Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 18
- Tisztelgés egy bátor kiállás előtt
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Tisztelgés egy bátor kiállás előtt
Nyilvánvaló, hogy a Magyarországi Evangélikus Egyház 2010-ben teljesen más kulturális, gazdasági és politikai helyzetben levő országban végzi feladatát, mint amilyenben a német protestánsok éltek 1934-ben. Egyértelmű, hogy az állam berendezkedése demokratikus, és nem a nemzetiszocialista eszme uralja. Világosan körvonalazódik az az európai meggyőződés, hogy nincs helye a kirekesztésnek, a faji vagy vallási alapú hátrányos megkülönböztetésnek. Ebből talán az következne, hogy a Barmeni teológiai nyilatkozatnak semmi mondanivalója nincs számunkra?
Ha így lenne, akkor Fekete Károly – a Debreceni Református Hittudományi Egyetem docense – bizonyára nem írt volna a nyilatkozatról alapos, a magyarországi recepció történetére is figyelő könyvet.
Bölcskei Gusztáv püspök ajánlásában olvasható: „A Barmeni Teológiai Nyilatkozat határvonalat jelöl ki. Világosan megmutatja, hol van és hol nincs a helye az egyháznak, minek van és minek nincs helye az egyházban.” És mindennek mércéje nem a hangos többség által skandált vélt érték, hanem egyedül Isten igéje, amely – ahogyan a nyilatkozat végén áll – örökké megmarad.
A dokumentum aktualitását éppen az igével vetekedő emberi gondolatok elhatárolása jelenti az igazságtól, attól a valóságtól, amely egyedül a názáreti Jézus Krisztusban ismerhető fel. Nincs más igazság, nincs nyárspolgári megalkuvó kényelem, de a felelősségre elhívott ember cselekvésének igenis jogosultsága van, ha életének zsinórmértékét meghamisítják, és idegen eszmék hangzavarába fojtják!
A könyv első részében a szerző a német egyházi harc (Kirchenkampf) bemutatására vállalkozik.
Az úgynevezett Német Keresztények (Deutsche Christen) korszerű kereszténységet ígértek, jóllehet a korszerűség kimerült az igét megcsúfoló hazugságokban. Hitler hatalomra jutását így Isten egyetemes kinyilatkoztatásának mondták, szorgalmazták az egyeduralom elvének (Führerprinzip) bevezetését az egyházban, és végül ott is támogatták a zsidók kirekesztését és az antiszemitizmust. Hangoztatták, hogy a Bibliából ki kell törölni mindent, ami zsidó eredetű. Megjelent a politikai messianizmus tévképzete. Olyan jelszavak uralták a fiatalok gondolkodását, mint a „Dicsőségem a hűség!” SS-jelszó vagy a „velünk jön el az új kor”.
Ebben a politikailag és egyházilag is felfokozott helyzetben kezdett ébredni a német Hitvalló Egyház.
Wuppertal város Barmen nevű kerületében 1934. május 29–31. között hitvalló zsinatot tartottak. Ekkor olvasták fel azt a korábban elkészített tervezetet, amelyet Hans Asmussen evangélikus lelkész, Thomas Breit egyházfőtanácsos és Karl Barth neves református teológus fogalmazott meg a Német Keresztényekkel szemben. A nyilatkozatot 139 zsinati tag egyhangúlag fogadta el. Török István debreceni professzor utólag így értékelte az elfogadás jelentőségét: „A keresztény józanság túllátott a kezdeti sikerek ígéretén, és prófétai módon az előre látott végzettől akarta megmenteni az országot.”
Következő részében a kötet közli Török professzor 1954-es nyilatkozatfordítását, bár tudjuk, hogy több magyar fordítás is elérhető: evangélikus részről Benczúr László vagy Groó Gyula munkája, de a református Márkus Mihály és Juhász Tamás fordítását is méltán említhetnénk.
A továbbiakban részletekbe menő, ám világosan megfogalmazott gondolatok által mélyedhet el az olvasó a nyilatkozat szerkezeti felépítésében és tartalmi jelentőségében. A szerző végül a hazai recepció kapcsán úgy emlékezik meg ifj. dr. Varga Zsigmondról, mint a „magyar Bonhoefferről”, őt vértanúsága által „tanítónkká avatta az Élet Ura”.
Ha méltató soraimat azzal kezdtem, hogy „nyilvánvaló”, akkor most gondolataimat úgy fejezem be, hogy talán ma mégsem egészen nyilvánvaló mindaz, ami ellen a barmeni nyilatkozat megfogalmazói felemelték szavukat. Ezért a hazai recepciónak folytatódnia kell! És ennek szakértő elősegítéséért köszönet illeti a kötet szerzőjét.
Orosz Gábor Viktor
::Nyomtatható változat::
|