Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 13
- Víz, víz, tiszta víz… de meddig?
Egyházunk egy-két hete
Hozzászólás a cikkhez
Víz, víz, tiszta víz… de meddig?
Svédnyelv-tanárként hetente egyszer járok tanítani a budapesti Deák Téri Evangélikus Gimnáziumba. A minap a tanáriban az amúgy is túlzsúfolt asztalokon még néhány érdekes modell is helyet talált. Érdeklődve kukkantottam rá a vízesést, tengerpartot, folyómedret ábrázoló diákremekművekre, s természetesen rákérdeztem, mi is ez.
Mintha lavina indult volna el! A legkülönbözőbb tantárgyak tanárai szinte egymás szavába vágva mesélték lelkesen, hogy az iskolában hetek óta zajlik egy komplex vetélkedő, melynek témája a víz, a vízgazdálkodás, a jövő feltételezhető vízhiánya. Mivel tanárként, a Magyar–Svéd Baráti Társaság elnökeként, négygyermekes anyaként s úgy általában is nagyon kedvelem a vetélkedőket, és magam is számtalan alkalommal szerveztem a legkülönbözőbb témákban, én is rögtön lázba jöttem. Azonnal további kérdésekkel ostromoltam őket, és máris bejegyeztem heti programjaim közé a versenysorozatot lezáró vetélkedő időpontját.
Gondosan végignéztem a folyosóra kitett, már korábban benyújtott pályaműveket: víztakarékosságra és környezetvédelemre felszólító plakátokat és a már említett makettek egy részét. Sajnos egyes „versenyszámok” a hónapban elszórva kerültek sorra, így ezekről lemaradtam. De a tanári kar, elsősorban is Istvánffyné Tomka Márta biológiatanár lelkesedését jelzi ezek végtelen változatossága. A diákokat és az osztályfőnököket dicséri viszont, hogy valóban lelkesen végig is csinálták a tanulók a kiírt feladatokat. Kellett például vizes témájú verseket gyűjteni, vízzel kapcsolatos zenedarabot választani és előadni, művészi formában bemutatni egy kisorsolt vizes verset s hozzáillő képanyagot összeállítani aláfestésként.
A komplex vetélkedőre igen nagy izgalommal készült mindenki, s a versenyző csapatokon kívül természetesen szurkoló nézők is voltak. Megint csak a szervezők ügyességét dicséri, hogy gondosan ügyeltek arra, hogy mind a hetedik, mind a tizenegyedik osztályos csapat számára érdekes és megoldható legyen a feladat, illetve hogy a kisebbek ne kerüljenek behozhatatlan hátrányba.
Igen nagy szükség volt a kreativitásra, ötletességre. Például azt az igen egyszerűnek és talán első hallásra sablonosnak tűnő feladatot, hogy mutassanak be egy percben egy meghatározott vízimadarat, káprázatos változatossággal és ötletességgel oldották meg a fiatalok. Volt, hogy egész kis csapat vonult ki a színpadra, s megosztották a mondanivalót, mások „riportot készítettek” a kihalófélben lévő madárkával. Nekem legjobban a nyolcadik osztály megoldása tetszett. Besétált a porondra két hátizsákos lányka. Egyiküknél távcső, másikuknál madárhatározó. És természetesen hamar felfedeztek egy – képzeletbeli – érdekes látnivalót. A távcsöves diák szolgáltatta az információt, a másik lányka pedig a határozó segítségével tett fel további behatároló kérdéseket, hogy végre beazonosítsák a látott madarat. Érdekes volt megfigyelni, hogyan közelítettek a pontos megfejtéshez.
Volt legek versenye (legnagyobb, leghosszabb), amelyhez fényképek szolgáltattak némi segítséget, egy másik feladatban kisebb részletekből kellett felismerni egy képet.
Hihetetlen kreativitásról tanúskodott a talán legnagyobb változatosságot eredményező feladat is: háromperces utópisztikus színielőadás a vízhiányos jövőről. Nem volt határa a diákok leleményességének: kiszáradt folyóban való evezés, a folyót megtestesítő szalaggyakorlat, a tiszta víz mint árucikk, de még a tanári kar mint a szakmák egyedi és karakterisztikus képviselői is mind-mind felbukkantak a jelenetekben.
Igen nagy öröm volt megfigyelni, hogy valóban csapatmunkát hoztak létre. Ez azért remek, mert egy-egy ilyen közös program, jól lebonyolított vetélkedő kiváló alkalom az osztályközösség erősítésére, de természetesen csak akkor, ha maguk a diákok is kellő lelkesedéssel vetik bele magukat a „munkába”. És itt ezt megtették. A szellemes utópisztikus történetekbe pompásan belefűzték a környezetvédelmi tudnivalókat: mit tehetünk mi, egyének is azért, hogy ez a változás lassabban következzék be, miképp takarékoskodhatunk a vízzel, védhetjük közvetlen természeti környezetünket.
A vetélkedő alatt több tanítványom észrevette, hogy ott vagyok, odajöttek, s lelkesen meséltek további részleteket, saját osztályuk készülődését. Látszott rajtuk, hogy milyen örömmel készültek erre a rendezvényre, mennyire komolyan vették a feladatokat. Így aztán bizonyára a vetélkedő rejtett – vagy talán nem is annyira rejtett – szándéka, a környezettudatosságra való nevelés célt is ért.
Azóta azt is megtudtam, hogy az iskolában évente megrendeznek egy-egy ilyen, a gyermekek „felrázására” és ismeretterjesztésre egyaránt alkalmas komplex vetélkedőt. Tavaly a reformkor Magyarországa, két éve a reneszánsz, három éve a skandináv országok volt a téma (akkor sajnos még nem tanítottam az iskolában).
Harrach Ágnes
::Nyomtatható változat::
|