Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 13
- A nagy lelepleződés
A vasárnap igéje
NAGYPÉNTEK – JN 19,1–7
Hozzászólás a cikkhez
A nagy lelepleződés
A szenvedéstörténet egyik legdrámaibb részletének felidézésével kíván ma szólni hozzánk Isten. Nem véletlen, hogy nekünk szóló legfontosabb üzeneteit történetbe öltözteti. Ami ugyanis megtörténik, az már végérvényes. Nem vitatéma, hanem bevégzett tény. Kutathatjuk jelentőségét, de megváltoztatni nem tudjuk. Így vagyunk azzal is, ami Jézussal történt, kiváltképpen mindazzal, ami nagyhéten esett meg vele.
Az igehirdetési alapigében az evangélium szerzője mindenekelőtt Pilátus ítélőszéke előtt végbement eseményeket idéz fel, mégpedig olyanokat, amelyek leleplezőek ránk nézve. Az elbeszélő úgy mutatja be nekünk a Jézus ellen folyó bírósági eljárást, hogy annak minden mozzanata minket magunkat állítson Isten színe elé, ugyanakkor pedig szembesítsen önmagunkkal is.
Gyakran előfordul, hogy a megalázott és szenvedő Jézus a sajnálatunkat váltja ki. Ha csak ennyi történik velünk nagyhéten, akkor csupán az események felszíne érint minket, és semmit nem sejtünk meg az emberi sors lényegéből. Pilátus megnyilvánulásaiban a legtitokzatosabb és legvitatottabb az „ecce homo”, az „íme, az ember” kijelentés. Mit szándékozott ezzel mondani? Itt van ez a megalázott, megvert és kigúnyolt ember? Vagy talán: Nem kell túlzásokba esni. Nincs itt más, csupán egy esendő ember. Vagy van szavainak filozofikusabb értelme is? Ennyi az, ami az embertől telik?
János evangéliumában azonban számolnunk kell azzal, hogy a benne megfogalmazott kijelentéseknek valamiképpen közük van az ember Istenhez való viszonyához. Mert az a meggyötört ember, akit Pilátus bemutat a csődületnek, mérhetetlenül több egy sajnálatra méltó, szerencsétlen embernél. Nem csak egyike a töménytelen sok szenvedőnek. A passió eseményeit megelőzően is ő a testté lett isteni Ige, aki sok kortársa számára lett Isten megszólító, életet adó szavává. Pilátusnak is rá kell döbbennie, hogy az az eljárás, amelyre rákényszerítik, egyáltalán nem politikai ügy, hanem vallási. A zsidó nép vezetői szerint azért kell meghalnia Jézusnak, mert magát önhatalmúlag „Isten fiává tette” (7.v.). Szentségtörő igény ez, ha nem fogadjuk el ezt az egyszeri és kivételes kapcsolatot Isten és Jézus között.
Ugyanakkor azt sem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy az evangélista már a húsvét utáni gyülekezet tagja, és mint ilyen az élő Úr jelenlétében él, innen néz vissza Urának a földi élete végén elszenvedett megaláztatására és kínos halálára. Ő sem tartja olyan zavaró emléknek a múltból, amelyet jobb elfeledni, mint állandóan felidézni. Tudjuk a történelemből: az emberi gondolkodás nagyon gyakran idegenkedett a kereszten kivégzett Megváltó gondolatától. Mégis újra és újra vállalnunk kell Pál apostol szavaival „a kereszt igéjét”, mert az Isten és az ember találkozását mondja el, és ezért lerántja a leplet, már nem bölcs gondolatokkal, hanem eseményekkel alátámasztva és nyomatékosítva.
Mi történik akkor, ha Isten és ember ilyen nyílt sisakkal kerül szembe egymással? Az, ami Pilátus pretóriumában történt. Aki Istent képviselte, „amikor gyalázták, nem viszonozta a gyalázást; amikor szenvedett, nem fenyegetőzött, hanem rábízta ezt arra, aki igazságosan ítél” (1Pt 2,23). Az ember viszont gyáván meghátrál, mint Pilátus, vagy végzetes önellentmondásba keveredik, ahogy Farkasfalvy Dénes jellemzi magyarázatában az akkori zsidóság képviselőit: „Amennyiben Jézus vádlói kitartanak a vád mellett, legszentebb nemzeti álmukat tagadják meg, és a császár mellett tett hűségnyilatkozatukkal Pilátus mellett és a római uralom mellett foglalnak állást.” (Testté vált szó – Evangélium Szent János szerint, III. kötet, 121. o.) Bizony lehull a szép látszat rólunk, emberekről, és kiderül, hogy – Vörösmarty szavaival – „az emberfaj sárkányfog-vetemény” (Az emberek). Mindezt mi is folytathatnánk saját tapasztalatainkkal. Mégis Jézus némán áll Isten szeretetének bizonyosságában, és végigmegy a keresztúton, hogy fellebbentse a fátylat Isten lényének közepéről, legyőzhetetlen szeretetéről.
Dr. Cserháti Sándor
::Nyomtatható változat::
|