Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 18
- Cui prodest?
Keresztény szemmel
Hozzászólás a cikkhez
Cui prodest?
Hála sajátos jellegű, újkori demokráciánknak, ilyenkor, a választások környékén rendszerint megélénkül az élet, felpörög a hangulat, fellángolnak a kedélyek, elszabadulnak indulatok, és a jól felheccelt választók elszánt gladiátorként esnek egymásnak a vélt vagy valós igazság védelmében. Magyarországon hetek, hónapok óta ez a mindenható tömegtájékoztatás fő témája, a virtuális toplistán maga mögé utasítva az izlandi vulkán hamus sztoriját is. Ez a mindent vulkáni hamuként beborító, átható politikai kampányhangulat kezdte el megfertőzni az Evangélikus Élet EvÉl&levél rovatát is.
Az nem gond, hogy ilyenkor felszínre törnek kényesebb kérdések, hogy ezekről egy nyílt fórumon őszintén, szókimondóan vitatkozunk. Nem gond, hogy vélemény- és nézetkülönbségek vannak, sőt a fejlődés és haladás dialektikájának szempontjából módszertanilag ez még hasznos is lehet. Tudatában kell lennünk annak, hogy nem vagyunk egyformák; különbözőek, sokfélék vagyunk, bizonyos kérdésekről más és más a felfogásunk, a véleményünk, mégis együtt alkotunk egy lelki közösséget, egy spirituális nagycsaládot. Pál apostollal együtt valljuk: „Mert ahogyan a test egy, bár sok tagja van, de a test valamennyi tagja, noha sokan vannak, mégis egy test… és mindnyájan egy Lélekkel itattattunk meg.” (1Kor 12,12–13)
Ami az említett rovattal kapcsolatban mégis aggasztónak tűnik, az nem más, mint az utóbbi időben megjelent több, érzelmektől, indulatoktól, sértődésektől, sőt bántó személyeskedésektől sem mentes olvasói levél. Jól érzékelhetően néhány, a kampányláz gerjesztette, csontig rágott, örökzöld téma lett bedobva, többek között az egyházak, egyházi személyiségek nyilvános politikai szerepvállalása vagy a nemzeti zászló templomi használatának mesterségesen gerjesztett problémája.
Cui prodest? Kinek használ? – hát, gondolom, azt sejteni lehet, hogy nekünk semmiképpen sem. Legalábbis nem így, nem ebben a formában.
Ami az első kérdéskört illeti, mármint a nyilvános, politikai, közéleti szerepvállalás kérdését, ebben egyháziak, egyházon kívüliek véleménye igencsak megoszlik. Vannak, akik az egyházak politizálása, közéleti szerepvállalása ellen folytatnak militáns küzdelmet, mások egy „minden lében kanál” egyházat vindikálnak. Nagyjából már egyetértés van abban, hála Istennek, hogy a közügyek, így a politika is attól köz-ügyek, hogy ránk, mindnyájunkra tartozó, bennünket érintő ügyekről, dolgokról szólnak.
Az egyháznak, egyházi személyeknek, lelkipásztoroknak joguk, sőt adott esetben erkölcsi kötelességük a közjó érdekében véleményt nyilvánítani, aktív módon hozzájárulni a közügyek előmozdításához. Ha a politikát úgy értelmezzük, hogy ez a „közjó szolgálata a közéletben” – márpedig a keserű történelmi tapasztalatok ellenére miért is ne tehetnénk –, akkor kimondhatjuk, hogy a Krisztus iránti hűség és engedelmesség kritériuma alatt az egyház, az egyházat képviselő személyek úgynevezett politizálása egyben a hívők közéletben való aktív részvételét jelenti.
Abban mégis élesen megoszlanak a vélemények, hogy ezt miként, milyen mértékben, milyen formában tegye az egyház.
A politikum oldaláról vannak, akik kimondottan „jóindulatú féltésből” óvják az egyházakat és a jó keresztényeket, nehogy a pártpolitikai kampányok mocsarába süllyedjenek, vagy beleszóljanak bármilyen, napirenden lévő politikai kérdésbe. Szerintük az egyházak maradjanak meg a nekik kijelölt szakrális szféra területén. Lehetőleg maradjanak némák, csendesek, semlegesek.
