Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 18
- Magyar papnék Bajorországban
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Magyar papnék Bajorországban
Jelentős találkozónak, a Németországi Protestáns Egyház (Evangelische Kirche in Deutschland – EKD) lelkészfeleségei küldöttgyűlésének adott otthont április 19. és 22. között a festői bajor városka, Rothenburg ob der Tauber (a Tauber folyó mellett fekvő Rothenburg).
Az összes tartományi egyház (Landeskirche) működtet olyan szervezetet, amely a lelkészfeleségek együttműködésére épül, az ő problémáik megoldásában próbál segíteni (Pfarrfrauendienst). A mostani négy nap az EKD szervezésében arra adott lehetőséget, hogy a tartományi egyházak választott küldöttei országos szinten találkozhassanak egymással.
Ezekre a gyűlésekre minden alkalommal meghívnak két vendéget is. Idén – a bajor és a magyar egyház több évtizedes együttműködésére való tekintettel – hazánkra esett a választás. A magyar papnékat Némethné Tóth Szilvia (Pécs) és e beszámoló írója képviselte; a vendégek összes költségét az EKD állta. Köszönet érte!
A találkozó mottója a vendégfogadás: „Gast sein, gastfrei sein.” Ez a téma a Zsidókhoz írt levél gondolatára épül: „A testvéri szeretet legyen maradandó. A vendégszeretetről meg ne feledkezzetek, mert ezáltal egyesek – tudtukon kívül – angyalokat vendégeltek meg.” (Zsid 13,1–2)
A felszólításból személyes kérdések következnek: Nyitottak vagyunk-e arra, hogy vendéget fogadjunk, illetve hogy vendégként otthon érezzük magunkat valahol? Észrevesszük-e, amikor Isten valakit angyalként állít mellénk; képesek vagyunk-e arra, hogy mások angyalává váljunk? Mit tudunk kezdeni azzal a ténnyel, hogy az élet állandó jellemzője a változás? Észrevesszük-e útközben a kihívásokat? Megtaláljuk-e a biztonságot és a stabilitást a változó körülmények között?
A napirendben váltották egymást a praktikus kérdéseket tárgyaló és a lelki elmélyülést szolgáló programok. A legtöbb beszélgetés csoportokban zajlott. Például: Ki hogyan kezeli a váratlan, rosszkor érkező látogatót vagy a kellemetlen helyzeteket? Hogyan lehet megőrizni a parókián a magánélethez való jog (a család védelme) és az embertárs felé való nyitottság egyensúlyát?
Egyik délelőtt szakember vezetésével, bibliodráma formájában került sor A nagy vacsora (Lk 14,15–24) példázatának feldolgozására, minden történetbeli szereplő látásmódját, véleményét figyelembe véve.
Esti program keretében lehetőség nyílt arra, hogy a résztvevők közelebbről megismerjék a magyar egyház életét és a magyar küldöttek személyét. Az odafigyelés később adományban is, imádságtémában is megmutatkozott.
Nagy igény volt a tapasztalatcserére, gyakorlati és jogi kérdések megtárgyalására. Bár ezek a témák a kívülállók érdeklődésétől látszólag távol állnak, mégis hasznos tanulságokat tartalmaztak a magyar vendégek számára.
Egyik délután szakértő idegenvezető-lelkész mutatta be a hölgyeknek Rothenburg gazdag történelmét és nevezetességeit.
Az utolsó, ünnepi estén a bajor tartományi egyház adott fogadást a küldötteknek. Az alkalmat megtisztelte jelenlétével dr. Johannes Friedrich, a Landeskirche püspöke is, aki beszédében kitért minden olyan fontos kérdésre, amely a német lelkészfeleségeket foglalkoztatja.
Ez az alkalom egyszeri lehetőség volt, de a bajor–magyar együttműködés tovább folytatódik: két vendég kapott meghívást Balatonszárszóra, a magyar papnék szeptember végi találkozójára.
Ecsedi Zsuzsa
::Nyomtatható változat::
|