeréséhez, valamint a lutheri teológia értékeinek felelevenítéséhez; vállalta az egyház megújulásáért való küzdelmet, nehéz és bonyolult időkben nyilvánosságot nem kapó események, írások, nyilatkozatok publikálását, és mindig arra törekedett, hogy „Isten új életet teremtő igéjét tisztán és frissen” szólaltassa meg.
A Keresztyén Igazság küldetése ma is aktuális: a teológiai-szellemi-erkölcsi növekedésért még ma is sokat kell tevékenykedni, a múlt bevallása még ma sem lezárt folyamat, az egyháztól elidegenedett értelmiség és a fogyasztói társadalom csapdájának áldozatul esett testvérek megszólítása ma is éppúgy nélkülözhetetlen tennivalónk, mint a hitvallásos keresztény élet munkálása egyházunk tagjai között.
A lap legújabb számában is tükröződnek ezek a célkitűzések.
Az igehirdetés, melyet szerkesztőbizottságunk egykori tagja, az öt éve elhunyt idősebb Magassy Sándor mondott el gyülekezetében, a kereszt titkára mutat, és vallja, hogy „az igazán fontos dolgok itt derülnek ki”. Kiderül az Isten legfőbb titka, kiderül, hogy kik vagyunk, és mi dolgunk e földön, és kiderül az egyház jövőjének titka is.
Közöljük a 2008. február 1–2-án Révfülöpön a lutheri teológia jegyében tartott Luther-konferencia kezdőáhítatát, melyet Weltler Sándor malomsoki lelkész tartott, valamint két előadást, melyek lapunkban teljes terjedelemben olvashatóak. Az egyik dr. Fabiny Tibor egyetemi tanár tolmácsolásában Luther krisztocentrikus bibliaértelmezése címmel hangzott el, a másikat pedig Véghelyi Antal teológiai referens tartotta Az egyetemes papság és a lelkészi szolgálat címmel. (A konferencia harmadik előadása, melyet ifj. Hafenscher Károly lelkész mondott el a reformált mise témájában, valamint a záró istentiszteleten Ittzés János püspök által elmondott igehirdetés következő számunkban lesz olvasható.)
Tanulmányok rovatunk cikkét ebben a számban dr. Böröcz Enikő lelkész, levéltáros írta. E tanulmány első része annak a sorozatnak, amelyben a szerző három külföldi városban – Chicagóban, Genfben és Berlinben – végzett Ordass-kutatásairól számol be.
A múlt megismerésére való törekvésünk jeleként adjuk közre dr. Schulek Tibor lelkész 1956-ban az Állami Egyházügyi Hivatal vezetőjének írt előterjesztését, melyet az állam és az evangélikus egyház egészséges viszonyának kialakítása érdekében készített. Ez az írás a Dokumentumok rovatban található.
Idősebb Zászkaliczky Pál nyugalmazott lelkész, folyóiratunk felelős kiadója a száz éve született Jakus Imre lelkésznek, az árvák gyámolítójának állít emléket. A megemlékező sorokhoz kapcsolódóan néhány vers is olvasható e helyütt Jakus Imre tollából.
Jelen számunkat könyvismertetés zárja. Terray László Norvégiában élő nyugalmazott lelkész mutatja be a Magyarországon megjelent A norvég egyházi harc – Küzdelem az ideológiával 1940–1945 című könyvet, melynek szerzői: Korányi András, Orosz Gábor Viktor és Reuss András.
Szeretettel ajánlom az Evangélikus Élet minden olvasójának figyelmébe folyóiratunk új számát. (Érdeklődni lehet utána a lelkészi hivatalokban; Budapesten megvásárolható a Huszár Gál papír- és könyvesboltban, illetve előfizethető id. Zászkaliczky Pál címén: 2151 Fót, Ibolyás u. 3/A.)
Isó Dorottya lelkész, a Keresztyén Igazság jelen számáért felelős szerkesztő
::Nyomtatható változat::
|