Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 49
- A meggyőződéses hit formál, növekedésre sarkall
Élő víz
Hozzászólás a cikkhez
A meggyőződéses hit formál, növekedésre sarkall
Az üzleti és szakmai életben szinte mindennap látjuk – gyakran magunk szenvedjük el – azokat a következményeket, amelyeket tiszta és átgondolt hitrendszer nélkül élő emberek tettei vagy döntései okoznak. Az ilyen emberekről valaki ezt állapította meg: „Ha semmiért sem állsz ki, a semmibe fogsz beleveszni.”
Értelmező szótáraink általában így határozzák meg a meggyőződést: „nem változó, nagyon erős hit valamiben”. A meggyőződéses hit valójában sokkal több ennél – magába foglalja értékeink, elkötelezettségeink, indítékaink rendszerét. Nagyon tetszik az a definíció, amelyet egyszer egy neves bibliatanítótól (Howard Hendrickstől) hallottam: „Világnézetemért kész vagyok vitába szállni. Meggyőződésemért kész vagyok meghalni!”
Meggyőződéseink meghatározzák életvitelünket, és arra indítanak, hogy bizonyos módon cselekedjünk. Egy vallásos ember gyakran csak azért tesz meg dolgokat, mert a keresztényektől egy bizonyos viselkedésmintát lát, vagy javasolják neki, hogy így tegyen. Imádkozik, Bibliát olvas, istentiszteletre jár, mert követi a keresztények magatartásformáit. Aki azonban már találkozott Istennel, az mindezt hitből teszi. Ahogy hitben növekszik, és érett hívővé válik, ki kell, hogy alakuljanak benne saját indítékai. A kisgyerek is így tanul. Az indítékok idővel meggyőződéses hitté válnak.
A meggyőződéses hittel kapcsolatban álljon itt pár fontos alapelv.
A Biblián alapuló, meggyőződéses hit alapvetően fontos lelki növekedésünk és érettségünk szempontjából. Mai világunkban az embereknek gyakran erős a meggyőződésük lényegtelen dolgokkal kapcsolatban (mi a kedvenc sportjuk, divatirányzatuk vagy zenei stílusuk), míg igencsak gyenge a meggyőződésük lényeges dolgokat illetően (például hogy mi a jó, és mi a rossz).
Próbáljunk meg összeállítani egy listát lelki kérdésekről meggyőződéses hitünk talaján állva. Van olyan lényeges kérdés, melyben gyenge a hitünk? A Biblia így tanít: „Vigyázzatok, álljatok meg a hitben, legyetek férfiak, legyetek erősek! Minden dolgotok szeretetben menjen végbe!” (1Kor 16,13–14)
A meggyőződéses hit nélküli emberek ki vannak szolgáltatva a körülményeknek. Ha elmulasztjuk meghatározni, melyek életünk fontos kérdései, és hogyan akarjuk az életünket leélni – majd mások meghatározzák számunkra.
A meggyőződéses hit nélküli emberek nem erős egyéniségek, és gondolkodás nélkül követik a tömeget. Hiszem, hogy Pál apostol a meggyőződéses hitről beszélt a következőkben: „…ne igazodjatok e világhoz, hanem változzatok meg értelmetek megújulásával, hogy megítélhessétek: mi az Isten akarata, mi az, ami jó, ami neki tetsző és tökéletes.” (Róm 12,2)
A meggyőződéses hit segít a kitartó lelki fejlődésben. A növekedéshez idő is kell, akarat is. Ha nem vagyunk a növekedés fontosságáról meggyőződve, kedvünket veszíthetjük, és feladhatjuk. Senki nem lesz kitartó egy nehéz feladat végrehajtásában, hacsak nincs meggyőződve annak fontos okáról. Ez vonatkozik az imára, a Biblia tanulmányozására, a bibliai alapelvek mindennapos megélésére mind a munkahelyen, mind otthon.
Ha tudjuk, hogy mit cselekedjünk, miért és miképp – azaz ha megvan bennünk a tudás, az előrelátás és a képesség –, nem ér semmit, ha a meggyőződéses hit nem motivál a tényleges végrehajtásra! A világ folyására a legnagyobb (jó vagy ördögi) hatással levő emberek azok voltak, akiknek meggyőződéses hite a legerősebb és legmélyebb volt. Nem feltétlenül a legokosabb, legtehetősebb, legjobban iskolázott emberek voltak ők, de meggyőződéseik megmozgatták a világot.
Dr. Rick Warren írása nyomán
::Nyomtatható változat::
|