Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 18
- Az új ének forrása
A vasárnap igéje
HÚSVÉT ÜNNEPE UTÁNI NEGYEDIK (CANTATE) VASÁRNAP – ZSOLT 96,1–13
Hozzászólás a cikkhez
Az új ének forrása
A húsvét ünnepe utáni negyedik vasárnap az éneklés vasárnapja egyházunkban. A 98. zsoltár így kezdődik: „Énekeljetek az Úrnak új éneket!” Három gondolatkört tegyünk meg most Isten egyik legnagyobb ajándéka: az ének és a zene körül.
Énekeljetek! Hajdan biztatás nélkül is énekeltek az emberek. Örömben és bánatban egyaránt felcsendült az ének. Nem az számított, mennyire szól tisztán, hanem az volt a fontos, hogy kiénekelje magából az ember, ami a szívét, lelkét betöltötte. Az öröm így még elevenebb lett, a bánat viszont oldódott. Mostanában mindenhonnan gépi zene szól. Sajnos egyre kevesebbet énekelünk, ezért haloványabb marad örömünk, és keserűbb a fájdalmunk. Az éneket mint Isten ajándékát egyre inkább elfelejtjük, egyre visszafogottabban élünk vele, még istentiszteleten is gyakran erőtlenül szól énekünk.
A szív teljességéből szól a száj, mondta Jézus Urunk, és bátran állíthatjuk ezt az éneklésről is. A vasárnap igéje Isten dicséretére buzdít. Ugyanakkor érezzük, hogy felszólításra nem lehet sem örvendezni, sem Istent dicsérő éneket énekelni.
Mi indíthat minket életünk gondjai, nehézségei között is Istent dicsérő éneklésre? A tapasztalat és a reménység. „Hirdessétek szabadítását mindennap!” Ha valaki már tapasztalta, mit jelent a Krisztusban kapott szabadulás, szabadítás a hiábavalóság érzésétől, bűntől és haláltól való rettegésből, elrontott és elmulasztott dolgaink visszahúzó árnyaiból, biztatás nélkül is dicséri Istent, akár énekkel is. A hálás szívben születik meg az Istent dicsérő ének.
Amikor pedig Isten elrejtőzik szemünk és szívünk elől, akkor megmarad a reménység, hogy az Isten által rendelt időben újra átéljük a szabadulás örömét. „Hiszen a népek istenei csak bálványok, az Úr pedig az ég alkotója.” Micsoda különbség! Istenpótlékok helyett azzal az Istennel lehet közösségünk, aki teremtőnk, megváltónk és megszentelőnk.
A vasárnap evangéliuma (Jn 16,5–15) a gyülekezet igazi keresztény örömének forrását abban jelöli meg, hogy Jézus elküldi a Szentlelket. A Szentlélek teremti, erősíti és őrzi bennünk a hitet és szívünkben az Istent dicsérő ének forrását.
Az Úrnak énekeljetek! Nemcsak magunknak, saját örömünkre, hanem az Úrnak. Furcsa arra gondolni, hogy a mennyei kórus kristálytiszta hangzása mellett mi örömét lelheti Isten a mi éneklésünkben. Nem azért örül, mert jólesik neki a dicséret, ami egyébként megilleti. Úgy örül, mint mennyei Atyánk. Isten öröme az, ha minket az egyetlen igazán jó helyen, helyzetben lát: a vele való közösségben, hitben, reménységben, szeretetben.
Új éneket énekeljetek! Mitől új egy ének? Talán attól, hogy ma írják a szövegét és a dallamát? Gyakrabban kellene teljesen új énekeskönyvet kiadni, feledve az egyház évszázadok alatt született énekeit? Egyáltalán nem így van. Énekeink újdonsága nem a stílusban, hanem a tartalomban rejlik. Amikor Istenről énekelünk, amikor Isten szeretetének, jóságának és hűségének átélt, megtapasztalt valósága indít éneklésre, akkor új az ének. Új, mert friss és élő a tartalma, jelen idejűvé lesz, legyen az gregorián vagy veretes Luther-ének vagy éppen napjainkban születő igényes ének. Attól új, hogy mi magunk is benne vagyunk, érintettek vagyunk, részesei vagyunk annak, amit Krisztus népe évszázadok alatt ugyanolyan frissen és elevenen tapasztal meg a megváltás csodájaként.
A Szentlélek, akinek egykori munkája nyomán régen élt testvérünk szívéből fakadt az ének, ugyanaz a Lélek, aki a régies, veretes szövegű éneket is frissé és elevenné teszi. Mindez érvényes az egyház zenéjére, a szent zenére is. Legnagyobb evangélikus zeneszerzőnk: J. S. Bach műveiben ma is elevenen szólal meg az élő evangélium.
Kovács László
::Nyomtatható változat::
|