Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 49
- Már nem az a kérdés, hogy van-e kiút
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Már nem az a kérdés, hogy van-e kiút
Hetedik alkalommal rendezték meg november 25-én a Van kiút… konferenciát. Az erkölcsi-morális válságból való kiút keresése helyett ezúttal a kiúton járás feladatairól cseréltek eszmét a találkozó résztvevői. A Van kiút… konferenciasorozatot – az ország szellemi megújulásának elősegítése céljából – a Barankovics István Alapítvány Izraelita Műhelye és a Szent István Alapítvány hívta életre 2008 májusában. Az első, Érden megtartott fórumot egy-egy nyíradonyi, nagyváradi, budapesti, debreceni és szegedi alkalom követte. A hetedik tanácskozásnak újra az érdi Hotel Termál Liget adott otthont.
Az ezúttal a Hit, egészség, összefogás, egység témában megrendezett konferencia – határon innen és túlról érkező – előadói most is a zsidó és a keresztény felekezetek, valamint civil szervezetek képviselőiből kerültek ki. Azok voltak együtt, akik – Weisz Péternek, az izraelita műhely elnökének szavaival élve – maguk is vallják: „több az, ami összeköt, mint ami elválaszt bennünket”.
Az alaptémáról szólva Köves Slomó, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség vezető rabbija úgy fogalmazott: a közösségen belüli egység elképzelhetetlen az egyes emberekben megvalósuló egység nélkül. Utóbbi biztosítékának az Istenbe vetett hitet, az emberi élet értékének tiszteletét és a családi élet tisztaságára való törekvést tartja, a társadalmon belüli egység megteremtésének eszközét pedig a Biblia közös tanulmányozásában látja. (A főrabbi javaslatát is figyelembe véve döntöttek úgy a szervezők, hogy a következő, 2011 márciusában Szabadkán megrendezendő Van kiút… konferencia témája a „Szeresd felebarátodat, mint magadat!” parancs tanulmányozása lesz.)
A társadalom alapját képező egységről beszélve Német László nagybecskereki (délvidéki) római katolikus püspök a hitet, az anyanyelvet, a kultúrát és a nemzethez tartozást nevezte meg közös nevezőként. Mint elmondta, ha az egység ezekre az értékekre épül, akkor azt még a földrajzi határok sem bonthatják meg.
A múlt hét csütörtöki alkalom különlegességét az adta – és erre köszöntőjében Mikola István, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának, illetve a Szent István Alapítványnak az elnöke is utalt –, hogy ma már nem az a kérdés, van-e kiút a válságból, hanem az, hogy tudunk-e járni rajta.
„A szellemi ember felelőssége most még nagyobb, mint a válságból kivezető út megtalálása előtt volt” – ezt már Jókai Anna Kossuth-díjas író hangsúlyozta, hozzátéve, hogy lámpásként kell megvilágítaniuk az utat a politikusoknak, akiknek nem pénzért vett tanácsadókra van szükségük, hanem az embereket kell megkérdezniük, tőlük kell megerősítést, illetve bírálatot, kritikát várniuk, hogy jól végzik-e a dolgukat, nem esnek-e ugyanazokba a hibákba, mint elődeik.
A szellemi embernek amellett, hogy utat mutat, következetesnek is kell lennie – tette hozzá Égető Ferenc, a Kálvin János Presbiteri Misszió elnöke. – Nyitott szemmel kell járnia, és mindkét oldalt egyformán kell megítélnie: dicsérnie kell, ha jót lát, és intenie, ha rosszat.
A tucatnyi előadás konklúzióját talán így fogalmazhatnánk meg: boldogulásunkat nem a sok beszédben találjuk meg! Záró előadásában D. Szebik Imre nyugalmazott evangélikus püspök, a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának elnöke is hangsúlyozta, hogy a problémák megoldásának a kulcsa az, ha mindenki a legjobb tudása szerint teszi a maga dolgát, feladatát a saját helyén. Azt ugyanis, amit a Jóisten személy szerint ránk bízott, senki nem végzi el helyettünk.
V. J.
::Nyomtatható változat::
|