Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 13
- In memoriam Vértesy Rudolf
Evangélikusok
Hozzászólás a cikkhez
In memoriam Vértesy Rudolf
(1929–2010)
Közel hatvanéves ismeretség kapcsolt össze az elhunyt lelkész testvérrel, akivel életünk három területén is olyan szálak fűzték szorosra hitünket és gondolatvilágunkat, melyek döntően beágyazódtak szolgálatunkba.
Talán az első az akadémiánkon végzett teológiai tanulmányok, melyek Sopronban kezdődtek. Ő jóval előbb jött a városba a felvidéki Felsőszeliből, a gyülekezet árvaházában lelt otthonra, és így került a teológiára. Nem voltunk ugyan egy évfolyamban, de voltak közös alkalmaink, óráink, amikor teológustársam aktivitására, amely később lelkészként is megnyilvánult, felfigyelhettem. Hozzászólásai, problémafelvetései a hit és teológia, az egyéni és közösségi élet kérdéseiben nem a „száraz ágon károgó varjú” pesszimizmusát sugallták, hanem a Krisztusban meggyökerezett hit virágzó fáján a jó gyümölcstermés érdekében „permetezett” hozzászólásaival a kártékony „férgesedés” ellen.
Mint szolgatársak is sokat találkoztunk, amikor nemcsak egy kerületben, de egy egyházmegyében is szolgáltuk az Urat.
Vértesy Rudolf tanulmányai végeztével Hácson kezdte a gyülekezeti munkát, majd Bábonymegyerre került, ahol a családi fészek melegében nevelődött két fia, kiket soproni származású és az ottani gyülekezet fiataljai között hűséges szolgálatot végző hitvesével, Fehér Évával nevelt.
1972-től szolgált Dombóváron, de ekkor Somogydöröcskét is gondozta. 1996-ban ment nyugdíjba.
Közel került hozzám, mint szülőfalum – Csikóstőttős – gyülekezetének lelkésze is. Örülök, hogy a Németországba kikerültekkel való kapcsolattartásban, itthoni és kinti német nyelvű istentiszteletek tartásában segítségére lehettem a Dombóváron működő lelkész testvéremnek. Együtt avattunk háborús emlékműveket Gerényesen és Csikóstőttősön magyar és német nyelven. (Ezeket szabad téren állították fel a külföldiek hathatós támogatásával.)
Kapcsolatunk mélyülését jelentette, amikor testvérbátyám családtagjainak is hosszú időn keresztül (1977-től nyugdíjba meneteléig) hirdette az evangéliumot. Bővült szolgálata, mert 1979-től Kaposszekcsőt is gondozta. Gyászoló családtagjai, fiai és unokái mellett ott látom egyik számomra kedves menyét, egykori konfirmandusomat, Katit, aki mint orvos erősíthette szívbetegségében a hosszabb ideje özvegy édesapát, nagyapát.
Ezért amikor most a Krisztusról bizonyságot tevő családtagra és gyülekezetek lelkipásztorára gondolva hálát adunk Istennek szolgálatáért, kapcsolódjunk be egy bibliai gyülekezetnek szóló vigasztaló üzenetbe: „…mi is, akiket a bizonyságtevőknek akkora fellege vesz körül…, állhatatossággal fussuk meg az előttünk levő pályát. Nézzünk fel Jézusra, a hit szerzőjére és beteljesítőjére, aki… vállalta a keresztet…” (Zsid 12,1–2), és győzelmes feltámadásával reménységet adott az itt összekötő szálak szétszakíthatatlan folytatásához az őt dicsőítő magasztalásban az örök élet boldog otthonában!
Szimon János
::Nyomtatható változat::
|