Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2008 - 42 - Heti útravaló

Nálad van a bocsánat, ezért félnek téged. (Zsolt 130,4)

Szentháromság ünnepe után a 22. héten az Útmutató reggeli és heti igéi a bűn kérdését állítják elénk, hiszen Isten csak az általunk meglátott, megbánt s megvallott bűnöket bocsáthatja meg. Ezért járjunk elhívásunkhoz méltóan: megbocsátásban, tudván azt, hogy a mi megbocsátásunk nem előfeltétele, hanem következménye az Úristen bűnbocsátó kegyelmének (lásd a Miatyánk 5. kérését!). „Mert az Úrnál van a kegyelem, gazdag ő, meg tud váltani.” (Zsolt 130,7; LK) És ha hiszem, hogy „Jézus azért jött el a világba, hogy a bűnösöket üdvözítse”, s ezt meg is tapasztaltam, mert hozzá kiáltottam a mélységből, az „Üdvösség és szabadulás kelyhét veszem, és az Úr nevét éneklem” (1Tim 1,15; GyLK 750)! A heti igék ellenpéldák; Isten népének fel nem ismert, be nem vallott és meg nem bánt bűneit állítják elénk gyónótükör gyanánt. A gonosz szolga – noha ura elengedte minden adósságát – szolgatársát „megragadta, fojtogatni kezdte, és ezt mondta neki: Fizesd meg, amivel tartozol!” E példázat – Jézus szerint – nemcsak a pénz-, hanem a bűnadósság elengedéséről is szól. „Így tesz majd az én mennyei Atyám is veletek, ha szívetekből meg nem bocsátotok, mindenki az ő atyjafiának.” (Mt 18,28.35) Luther szerint: „A bűnbocsánatnak nincs se határa, se mértéke. A mi vétkünk, amellyel Isten adósai vagyunk, tízezer talentom. Azaz se szeri, se száma. Ha tehát Isten kegyelméből a sokat megbocsátja, hogyne kellene nekünk is megbocsátanunk felebarátunknak a keveset.” A megkegyelmezettek közösségéért ad hálát Pál, és könyörög, „hogy a szeretet egyre inkább gazdagodjék bennetek ismerettel és igazi megértéssel; hogy megítélhessétek, mi a helyes” (Fil 1,9–10). Izráel népe nem ismerte fel vétkeit, sőt ősatyjának, Jákóbnak a bűneit folytatta. Az Úr felszólítja: romlottságodból „térj hát meg Istenedhez, tartsd meg hűségesen a törvényt” (Hós 12,7)! Jeremiás kortársainak a bálványimádás volt a fő bűnük: „…elhagytak engem (…), más isteneknek tömjéneznek…” (Jer 19,4) Az összetört cserépkorsó szemlélteti a Seregek Urának ítéletét. Akit meg nem látott bűne úgy elvakít, hogy csak másokat ítélget szeretetlenül, annak Jézus ezt üzeni: „Képmutató, vedd ki előbb saját szemedből a gerendát, és akkor majd jól fogsz látni ahhoz, hogy kivehesd atyádfia szeméből a szálkát.” (Mt 7,5) A felmagasztalt Úr a félszívű, szegény, mezítelen és vak gyülekezet tagjainak ezt mondja, hogy felismerjék elveszett állapotukat: „Akit én szeretek, megfeddem és megfenyítem: igyekezz tehát, és térj meg! Íme, az ajtó előtt állok, és zörgetek…” (Jel 3,19–20) De nem töri rád szíved ajtaját, ha ki nem nyitod! A bűnök bocsánatára adatott úrvacsora előtt Jézus azonosítja árulóját: „»Talán csak nem én vagyok az, Mester?« »Te mondtad…«” (Mt 26,25) Isten ítélettel tisztítja meg népét: „Sion ítélettel váltatik meg, megtérői igazság által.” (Ézs 1,27) A mi igazságunk a Bárány Jézus; az ő vére árán nyertünk bűnbocsánatot. „Tisztítsd meg szíved, Jeruzsálem népe, / Hogy megtartassál, mosódj hófehérre…” (EÉ 460,1)

Garai András

Pál második levele Timóteushoz – örökség
SMS Istentől
Mikeási eligazítás
Rozs, kenyér és szőlő
Lelkész igazgató a Luther Otthon – Szakkollégium élén
A Lélek oázisai
Fókuszban a cigánymisszió
A szociális munkás esete étkészletével
Villáminterjú egy bizonyságtevővel
Ünnep Mandák Mária hagyatékában
Az egész épületegyüttes múltja
„Őrállóul adtalak én téged…”
Biblia – teológia – ökumené
Közös múlt, közös asztal
Aradi megemlékezés – másképp
Derék papnék dicsérete
Az on-line olvasók megkövetése
Alattomos gyilkos
Mit akar az Isten?
Úrvacsora konfirmáció nélkül?
Hétpróbás keresztények
Tekintettel a térségre
Kirgizisztáni tereptanulmányúton a Nemzetközi Testvéri Börtöntársaság régiófelelőseivel
Sziklás, kopár hegyek szegélyezte katlanokon át vezet a főút
Szeretett Iván
Evangélikus tétel
Népzene és a százéves Nyugat
A megtisztító tűz
Újratemetik Janus Pannoniust
Vörösboros szilvatorta
Egésznek látlak titeket
Kinek van boldog élete?
ÉnekKincsTár
Szentlélek égi lángja, békesség lelke vagy

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2008 42 Heti útravaló