Van azonban egy másik veszélyes kísértés is arra, hogy jól felfogott érdekek mentén eszközként próbálják felhasználni a vallást, a vallásos intézményeket. Ez esetben is egyfajta szerepleosztás történik, egy meghatározott mozgástér-kijelölés, amellyel kapcsolatban világosan kijelenthetjük, hogy a pártszimpátia nem esik egybe a hittel, a véleménynyilvánítás szabadsága pedig szent és elidegeníthetetlen joga mindenkinek. Látni kell azonban azt is, hogy nincsen egyetlen olyan szegmense társadalmuknak, melynek ne lenne valamilyen értelemben köze a politikához. Az persze rajtunk áll vagy bukik, hogy engedjük-e magunkat ilyen-olyan, nekünk szánt szerepekbe belekényszeríteni, engedünk-e az idomításnak, vagy maradéktalanul próbálunk eleget tenni a Krisztustól kapott küldetésnek, és megállunk a tőle kapott szabadságban.
Ami a nemzeti zászló templomi használatának kérdését illeti, hadd reflektáljak a kérdésre sajátosan erdélyi szemszögből. Amíg Magyarországon a nemzetiszínű zászló köztereken, középületeken való megjelenése természetes dolog, mivel ez a magyar államiság jelképe, Erdélyben egészen más a helyzet. A magyar zászló bármilyen nyilvános használata sok évtizeden keresztül főbenjáró bűn volt, árulás, irredentizmus. Egy-egy kokárda kitűzéséért kemény éveket töltöttek szerencsétlen emberek a szamosújvári, peripravai és más fegyintézetek átnevelő tanfolyamain.
A nemzetiszínű lobogó ma Erdélyben nem kizárólag a magyar államiság jelképe, hanem az egész nemzet együvé tartozásának a kifejezése. A címeres zászló pedig még inkább kifejezi a közös nemzeti, kulturális és keresztény önazonosságunkat.
A nemzeti zászló nem tartozik a szó szoros értelmében vett liturgikus térhez, nem „szakrális tárgy”, számunkra mégis szent. Erdélyi Evangélikus Egyházunkban egyelőre nincsen semmiféle szabály, előírás a zászló templomi használatát illetően. Ezt az adott közösségek lelkipásztoraira, presbitériumaira bízzuk. Minden törvény, szabály, előírás nélkül, évtizedeken keresztül tudtuk a zászló helyét, és remélem, tudni fogjuk a jövőben is. Egyelőre nem tűzhetjük ki nemzeti zászlónkat a templom külső falára, sem intézményeink, épületeink homlokzatára. Bevittük tehát a templomba, a díszterembe, belső szobáinkba, ne sértsen senkit.
A templomban méltó és megfelelő helyre állított zászló pedig sehol sem lett az imádat tárgya az élő Isten helyett. Nem tudja elhomályosítani Isten dicsőségét.
Miért lehet, kell mégis tisztességes helyet találni a templom hajójában a nemzeti zászlónak? Nemcsak azért, mert keresztény jelképeket és jelentést hordoz szimbolikájában, hanem azért is, hogy minden alkalommal emlékeztessen: nemzetünket, hazánkat imádságban vigyük Isten elé, és ajánljuk kegyelmébe.
Nemzeti zászlónk nem uralmi jelkép. Volt idő, amikor rejtegetni kellett, fel sem merült a „kitenni vagy nem tenni” kérdése. Ma is vannak, akik kiteszik, mások elteszik a zászlót.
A zászló helye azonban, s mindaz a jelentés, amelyet ez a jelkép hordoz, legelsősorban mélyen a szívünkben kell, hogy legyen. Mert ha ott hiányzik, akkor az egész nem más, mint puszta díszlet, üres színjáték, képmutatás, ostoba vitatkozás mások (kár)örömére.
Adorjáni Dezső Zoltán püspök Erdélyi Egyházkerület
::Nyomtatható változat::
|