Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2008 - 44 - Pál levele Filemonhoz – megbocsátás

A B I B L I A É V E

Pál levele Filemonhoz – megbocsátás

Amikor ezt a levelét írta, Pál Efezusban, a mai Törökország nyugati partvidékén tartózkodott. Innen csak néhány kilométerre feküdt Kolossé, ahol a fiatal keresztény gyülekezet vezetõje Filemon volt, Pál egyik tanítványa és „lelki gyermeke”.

Filemon, mint minden házbirtokos, szolgákat tartott, köztük Onézimuszt is, aki valamilyen okból megszökött tõle. Efezusba menekült, s ott találkozott a fogoly Pállal. Tõle hallott elõször Jézus Krisztusról, a megfeszített és feltámadt Messiásról, aki rabszolgahalált halt, jóllehet szabad ember volt, és bûnt sem követett el soha. A valószerûtlen örömhír átjárta a szökött rabszolga szívét, és átformálta az életét. Pálnak ezen a ponton kellett szembenéznie a sikeres evangélizáció dilemmájával: magánál tartson és megvédelmezzen egy szökött rabszolgát, aki meglopta az õ szeretett lelki gyermekét?

Pál „megoldása” az, hogy a rabszolga és ura közé áll, igyekezve megérteni mindkettõ szempontjait. Filemont kérleli, arra hivatkozva, hogy bizonyos értelemben egész „új” életével tartozik neki. Meg akarja gyõzni õt, hogy észrevegye: Onézimusz már megváltozott, és igazán „hasznossá” vált Krisztusban. A legjobb persze az lett volna, ha Pál maga mellett tarthatta volna Onézimuszt, de tudta, hogy ha nem küldi vissza Filemonhoz, akkor lehetetlen lesz a megbocsátás és a kiengesztelõdés, és a keresztény szeretet sérül. Ezért hát rábízza a levelet, és visszaküldi, de úgy, hogy tudatja Filemonnal: a szolgával együtt a „saját szívét” is visszaküldi hozzá.

Pál nem állt egyik fél oldalára sem, de mindkét oldallal azonosult. Nem kérte számon Filemontól, miért volt annyira elviselhetetlen rabszolgatartó, hogy Onézimusznak el kellett szöknie tõle, kockáztatva a halálbüntetést is. De Onézimuszt sem vádolta azzal, hogy tolvaj és szökött rabszolga lett belõle.

Kettejük között állt. Õ volt az egyetlen kapocs, amely ezt a két embert még egyáltalán összekötötte. Õ választotta el Onézimuszt a halálbüntetéstõl és Filemont attól, hogy megbukjon mint keresztény.

A megbocsátás dokumentuma

Pál legrövidebb levelének létjogosultságát sokan megkérdõjelezték az újszövetségi kánonban. Egy ilyen rövid, személyes levélnek vajon lehet-e komoly teológiai üzenete?

A levélben azonban sokkal több van, mint sokan gondolnák. Pál két elkeseredett ember, egy dühödt rabszolgatartó és egy szökött rabszolga közé áll. A lehetetlennek tûnõ megbocsátást és kiengesztelõdést szolgálja. A megbocsátás és az abból eredõ, mélyebb tartalmú kiengesztelõdés pedig nem valami elvont, haszontalan keresztény képzelgés: elég, ha napjaink kül- vagy belpolitikai harctereire nézünk. Mintha semmi másra nem is lenne szükség igazán, csak erre.

„Ha tehát engem társadnak tartasz, fogadd õt úgy, mint engem. Ha pedig valamivel megbántott vagy tartozik, azt nekem számítsd fel”

E rövid õskeresztény dokumentum tehát bepillantást enged a keresztény hit lényegébe. Pál a rabszolga és ura között áll, magára véve mindazt a fájdalmat, amelyet egy széttört kapcsolat jelent. Minden bizonnyal Jézus Krisztustól tanulta ezt, aki Isten és az ember közé állt, magára véve az ember bûnének és Isten fájdalmának terhét. Aki maga lett a megbocsátás és a kiengesztelõdés útja. Pál e levelében nem is tesz mást, mint Krisztust imitálja.

Magyar Bibliatársulat

Pál levele Filemonhoz – megbocsátás
Krisztus egyházának egysége – mai ökumenikus feladataink
HETI ÚTRAVALÓ
Luther Márton kilencvenöt tétele
A legyõzhetetlen ige ünnepe
Követ és vezet
Szükségünk van áldásra
És lõn Kõszegdoroszlón templomszentelés!
Dunántúli hálaadások
Emelkedetten
„Jobb az Isten háza küszöbén állni”
A jövõ alapkõletétele Zajzonban
A 21. század leckéi
Óvodásavató
Protestáns kulturális est – tizenötödször
Ünnepi körkép október 31-ére
Luther Márton korunk perspektívájából
1517 méteres reformációi emléktúra Vésztõn
Wittenbergiek Békéscsabán
Fabiny Tamás püspök látogatása Eperjesen és Kükemezõn
Püspöki látogatás Alsószeliben
Budavár és Nürnberg ezüstlakodalma
Balti zenék – európai muzsikusok
Magyarbarát lelkipásztort választottak az év lelkészévé Finnországban
72 órányi kapacitás
Európa földjének sója
A sivatag ellen
Akire sokat bíztak
Befejezetlen igehirdetés?
Mit gondolsz, mit olvassak?
www.evangelikus.hu
A blogolók tízparancsolata
Kõ kövön
A halál és a lánykák
EVÉL&LEVÉL
Evél & Levél
„Koromgyár” (Románia)
Geológia és Szentírás
Heinz Zahrnt: Mire jó a kereszténység?
Királysírok: a nemzeti amnézia iskolapéldája
Szõlõs kuglóf
Boldogkérdések
Kapaszkodó