Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 49
- Ajtónyitás – adventváró hétvége
Egyházunk egy-két hete
Hozzászólás a cikkhez
Ajtónyitás – adventváró hétvége
Ha pontatlan is, szinte közhely, hogy advent a várakozás időszaka. Hogy miért jó várni? Mert izgalmas, mert valami jó ígérete fogalmazódik meg benne. Mindazok, akik november 26-án a balatonszárszói Evangélikus Konferencia- és Missziói Otthonban összegyűltek, a „várakozás várására” érkeztek.
A Budapestről és Pest környéki településekről, javarészt Nagytarcsáról érkező mintegy ötvenfős társaság hozzávetőleg felét tízévesnél fiatalabb gyerekek tették ki. A legfiatalabb résztvevő féléves, a legidősebb kilencvennégy éves volt. Olyan család is volt, ahonnan négy generáció képviselője érkezett az alkalomra.
A hétvége lelki vezetője, Smidéliusz Gábor áhítatain az ajtó témáját járta körbe. Az ajtó szép, hívogató kép, mely a belépés szimbólumaként értelmezhető. Advent is ilyen belépés, egy új egyházi esztendő kezdete, amikor Isten maga biztat bennünket, hogy bátran lépjünk át az általa kitárt ajtón. Az ajtó adott esetben azonban félelmetes kép is lehet. Az ajtó, amely mögött nem tudjuk, mi rejtőzik. Félünk az ismeretlentől és a bizonytalantól. Éppen ennek a félelemnek a leküzdéséhez kell az adventi hit, hogy Jézus, a szabadító születik meg nekünk karácsonykor.
Az elmélkedéseket a „elvártnál” mindig hosszabb éneklés előzte meg és követte, ugyanis mindenkinek nagy élményt jelentett a szárszói házigazda, Végh Szabolcs és Gábor lelkes, ugyanakkor profi zenekísérete. Az intézményvezető több ízben is népi hangszereket ragadott, és azokon kísérte ismertebb és kevésbé ismert karácsonyi énekeinket.
Aki járt már Balatonszárszón az evangélikus üdülőben, az nyilván tudja, tapasztalta, hogy az ott eltöltött idő nemcsak a léleknek, hanem a testnek is egyfajta balzsam. A közismerten finom szárszói konyha remekein kívül a hétvége résztvevői a saját maguk (no meg a személyzet) által (elő)készített, parázson sült kürtőskalácsot is megkóstolhatták, amit mézeskalácssütés követett. Ebben inkább a gyerekek élhették ki alkotókedvüket, de több felnőtt is komolyabb mézesbábok elkészítésére vállalkozott. Volt, aki betlehemet készített, volt, aki mézeskalácsházzal próbálkozott.
Mivel az adventi várakozásban fontos szerepet kap a koszorú, a hétvége programjából nem hiányozhatott az adventikoszorú-készítés sem. Öröm volt látni, amikor egy hosszú asztalon felsorakozott a mintegy húsz különböző stílusú, különböző ízlést tükröző, igényesen elkészített négygyertyás asztaldísz. A szervezők még arra is lehetőséget teremtettek, hogy mindenki a saját maga által készített gyertyákat használja fel, ugyanis – türelmes résztvevőkre gondolva – a gyertyamártogatás is a program részét képezte.
A nagyszámú gyereksereg közben vígan játszott az előterekben és a hosszú folyosón. Nekik nem kellett kreatív programokat kitalálni, ők ugyanis kitaláltak saját maguknak. A tálalókocsiból egyszeriben teherautó lett, a műanyag gyerekkádból hajó, a mosdófellépőkből bóják. Szülőként az ember nagy örömmel nyugtázhatja: Szárszó valódi gyerekbarát hely. Mert tény, hogy fontos a felszereltség is – az intézmény ilyen szempontból is minden igényt kielégít –, de a szemlélet még ennél is fontosabb. Azt hiszem, aki járt már valaha gyerekkel Szárszón, tapasztalhatta, hogy ez a hozzáállás mennyire jelen van itt.
A hétvégén ajtókon léptünk át. Az ebédlőajtón, a kertajtón, a szaunaajtón. Hazafelé hullani kezdett a hó, estére fehér lett a táj. Advent van. A szárszói ajtókon keresztül beléptünk az adventbe.
Szűcs Petra
::Nyomtatható változat::
|