Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 13
- Retorikától világjárásig
Egyházunk egy-két hete
Hozzászólás a cikkhez
Retorikától világjárásig
Szellemi zsendülés a bonyhádi gimnáziumban
Kissé szeles időjárás, mégis tavaszi napsütés fogadta a Bonyhádi szellemi zsendülés kétnapos rendezvényének vendégeit múlt pénteken a Petőfi Sándor Evangélikus Gimnáziumban. Közel nyolcvan iskola kétszázötven diákja, illetve pedagógusa vett részt március 19–20-án a programokon, többek között három országos verseny döntőjén. Az Ordass Lajos retorikaverseny házigazdája Kutnyánszkyné Bacskay Eszter, a Lotz János szövegértési és helyesírási versenyé Lenczné Vrbovszki Judit, míg az Ésszel járom be a Földet vetélkedőé Gruber László gimnáziumi tanár volt.
Az országos retorikaversenyen hét iskola tizenkilenc diákja mérte össze tudását. A primer kategóriában „A művészet örök, az élet véges”, míg a magiszter kategóriában „A kevesebb néha több” címmel kellett szónoklatot írniuk és előadniuk a fiataloknak. A helyszínen kapott, választható témák között szerepelt például „A virtuális valóság előnyei”, „Szólj igazat, betörik a fejed” vagy épp „A puding próbája az evés”.
A magisztereknél Kisgyura Kata (Batthyány Lajos Gimnázium és Egészségügyi Szakközépiskola, Nagykanizsa) vihette haza az aranyérmet, míg a primer kategóriában Kovács Imola (Bonyhádi Petőfi Sándor Evangélikus Gimnázium) győzedelmeskedett, megelőzve Csorba Zsuzsannát (Batthyány Lajos Gimnázium és Egészségügyi Szakközépiskola, Nagykanizsa), a bronzérmes pedig Kesjár Ráhel lett (Békéscsabai Evangélikus Gimnázium, Művészeti Szakközépiskola, Kollégium és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény).
A versenyzők megkoszorúzták Ordass Lajos emléktábláját, így emlékezve az evangélikus püspökre, aki a bonyhádi intézmény diákja volt, itt is érettségizett.
A szövegértési és helyesírási verseny országos döntőjében három korosztályban nyolcvanegy diák vett részt. A magas színvonalú tudáspróbán a legeredményesebb tanulók és felkészítő tanáraik többek között a tavalyi bonyhádi Lotz János nyári diákegyetem publikációiból összeállított könyvet is átvehették.
A negyedik évfolyamon Kitanics Maya (Dienes Valéria Általános Iskola Grundschule, Szekszárd) győzedelmeskedett, őt Hábel Eszter (Kaposvári Kodály Zoltán Központi Általános Iskola Kisfaludy Utcai Tagiskolája), illetve Máté Fanni (Baka István Általános Iskola, Szekszárd) követte a képzeletbeli dobogón. A hetedik osztályosoknál Király Henrietta (Apáczai Oktatási Központ Belvárosi Általános Iskolai Tagintézmény, Dombóvár) bizonyult a legeredményesebbnek, második lett Papp Dávid (Fekete István Általános Iskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény, Zamárdi), harmadik pedig Palkó Richárd (Kaposvári Kodály Zoltán Központi Általános Iskola Kisfaludy Utcai Tagiskolája). A nyolcadikosok mezőnyében Punk Enikő (Ságvári Endre Gimnázium, Kazincbarcika) lett az első, mögötte pedig Erki-Kiss Szilvia és Szekeres Szilvia végzett (mindketten a Makói Általános Iskola Almási Tagintézményének tanulói).
Második alkalommal hirdették meg a bonyhádi gimnáziumban – A Földgömb című folyóirattal közösen – az Ésszel járom be a Földet elnevezésű vetélkedőt. Az előzetesen százhárom benevező és versengő csapat közül tizennyolc jutott be a pénteki bonyhádi középdöntőbe, majd onnan nyolc jutott tovább a szombati döntőbe. A főnyereményt, a marokkói utazást a szentesi Horváth Mihály Gimnázium és Szakképző Iskola csapata és felkészítő tanáruk nyerte. A második helyezett Janus Pannonius Gimnázium (Pécs) és a bronzérmes nagykanizsai Batthyány Lajos Gimnázium és Egészségügyi Szakközépiskola csapata egyaránt utazási utalványt nyert.
A szellemi zsendülés programjai keretében a fiatalok részt vehettek a Glasperlenspiel, azaz Üveggyöngyjáték elnevezésű vetélkedőben, a diák-médiaműhelyen pedig az interjú és a riport műfajával ismerkedtek az érdeklődők.
A pedagógusoknak is kínáltak külön programokat: hallhattak a Lotz János nyári diákegyetemről, ezenkívül dr. Petőfi Sándor János nyelvészprofesszor Magyar tudós külföldön, dr. Harkó Enikő középiskolai tanár Utazás és irodalom, Reiszné Szőts Edit (a Dyslexiás Gyermekekért Tolnában Egyesület elnöke) pedig A dyslexia és terápiás lehetőségei címmel tartott előadást.
Máté Réka
::Nyomtatható változat::
|