Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 13
- Az öröm vonzásában
A vasárnap igéje
NAGYCSÜTÖRTÖK – MT 26,20–30
Hozzászólás a cikkhez
Az öröm vonzásában
A kovásztalan kenyerek, azaz a páska ünnepének első napjának estéjén Jézus és tanítványai örömünnepre jöttek össze, hogy megemlékezzenek Izrael Egyiptomból való szabadulásáról. Az ünneplést nem árnyékolta be sem az, hogy Jézus tudatosan készült a halálára, sem az, hogy ezen az estén a tanítványok közül kivált az áruló.
Az egykor elnyert – a zsidóság identitását máig megalapozó – szabadságot és az eljövendő, a Jézussal való kapcsolatban gyökerező szabadságot ünnepelték. Utolsó, asztal mellett elmondott szavaival Jézus az Isten országában rájuk váró örömre utalt, arra a napra, amikor majd tanítványaival együtt újra élvezni fogja a szőlőtő termését. Hálazsoltárok éneklésével zárták a vacsorát, mielőtt kimentek az Olajfák hegyére.
Az örömünnep előzményeit részletesen feltárják az evangéliumok. Jézus és a tanítványok közös útjának számos olyan állomását ismerjük, amelyen együtt élhették át Isten szabadító erejét és szeretetét: gyógyításokat, várakozást ébresztő – gyakran példázatos – tanításokat, az ellenfelek provokációit visszaverő csattanós válaszokat. Különösen fontosak lehettek a tanítványok számára azok az élmények, amelyek arra bátorították őket, hogy úrrá lehetnek – mégoly jogos – félelmeiken és aggodalmaikon: „Ne aggódjatok tehát (…) De keressétek először az ő országát és igazságát…” (Mt 6,31.33)
Jézus mellett megtanulhatták, hogy a követése során elszenvedett veszteségek jelentéktelenek azokhoz a nyereségekhez képest, amelyekkel a mennyei Atya megáldja azokat, akik a Jézus által mutatott utat járják. Talán elindultak annak a megértése felé is, hogy a halál sem választhatja el őket Isten szeretetétől: „Ne féljetek azoktól, akik megölik a testet, de a lelket meg nem ölhetik.” (Mt 10,28) A közös út kiemelkedő állomásán, az utolsó vacsorán Jézus arra készült, hogy tanítványai számára hitelesítse azokat a lehetőségeket, amelyeket az Isten országának vonzásában már korábban megmutatott nekik.
Jézus azzal teszi rá tetteire és tanításaira a végső, hitelesítő pecsétet, hogy egészen odaadja magát tanítványainak. „Odateszi magát” – szoktuk mondani arra az emberre, akin észrevesszük, hogy nemcsak beszél, nemcsak távolról, biztonságos fedezékből irányít, nemcsak mások bőrét viszi a vásárra, és nem másoktól vár áldozatot, hanem erejét, egzisztenciáját, életét ajánlja fel fedezetéül azoknak az elveknek, amelyeket hirdet.
Jézus is „odateszi magát”, ezt ismerhetjük fel újra és újra, amikor azt mondjuk, hogy az utolsó vacsorán tanítványait megajándékozta önmagával, az úrvacsora szentségével. Az úrvacsorával élni annyit jelent, hogy a Jézussal való közösséget kézzel foghatóan megélni: azzal a Jézussal való közösséget, aki maga tette magát számunkra – tettei és szavai hitelesítéseként – kézzelfoghatóvá.
Az öröm vonzásában megszülető asztalközösség keretében kapnak értelmet az úrvacsora szereztetési igéinek súlyos szavai is: „bűnök bocsánatára”. Megtanultuk, hogy az úrvacsora komoly dolog, alapos felkészülés után térdeljünk csak az Úr oltárához. Megtanultuk, hogy át kell éreznünk: koldusok vagyunk. Megtanultuk, talán gyakoroljuk is, hogy az úrvacsoravétel előtt bűnvallást kell tennünk, legalább a gyülekezeti közös gyónás szavaival, de, ha lehet, konkrétan, személyesen, a megbántott testvér füle hallatára is. S ez mind igaz, jó, ha nem felejtjük, és ezek szerint készülődünk.
De ha csak ennyit tudunk, keveset tudunk. A „bűnök bocsánatára” ugyanis elsősorban nem arról szól, hogy nekünk milyennek kell lennünk, ha meg akarjuk élni Jézussal egy asztalnál a vele és a testvéreinkkel való közösséget, hanem arról szól, hogy mit kapunk az asztalnál. Az Isten országáról szól, amely Jézus szavai szerint már közel jött hozzánk, amelyben helyreállhat az Istennel és az egymással való sérült kapcsolatunk, amelynek a valóságát Jézus teljes odaadásával hitelesítette számunkra.
Evangélikus úrvacsora-értelmezésünk fontos hangsúlya, hogy az oltár felé vezető utunkon nem kell magas küszöböt átlépnünk, úgy kérhetem a felvételemet az úrvacsorai közösségbe, „amint vagyok…” A visszafelé vezető úton viszont, amely konfliktusokkal terhelt kapcsolataimba vezet, már ne legyek ugyanaz, aki az előbb voltam: dolgozzon rajtam és bennem az Isten országának az ereje. Ahogyan az elbocsátásban halljuk: „Akik megtapasztaltátok a bűnbocsánat örömét, építsétek a testvéri közösséget az emberek között megbocsátással és önfeláldozó szeretettel!”
Textusunk meghökkentő módon húzza alá ennek az értelmezésnek az első felét. Az utolsó vacsorán Jézus együtt étkezik az árulóval is. Világosan beszél az árulásról, a benne rejlő gonoszság súlyáról, még azt sem rejti el, hogy melyik tanítványára gondol, mégis együtt marad vele az asztalközösségben. Nem hagyja ott, nem küldi el; az evangélista elbeszélése alapján arra kell gondolnunk, hogy Júdás akkor is jelen volt, amikor Jézus megtörte a kenyeret, és körbeadta a poharat. Tudott a szándékáról, de nem mondta fel a vele való közösséget.
Lehet, hogy Jézus az utolsó pillanatig arra vágyott, azért könyörgött, hogy az áruló gondolja meg magát, és forduljon vissza a végzetes úton? Lehet, hogy látta Júdásban a megtérésnek azt a parányi lehetőségét, amelyet Júdás nem látott, és nem hagyta, hogy kibontakozzék benne? Nem tudjuk, hogy Jézus mit gondolhatott, ezek csak találgatások, de ha mindazt számba vesszük, amit Jézus az Isten országának titkáról mondott, talán nem alaptalan feltételezések. Az viszont az evangélista elbeszélésén alapuló tény, hogy Júdás is részese volt az asztalközösségnek. Nem Jézus és nem is a többi tanítvány bontotta fel a vele való közösséget.
Mai világunkban, amikor híressé, érdekessé lehet válni annak révén, hogy valaki kivel nem vállal közösséget, kivel nem áll szóba, kit nem hallgat meg, kinek a köszönését nem fogadja, és kivel nem fog kezet, fontos üzenetet hordoz a teljes asztalközösség lehetősége. Azé a teljességé, amely egyedül méltó az Isten országának öröméhez.
Dr. Csepregi András
::Nyomtatható változat::
|