Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 13
- Nők Békásmegyeren
Egyházunk egy-két hete
Hozzászólás a cikkhez
Nők Békásmegyeren
Talán sokan elcsodálkoznak azon, hogy mi lehet ebben a különleges: miért lenne rendhagyó a nő egy gyülekezetben? Pedig az elmúlt vasárnap az összegyülekezés napja tényleg rendhagyó volt a Csillaghegyi Evangélikus Egyházközségben: nők beszéltek nőkről. Pontosabban három női teológus az Ószövetség nőalakjairól. S ha valaki még mindig értetlenül állna a cím előtt, jöjjön a magyarázat.
A nők: D. Takácsné Kovácsházi Zelma, dr. Jutta Hausmann és dr. Varga Gyöngyi. Mindhárman teológiai tanárok az Evangélikus Hittudományi Egyetemen. Látszólag elnőiesedő világunkban ez is természetesnek tűnhet. Elvégre miért ne lehetnének női lelkészeink, miért ne foglalkozhatna egy nő teológiai kérdésekkel?
A válasz magától értetődőnek tűnhet, miközben korántsem az. Amikor Kovácsházi Zelma elkezdte teológiai tanulmányait még az 1940-es években, korántsem volt természetes, hogy egy nő lelkész legyen. Ő sem gondolta volna, hogy a lelkészi pályán köt ki, nem is ez volt az elképzelése. Egyszerűen csak érdekelték a teológiai kérdések, tanítani szeretett volna. Bár az akkori lelkésztársadalom nem lelkesedett a néhány teológuslányért – az intézményvezető legszívesebben ki is tessékelte volna őket a teológiáról –, a teológusfiúk mégis e néhány lány kegyeit keresték. Ha az udvarlásból később házasság is lett, bizonyos mértékig megoldódott az immár lelkészfeleség-lelkész sorsa: segíthetett férjének, prédikálhatott, de palást nélkül liturgiát nem végezhetett. Az első női ordinációra az 1960-as évekig kellett várni egyházunkban.
Jutta Hausmann Németországban végezte a teológiát. Már tanulmányainak befejezése előtt tudta, hogy életútja Bajorországba vezet, ahol az 1970-es évek derekán még mindig nem szolgált felszentelt női lelkész. Bár később az egyházi törvények változása a felszentelést számára is lehetővé tette, az igehirdetés lehetőségéért, aztán munkájának az elismeréséért még az 1980-as évek elején is meg kellett küzdenie. Történt mindez egy fejlett nyugati országban, amelynek – vélt – haladó szellemiségére vágyakoztunk, miközben Magyarországtól csak néhány kilométerre keletre, Erdélyben már az 1930-as években felszentelték az első női lelkészt.
A magyarországi evangélikus teológiai oktatásban Varga Gyöngyi szintén kivívta a maga elsőségét: az Evangélikus Hittudományi Egyetem 1998-ban beindított doktori programjának keretében elsőként szerzett doktori fokozatot 2003-ban, és az első női teológus, aki tulajdonképpen tanulmányainak a befejezése után máris tanítani kezdett.
E három teológus sorsa különbözőképpen indult, más-más elképzeléssel, más-más reményekkel, azonban előbb-utóbb ugyanoda érkeztek: az Evangélikus Hittudományi Egyetemre. Nem csoda hát, hogy mindhárman ószövetségi nőkről beszéltek: Éváról, Mirjamról és Ruthról, és egyáltalán a bibliai nőalakokról, az ókori izraeli vagy a később Jézust követő nők megítéléséről.
Ahogy azonban a békásmegyer–csillaghegyi gyülekezetben megszokhattuk, a beszélgetést egy rövid hangverseny előzte meg. Klembala Géza csembalóművész és felesége, Mihályi Edit operaénekes a Zsuzsánna és a vének című barokk darabot Élisabeth Jacquet de La Guerre művét adták elő, miközben a templom falain még mindig gyönyörködhettünk Rác András néhol víziószerű gyantaképeiben és térmozaikjaiban.
Veres Emese-Gyöngyvér
::Nyomtatható változat::
|