Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 13
- „Borban az igazság, borban a vigasz…”
Egyházunk egy-két hete
Hozzászólás a cikkhez
„Borban az igazság, borban a vigasz…”
Negyedik evangélikus borfesztivál Révfülöpön
Egy 2007-ben indult rendhagyó kezdeményezés követőiként gyűlt egybe a hazai evangélikus borászok színe-java immár negyedszer, március 19. és 21. között Révfülöpön, az Ordass Lajos Evangélikus Oktatási Központban. A borfesztivál szép fejlődésének és terjedő jó hírének ékes bizonyítéka, hogy idén már – Soprontól Nyíregyházáig, Zákánytól Soltvadkertig, szinte az egész országot felölelően – több mint félszáz gazda (és borkedvelő „civil”) érezte úgy, hogy a szőlő és bor adta munkák idejéhez igazított hétvégén kicsit félre kell tenni a metszőollót, és a jóleső testvéri, baráti közösségnek és „dédelgetett gyermekeik”, vagyis boraik összemérésének kell áldozniuk ezeket a szép, tavasziasan meleg napokat.
A háromnapos esemény, melynek fővédnöke dr. Lackner Pál evangélikus lelkész, dandártábornok, protestáns tábori püspök volt, dr. Urbán Andrásnak, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa korábbi főtitkárának megnyitójával és áhítattal kezdődött pénteken, majd dr. Brazsil József egyetemi docens tartott könnyed hangvételű, de komoly témát feszegető, nagy sikerű előadást a magyar föld és az azt megművelők gazdasági helyzetéről.
A résztvevők nemcsak saját borukat hozták el a versenyre, hanem kollégáikéit is szűkebb pátriájukból, így szombaton a szakmai zsűrinek kilencven nedűt kellett bírálnia, három szekcióban.
A zsűri elnöke Varga György, a helybeli Kál-Vin pincészet tulajdonosa volt, aki nagy örömmel vállalta a megtisztelő feladatot. Köszöntőjében elmondta: sokszor ment és megy el az épület mellett, de sosem gondolta volna, hogy a falain belül ilyen lélek, ilyen jólesően barátságos légkör fogadja majd egykor, és ezért ez a verseny – amellett, hogy komoly szakmai megmérettetés – egy teljesen más hangulat közvetítője is, amiért nagyon hálás az egybegyűlteknek.
A számos bronz-, ezüst- és aranyéremmel díjazott bor mellett idén ketten is vihettek haza nagyaranyat: Galántai Károly soltvadkerti termelő 2009-es évjáratú kövidinkája és Aklan György lesencetomaji borász szintén 2009-es chardonnay-je.
Idén egy különdíj is gazdára talált. A Veszprémi Egyházmegye azon termelőnek, akinek bora legalább aranyérmet nyer, és aki a tevékenységét az egyházmegye területén folytatja, különdíjat adományoz, és a fesztiválon való részvételét is állja. Idén ez a megtiszteltetés a szentantalfai Sólyom Bélát érte.
A verseny mellett természetesen érdekes és szívet melengető előadások is várták a résztvevőket. Smidéliusz Zoltán surdi lelkész-borász Misebor – úrvacsorai bor című előadásában arra hívta fel a hallgatóság figyelmét Mózes és az égő csipkebokor bibliai igéjének tükrében, hogy az úrvacsora misztériuma olyan szentség, amelyhez csak „levetett saruval”, a legnagyobb alázattal közelíthetünk.
Györe Dániel, az Agrárgazdasági Kutatóintézet munkatársa a környező országok borászatát mutatta be, kis szomorúságot keltve a hallgatóságban, mivel megtudhatták, hogy egyik szomszédos országban sem sújtja annyi bürokrácia, adó és ellenséges hivatali légkör a bortermelőt, mint nálunk. Ékes példája ennek, hogy például a hagyományosan sörfogyasztó csehek a magyarországihoz képest szinte zsebkendőnyi borvidékük adta boraik népszerűsítésére és marketingjére jóval több pénzt költenek, mint mi.
A délutáni eredményhirdetés után négy borvidéket mutatott be egy-egy előadó. Németh Zoltán zákányi borász a Dráva mente csodaszép vidékére csábította az érdeklődőket, míg Kampits Ernő a kőszegi borturizmus kínálta lehetőségeket vázolta fel. Örvendetes volt hallgatni a fiatal Isó László Leventét, aki Isó László Balaton-felvidéken elterülő borászatát mutatta be, nem rejtve véka alá, hogy majdan a nagy hírű borász édesapa örökébe kíván lépni. Az előadások sorát Opperheim József kötcsei borászmester lebilincselő és néhol megható vallomása zárta, kellő hangulati indítást adva az este további részében a kötetlen beszélgetésnek.
A révfülöpi konferenciák sorában egyedi hangulatával és fokozott szakmaiságával különlegesnek számító együttlétet – dr. Lackner Pál tábori püspök és dr. Hafenscher Károly intézményvezető lelkész szolgálatával – úrvacsorai istentisztelet zárta vasárnap.
Az évről évre növekvő érdeklődés a szervezőket és a résztvevőket is bizonyossággal tölthette el afelől, hogy az ősi, hagyományos magyar borászmesterség előtérbe helyezése, az országban szétszórva élő evangélikus felekezetű mesterek egybehívása fontos és hagyományteremtésre méltó ötlet volt.
A magyar földhöz, a magyar borhoz való ragaszkodás messze túlmutat a „mezőgazdasági termelés” és a „jövedéki termék előállítása” témakörén, és hitben, nemzeti tudatban megtartó erővé nemesül.
Dr. Ajtony Zsoltné
::Nyomtatható változat::
|