Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 13
- „Cifra kicsiny levelek, vannak benn üres helyek”
Keresztény szemmel
Hozzászólás a cikkhez
„Cifra kicsiny levelek, vannak benn üres helyek”
A debreceni Nagytemplomból rádiós istentiszteletet közvetítettek az elmúlt vasárnap. Az apostoli üdvözlés kiegészült egy nagyon egyszerű és közvetlen mondattal: köszöntse mindenki kézfogással és „áldás, békesség” kívánással a körülötte ülőket. A rádióból hallani lehetett a spontán közösségépítő mozgást, szinte érezni lehetett a tekintetek találkozását. Az istentisztelet nem rideg merevséggel, hanem jóízűen indult. Ha nem egyedül lettem volna otthon, indultam volna a mellettem levőkhöz én is…
Szeretek találkozni olyan emberekkel, akik jókedvűek, és örömöt sugároznak. Pár mondatot elég váltanunk, máris több a kedvem a soron következő feladatokhoz, és bátrabban teszem meg a következő lépéseket. Jó érzés a derűs arc közelsége, kivált virágvasárnap reggelén.
Templomban is úgy szeretek leülni, hogy lássam a többiek arcát, és biztatást kapjak belőle. Gyógyító forrás a jövőt és reményt sugárzó másik ember. Bizalmat ébreszt. Csakúgy, mint az eleven gyermekek a maguk zsivajával és nyughatatlanságával. Mozgást, életet és célokat üzennek pár pillanat alatt. Nem véletlen, hogy megfáradt időseket éppen az unokák, dédunokák elevensége vigasztal a leghatásosabban. De egy kicsi gyermek is rajta csüng a kedvesen mesélő idős emberen. Elég egy mozdulat, és örömre fakad az, aki addig csak szomorkodott. Kölcsönösen szükségünk van egymás életkedvet sugárzó mozdulatára és tekintetére.
Nincs ez másképpen a gyülekezeti közösségben sem. Ha ritkaságszámba mennek ma a kellemes mosolyú és vidám arcok, annál inkább vigyázzunk rájuk, és becsüljük meg őket közösségeinkben! Erőt meríthetünk a velük való találkozásból.
Virágvasárnap azt kell megtanulnunk, hogy Krisztus közössége is alapvetően erősít és bátorít. Virágvasárnap ez különösen közel jön hozzánk. Nagyon egyszerű emberek indulnak el Jézussal Jeruzsálem felé. A szamár a nyájat összetartó pásztorok állata volt, szemben a lóval, amely a katonasággal, így az erőszakkal kapcsolódott össze. Jézus elfogadja mindazokat, akik most énekkel és hozsannával kísérik. A közösségépítés különleges titka ez az úti társaság. Évezredek óta hirdeti az indulás és az összetartás értékét.
Virágvasárnap a lelkes együttlét ünnepe. A közösség egybetartozásának élménye járhatja át gyülekezeteink életét ezen a napon. Lehet, hogy ma ezt a leckét elölről kell tanulnunk. Messzire szakadtunk a természetes öröm megélésének gyakorlatától közösségeinkben. Rengeteg a hivatalos formaság, a merevség bennünk. Magunkra vettük azokat a védőfelszereléseket, amelyek megakadályozzák a spontán öröm megmutatását. Pedig ezen a napon futni, ünnepelni és mozogni kell. Valószínű, hogy az afrikai vagy a latin-amerikai keresztények sokkal könnyebben találják meg a virágvasárnapnak megfelelő formát, mint mi. Az ő keresztény életüknek elemi része a mozgás, a vidámság és az öröm.
A vasárnapi istentisztelet kezdete valójában mindig egy „kis virágvasárnap”, a találkozás örömének átélése. Jó, hogy itt vagyunk! Örülünk, hogy megérkeztél! De régen láttalak, csak nem volt valami baj? Hiába nevezzük sokszor szokványosnak vagy sablonosnak az ilyen típusú mondatokat, a szívünk mélyén mégis ezekre vágyunk a kezdő liturgia előtti másodpercekben. Hát éljünk is eszerint! Örüljünk bátran meglévő közösségeinknek, építsük természetes és közvetlen magatartásunkkal minden alkalommal!
Isten közelségét és a vele való közösséget is ebben a közvetlen derűben élhetjük át újra, minden alkalommal.
A húsvét felé lépegető gyülekezet már alig bírja kivárni a kora hajnali örömöt. Sok helyen él a népszokásban és a liturgikus életben is az indulás, a zarándoklat és a körmenet gyakorlata. Jelzi ez azt is, hogy nem lehet magányosan, egyedül készülni és indulni. Fontosak a társak és a közösség.
Felsőnemesapáti kis falujában sokáig élt egy népszokás: virágvasárnap vagy már az azt megelőző szombaton a legkisebb gyermekek énekelve indultak el a tanító vezetésével a község bírójának a háza elé. Jelezték ezzel a mozgással, hogy van folytatás, él az új nemzedék, és hívogatja az ünnepre a lakókat minden házból, minden kötöttség és előítélet nélkül. A gyermekének szövegére is érdemes odafigyelni: „Hej, koszorú, koszorú, / szép színű és jó szagú, / Vannak benne virágok, / kis rövidke zöld ágok, / Cifra kicsiny levelek, / Vannak benn üres helyek. / Liliom a tisztaság, / szelídség a gyöngyvirág, / Rózsa szeretet jele, / Zöld a remény levele. / Cifra kicsiny levelek, / Vannak benn üres helyek.”
A virágvasárnapi közösségépítés titka mindössze ennyi. Lehessen folytatni a virágok elhelyezését a zöld koszorúban, mert minden színű és formájú virágnak jut hely a zöld levelek között. Így lesz igazán szép és vonzó.
Vajon lesznek-e ennyire nyitottak és befogadók a mi virágvasárnapi közösségeink és templomaink? Jó lenne, ha minél több helyen hallatszana a gyermekek tisztán csengő éneke virágvasárnap. Kezdjük találkozásainkat addig is egy jóízű és őszinte köszöntéssel.
Szabó Lajos
::Nyomtatható változat::
|